Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Sunt Spion..Si ce?

#4
Buna!
Am cateva nelamuriri:
- De cand sunt New York, Romania, Rusia si Belarus in aceeasi tara?
- Cum poate un om sa fie si seful mafiei, organizatiei de teroristi si patronul firmelor de spionaj si asasini platiti si totodata sa aiba de partea lui o sotie care este sefa CIA-ului?

*Nu prea se potriveste dupa parerea mea, fiindca sotia sa nu are cum sa fie si de partea dreptatii si de cea a raului... Nimeni nu poate sa fie la mijlocul balantei fara sa se incline intr-una din cele doua parti, ori va fii bun, ori rau.*

- La acea serie de imbracaminte pe care ne-ai descris-o ai dat niste detalii nesemnificative, pentru ca si tinerii casatoriti si adolescentii sunt tot *tineri* , de obicei au aceleasi gusturi vestimentare, avand varste apropiate.
- Cum poate cineva sa faca atatea lucruri, nu crezi ca e cam prea mult pentru o singura fiinta umana?

*Eu am inteles ca tu ai vrut ca femeia sa para mai speciala decat sotul ei, cel putin asa reiese din text, pentru ca job-urile ei sunt cam exagerate. Am impresia ca vrei sa il detronezi pe "Superman" si sa il inlocuiesti cu "Superwomen"... *

- De cand sunt croazierele job-uri?
- Cum a gasit scoala acel bunic? S-a lovit de zid ca prin senin? Se gandea cumva si el la afacerile sale bizare si nu a observat? Banuiesc ca era la fel de ciudat, de supranatural ca generatiile care au urmat dupa el, pentru ca altfel nu ar fi avut de unde sa aiba atatea vile si insule private...
- Ce am citit in randurile urmatoare m-a bulversat si mai tare... Cizelle mai nou este si ministru de finante si sefa CIA si sefa de mafioti...
- "Diamond" si "Sky" de cand sunt nume de fata? Cel putin eu nu am auzit. Puteai sa folosesti si nume obisnuite ca nu se intampla nimic.

*Eu am dedus ca ai vrut sa pari mai rafinata, mai indrazneata si originala, dar ai cam dat-o in bara, fiindca ai exagerat prea mult cu toate aceste detalii. *

- Daca ambii parinti detin totul: toate mafiile, jandarmi, asasini, cum poate vreo alta mafie sa fie impotriva lor?!

*Bine ca nu apar si extraterestrii, ca parintii ei sa fie si sefii lor...*

Ne-ai lamurit total:
"Nimeni nu stie ca familia mea are o fata .Ei cred ca au avut un baiat,dar le-au murit.
Nimeni nu stie de identitatea mea ,inafara de parinti,unii colegi de servici si Pierre Francois. "
- Prima data nu stie nimeni, dar dupa aia stiu mai multe persoane...

- Din cate stiu eu figuri de lupta inseamna miscari nu stiluri.
- Ai zis ca este o fata normala, iar dupa aia ai facut din ea o masina de lupta. Sa ne ierte Dumnezeu, dar o fata de 10 ani poate omori un ministru, care presupun ca este totusi pazit si sa scape cu viata! (mult prea exagerat)

- Scena omorului se petrece prea repede, nu este descrisa deloc, defapt nu prea ai descriere in asa- zisul tau fic...

- Sfarsitul e banal. Scoala inca nu a inceput, dar ea este sigura ca va sta in banca cu "dusmanul ei, inamicul ei" (dupa cum ai repetat tu).
- Nu e o crima daca nu te duci cu bunica la biserica...
- Fata este cumva "Superwomen" varianta doi?
- Ai zis ca ar putea sa omoare pe cineva cu o farfurie de spaghete. Acesta este un detalui prostesc.

* Mi-ar fi placut mai mult daca as fi aflat aceste detalii pe parcursul a mai multor capitole. Poate atunci ai fi creat mai mult suspans, iar cititorii tai ar fi fost nerabdatori sa afle continuarea.
Ai multe greseli de ortografie, dar daca mai incerc sa le caut ma iau durerile de cap...
Totusi iti dau cateva exemple:
Iaht - iaht (in cazut tau nu trebuia sa scri cu majuscule)
a tot cuminte - atotcuminte (ca si atotstiutor etc.)
smiorcaierile - smiorcaielile
8 - opt (este din capitolul urmator) etc.

Pe tine nu te-a invatat doamna sau domnul profesor ca intr-o propozitie trebuie sa existe si un predicat? Altfel nu are sens, ca si in presupusele tale propozitii:
"El.Dusmanul fericirii mele.Demonul in piele de ingeras. "
Tie ti se pare normal ce ai scris tu acolo? Eu una nu vad niciun verb... Ai o insiruire de substantive, prepozitii si puncte.

Te-as sfatui ca dupa ce scrii un paragraf sa te uiti putin peste el, fiindca sunt sigura ca vei gasi greseli si ar fi bine ca tu sa fi cea care le corecteaza, nu eu sau alti cititori de-ai tai.

Sa nu crezi ca am scris acest comentariu ca sa iti stric tie ziua. Eu pur si simplu ti-am enumerat cateva greseli.
Mie chiar imi place ideea ficului tau, pot sa spun ca este originala si mi-ar face deosebita placere sa citesc continuarea, dar sper ca de acum inainte sa fi mai atenta la exprimare si la ortografie, pentru ca altfel ceea ce scri tu nu are sens...
Eu am experienta in dezlegarea metaforelor din ficuri,dar daca cineva nou pe acest forum iti citeste creeatia nu sunt sigura ca va pricepe mare lucru in afara faptului ca sunt o familie de "supereroi" care detin totul.

Totusi eu iti doresc succes in continuare si te rog din suflet sa nu te superi foarte tare pe mine si sa continui ficul, fiindca va avea viitor in cazul in care tu vei acorda mai mult din timpul tau creari lui.

De abia astept urmatorul capitol.
Gambate! :-*



Răspunsuri în acest subiect
Sunt Spion..Si ce? - de ~angelino~ - 24-05-2009, 04:46 PM
RE: Sunt Spion..Si ce? - de Shojo Queen - 24-05-2009, 05:30 PM
RE: Sunt Spion..Si ce? - de ~!angelino!~ - 29-05-2009, 07:01 PM
RE: Sunt Spion..Si ce? - de Black_angel - 29-05-2009, 10:21 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)