Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Formatii preferate / Solisti(e) preferati

#2
Hm, drăguţ :]

Formaţii preferate ... ar fi Iron Maiden, Alice in Chains, Blind Guardian, Battlelore, Moonsorrow, Ensiferum, Eluveitie, Korpiklaani, Bathory, Shape of Despair, Borknagar, Evergrey, Iced Earth, Crematory şi Celelalte Cuvinte. În principal ador sound-ul specific fiecărei formaţii, dar şi versurile care, în general, sunt elaborate la fiecare melodie. În ultimul timp, au început să-mi placă o grămadă de formaţii folk/viking/melodic black/black, însă, deşi ador genurile enumerate anterior, cu siguranţă că formaţiile acestea vor fi, în opinia mea, cele mai bune pentru mult, mult timp.

Solişti(e) preferaţi(e):

Kaisa Jouhki - este solistă într-o formaţie pe care o ador nu numai prin riffurile puternice ale tuturor melodiilor, ci şi prin versurile inspirate din scrierile lui Tolkien [ <333 ], numită Battlelore. Este, în opinia mea, una din cele mai bune soliste de metal, pentru că are o voce moderată, nici prea joasă, nici prea ridicată, caldă şi frumoasă :] O melodie foarte bună, unde cântă singură, neacompaniată de Mykknen, celălalt solist al formaţiei, sau Mennander, fostul vocalist, este Elves of Lva, unde transmite prin cântec imaginea minunată a elfilor tolkieni <3 .

Patrik Mennander - a? vrea s?-l trec mai �nt�i pe Mennander, deoarece el a c�ntat ?i melodiile care m-au f?cut s? ascult Battlelore, ?i anume Journey to Undying Lands - unde a fost o oarecare antitez? �ntre vocea sa ?i a lui Jouhki; a good one, tough, ?i de?i te-ai fi a?teptat s?-i fie mai soft vocea, partea scream a fost ?i ea minunat? <3 -, The Curse of The Kings - unde, omfg, �mi venea s? strig pe strad? MORDOR RULZ! The Nazguls RULZ! :3 - ?i, desigur, Sons of Riddermark - unde c�nt? singur, BWAHAHAH!; mi s-a p?rut ca desprins? de pe plaiurile Rohanului xD It was just too rohirrim-ish <33.

Tomi Mykk�nen - alt solist al forma?iei Battlelore, dup? cum am mai spus; �l ador din mai multe motive: o dat? pt. vocea sa <3, ?i o dat? pentru c? intr? �n antitez? cu vocea elf-ish a lui Jouhki, a lui fiind ca desprins? din Mordor. �ns? c�nt�nd �mpreun?, �?i d? o cu totul alt? imagine asupra lucrurilor din carte. A c�ntat unele din cele mai bune melodii, cum ar fi Guardians, Exile the Daystar, Gh�n of the Woods, Gwaith-i-M�rdain, Storm of the Blades ?i Trollshaws.

Hansi K�rsch - solist �n trupa Blind Guardian. �n primul r�nd ador caracterul de epoc? al tuturor melodiilor forma?iei, iar acest lucru se datoreaz? �n mare parte ?i vocii sale. Superbe sunt melodiile Bard's Song, A Past and Future Secret ?i Another Stranger Me; am fost �ntr-at�t de �nnebunit? dup? melodiile din urm? �nc�t le-am ales ca titlu pentru fic-uri x3

Marco Hietala - unul din soli?tii trupei Nightwish. �n principal, ador melodiile �n care c�nt?, poate ?i pentru c? are o voce cald? ?i incredibil?. Cea mai bun? melodie �n care el c�nt? este The Islander, �n care �mbin? at�tea emo?ii, �nc�t nici nu mai ?tii la un moment dat ce s? sim?i.

Tom Englund - o alt? voce puternic? ar fi cea a solistului trupei Evergrey. Clean but heavy, powerful but yet so soft <3 Dark Waters ?i As I Lie Here Bleeding sunt dou? dovezi ale puterii vocii sale :] De?i, Dark Waters-ul este chiar una din cele mai bune melodii de la ei, iar sentimentele transmise sunt minunate <33 Sorrow and despair, and yet there is still so much hope. Warum so tief? ar fi exact �ntrebarea de baz?, �ns? probabil acesata ar fi exact cea caracterizatorie pentru forma?ie.


