Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Un suflet ratacit

#3
Well am observat ficu-ul tau si mi-am zis sa-l citesc si sa incerc sa te corectez acolo unde gresesti.
In primul rand ai multe greseli de punctuatie (scuze, stiu ca initial am scris ortografie...sorry nu am vrut sa te derutez) pe care as vrea sa le remediezi cu timpul fiindca nu da bine intr-un fic
"Numai un baiat pe nume Iki, alerga pe strazile intunecate, plangand si nestiind incotro sa se indrepte."-nu se pune virgula intre subiect si predicat ca aici "Iki alerga " si nici in fata complementului de mod precum "alerga pe strazile intunecate plangand"
"obrajii baiatului, care acum si in acest loc vroia sa puna punct suferintei lui"- nu are ce cauta virgula acolo...de ce?..pentru ca e o propozietie atributiva si nu se pune virgula inainte de ea
"Atunci, Iki, a ridicat mainile si s-a aruncat in gol, acum, fiind fericit cu adevarat pentru prima data." prima si a treia virgula- nu e indicat sa pui dupa complementul de timp virgula decat daca vrei sa accentuezi momentul, iar virgula 2- iar problema cu subiectul si predicatul
"tot, si de toate"- nu se pune virgula inainte de "si" si nici dupa
"Iki isi ridica privirea catre persoana care il salvase, si cand o privi, inima lui a inceput sa bata cu putere, totul, deodata, devenind mai frumos"- prima virgula: nu se pune virgula inainte de "si", a doua virgula: nu se pune virgula acolo fiindca exprima timpul actiunii si se pune virgula dupa "deodata" fiindca e o constructie incidenta (pff...am tot repetat cuvantul "virgula" dar vreau sa fie clar ce spun)
"respiratia placuta a acestuia, il ducea pe Iki in alt taram"- virgula intre subiect si predicat :|
"Nu cred ca ar trebui sa sti, si nu cred ca ar trebui sa ai de a face cu mine."- hai ca deja am spus de ce nu trebuie virgula...de acum cred ca sti si tu
"Da, intr-un accident de masina."- aici nu ai mai pus virgula desi trebuia
"De ce m-ai salvat?"- nu ai pus semnul intrebarii si nu are sens fara
Apoi am mai gasit o repetitie
"incerca Iki sa spuna incercand sa pare enervat" -nu ti se pare ca se repeta verbul "a incerca" ?
Si o gresala de gramatica
"nici un rost in viata"- niciun se scrie intr-un cuvant
In rest actiunea mi se pare destul de buna, ai folosit dialog, descriere si naratiune si le-ai imbinat destul de bine. Ideea e buna si originala (mai ales modul in care ai inceput fic-ul cu acea tentativa de sinucidere). Ai incheiat cam brusc, insa capitolul e bun pe ansamblu avand in vedere ca e primul
Iti urez succes mai departe
:bye:
[Imagine: 2rqzqjc.jpg]

* Just...Stay Bizarre *


[Imagine: 28qqdxz.jpg] ♥ [Imagine: 2wf645h.jpg] ♥ [Imagine: 51f0xu.jpg]

"Putina mea experienta de viata m-a invatat ca nimeni nu e stapan pe nimic, totul este o iluzie. [...] Cine a pierdut o data un lucru pe care il socotea garantat invata pana la urma ca nimic nu-i apartine." - "Unsprezece minute" - Paulo Coelho

[center][Imagine: jigapt.jpg][/center]



Răspunsuri în acest subiect
Un suflet ratacit - de lary anime - 23-05-2009, 01:59 PM
RE: Un suflet ratacit - de aoixtenshi - 23-05-2009, 02:14 PM
RE: Un suflet ratacit - de myuu - 23-05-2009, 11:14 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Un suflet abatut in ploaie.. Kyandi. 1 1.835 01-04-2012, 05:19 PM
Ultimul răspuns: Kyandi.
  Bucati de suflet... Diabla 7 3.626 17-03-2012, 12:05 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Suflet gol [16+]. Niska 19 8.820 17-01-2012, 10:23 PM
Ultimul răspuns: Me_Samy
  Un suflet Singur pe o Mare din Lacrimi Sincere RouXiss Đx 42 17.121 10-09-2011, 05:37 PM
Ultimul răspuns: Kayla.
  Un suflet ratacit.... Hanna2300 0 1.953 18-12-2010, 11:43 PM
Ultimul răspuns: Hanna2300
  Suflet nemuritor ce eÈ™ti! Whisky 3 2.012 13-12-2010, 08:59 PM
Ultimul răspuns: BloodyInnocence
  Suflet pustiu.... Inevitable Obsession 37 18.309 22-11-2010, 07:35 PM
Ultimul răspuns: Moon princess
  Suflet de sticlă - Cimitirul vampirilor - Little Star 7 3.262 04-09-2010, 01:51 PM
Ultimul răspuns: Little Star
  Suflet mort Monoxid 5 4.229 23-08-2010, 03:28 AM
Ultimul răspuns: Miss Serenity
  Suflet rebel [ Yaoi ] Yaku-chin 68 33.352 05-08-2009, 11:04 AM
Ultimul răspuns: I hate maths.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)