Ediiiiiiiiiit, dacă tot am timp să adaug :3

Chrigel Glanzmann - evident. Eluveitie dispune de o voce superbă, probabil una din cele mai bune ale formaţiilor de folk metal. 'Rough' snd still so soft. Primordial Breath, Inis Mona şi Tegernako sunt doar câteva din superbele melodii semnate Eluveitie, unde vocea lui Glanzmann întregeşte spiritul celtic şi melodic death <3

Layne Staley - fostul solist Alice in Chains, care a murit în 2002. În primul rând pot spune că ajunge la gradul de legendă şi-l pot chiar alătura numelor mari din istoria rock-ului. În al doilea rând, Alice in Chains nu va mai fi niciodată ce-a fost fără Staley. Cantrell pur şi simplu nu-i de-ajuns, nimeni nu se va ridica la nivelul lui Layne ;_; I mean, totuşi, a fost doar baking-ul în perioada de glorie AiC şi deşi păstrează puţin din stilul vechi ... no way in hell, Staley IS the AiC voice legend [deşi dacă-l dau afară pe Cantrell chiar că AiC ajunge la baie rău de tot ;_; 'cause he's one of meh fav guitarists]. Nutshell-ul devine astfel una din cele mai bune balade din istorie, with incredible instrumental and sensible lyrics, însă întregită de vocea 'snarl-to-a-scream' a lui Staley, armonizată cu cea a lui Cantrell <3 As well as for Would ? and Rooster. Însă probabil că nu sunt singura care consideră Man in The Box o capodoperă [unde deşi nu poţi să nu remarci instrumentalul - care este demenţial! - pur şi simplu face o punte între chitări, tobe şi voce, punându-le în egală măsură în valoare pe primele două, însă ceea ce o face într-adevăr bună este ... *drums* ... of course, Staley 78 plus backing vocals-ul lui Cantrell].

ICS Vortex, cunoscut şi pentru vocalele la Dimmu Borgir - backing vocals pentru Borknagar, o voce superbă pentru viking metal [I mean ... nu doar superbă, vine 'mănuşă' la stilul Borknagar x3] Probabil cea mai bună melodie evăr de la ei ar fi Gods of My world [note: se pune şi mai jos la Vintersorg ._. kthx], unde, iar, vocea face toţi banii [I have smthg with the vocalists; probabil unde formaţia e ceva mai nasoală mă face să zic: "nhoes, if vocalistu' iz nasol, then just lasă the instrumental to get above, goddamnit" but that isn't the case with dis one :3]

Andreas Hedlund, cunoscut şi ca 'Vintersorg' - o voce superbă, rough just as Borknagar needed :3 Vocea sa şi a lui Vortex se armonizează mai mult decât minunat, fiind puntea între instrumental şi Vortex, exact ceea ce trebuia pentru ca melodiile să capete fluiditate. The Genuine Pulse ar fi exemplul perfect [yeah, tot o melodie de pe Epiricism x3 ce să-i fac dacă ador albumul ...]

Fron Ensiferum: Jari Mäenpää este fostul solist Ensiferum şi totodată cel care m-a 'convins' să ascult melodiile lor :3 Probabil una din cele mai bune voci de viking metal. Windrider este cu siguranţă cea mai bună melodie a lui Mäenpää. Petri Lindroos este unul din puţinii vocalişti care reuşesc să reîntregească vechiul stil a unei formaţii. Lady in Black, un cover după Uriah Heep, este pur şi simplu o capodoperă, întrecând-o pe cea originală ! Wanderer, pe de altă parte, e probabil cea mai bună melodie a lui Lindroos. Şi normal că-i voi reaminti şi pe Sami Hinkka şi Markus Toivonen :]

Hai gata că-i de-ajuns.

Înă un edit:
"si in vocea sa exista un fel de " artificiu" care-l diferentiaza de altii, cu greu ai putea confuda vocea lui cu a altcuiva" [quote de la OverTheRainbow - mi-e lene să pun tagu' pt. quote .-. ] - adică-i efectuită la greu. mă întreb oare cum o suna live ._. [live, nu prostii de playback-uri. LIVE. cred că-i ca la Simplu 24 ]



Răspunsuri în acest subiect
RE: Formatii preferate / Solisti(e) preferati - de Nidryne - 12-06-2009, 06:21 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ce piese/trupe preferati? tattva 9 4.087 04-01-2014, 06:44 PM
Ultimul răspuns: DreamGirl


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)