Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Eu, tu si ei

#1
Iulie 1914, este perioada in care a izbucnit primul confilc de dimensiuni mondiale, declansat de Austria, prin atacul asupra Serbiei. Pe trei august 1914 Germania avea sa invadeze Belgia, iar pe sase martie 1917 Statele Unite intrau in razboi. In noiembrie 1918 razboiul ia sfarsit. Istoria avea sa se repete unsprezece ani mai tarziu, cand vinovata inceperii celui de-al Doilea Razboi Mondial era Germania.
In anul 1928, la Bistrita Nasaud, baronul Roszika batea din picior iritat, asteptand momentul in care moasa va iesit cu urmasul lui. Spre surprinderea lui cel de-al doilea copil a fost tot o fiica, pe care a numit-o Lili. Dupa unsprezece ani ani se naste si primul mostenitor de sex masculin, care aduce odata cu el si razboiul cu numarul doi. In timpul confilictelor si al bombardamentelor, prima nascuta, Ecaterina Roszika moare din neatentie, calcand pe o mina de teren. Baronul Roszika isi urmeaza fiica la scurt timp, fiind asasinat. Adelaide, acum vaduva si cu doi copii inca minori se recasatoreste si da nastere la doi gemeni.
Anul 1945, a fost sfarsitul celui de-al Doilea razboi Mondial, iar Lili isi gaseste viitorul sot, pe Zaharia Aron, de origine israeliana. Se casatoresc, la scurt timp venind pe lume primul lor copil, Izack Mose. La o diferenta de un an si trei luni se naste al doilea copil, Avram. Familia Aron, emigreaza catre Israel cu cinci ani inaintea venirii lui Nicolae Ceausescu la conducerea tarii.
Izack Mose si Avram sunt luati in armata la cateva saptamani dupa intrarea lor in tara. La varsta de douazeci si unu de ani, Isack Mose terminase armata iar Avram, fiul cel mic, mai avea doar sase luni. In vila familiei in timp ce Lili gatea iar Zaharia isi facea rugaciunea de vineri pentru ziua de Shabat, Isack Mose si Avram se jucau cu armele, fratele mai mare incercand sa-l invete pe celalalt sa manuiasca mai bine arma, dar in urma unei greseli, Avram a platit cu viata. A fost impuscat in piept murind pe loc. Moartea in ziua de dinaintea Shabatului era un semn rau. Izack Mose si-a petrecut cateva luni in inchisoare, dupa care a iesit cu ajutorul gratierii presedintelui tarii.
La varsta de douazeci si cinci de ani, se casatoreste cu Tova. Au impreuna trei copii, Ravital, Vered si Avram, cel din urma purtand numele fratelui decedat. Isi paraseste familia dupa doisprezece ani, lasand in urma o avere impresionanta. Se intoarce in Romania, pentru a vizita casa unde copilarise timp de cincisprezece ani, apoi vine in Focsani, pentru a-si reintalni cativa prieteni. In resedinta judetului Vrancei, o cunoaste pe Cristina, pe vremea aceea ospatara intr-un restaurant. Se intoarce in Israel, dar revine in tara unde se casatoreste pentru a doua oara.
In anul 1995 se naste Sara, a-l patrulea copil al lui Izack Mose, iar in 1997 Lili Roszika moare din cauza cancerului pulmonar.
In 2006 viata lui Izack Mose ia sfarsit, in urma unui atac de cord, acesta stingandu-se la varsta de saizeci de ani.



Răspunsuri în acest subiect
Eu, tu si ei - de Sarra - 17-05-2009, 11:46 AM
RE: Eu, tu si ei - de Sarra - 17-05-2009, 12:32 PM
RE: Eu, tu si ei - de Flash - 17-05-2009, 02:19 PM
RE: Eu, tu si ei - de Sarra - 17-05-2009, 02:58 PM
RE: Eu, tu si ei - de Axxa.No.Way - 17-05-2009, 10:36 PM
RE: Eu, tu si ei - de Mabel - 17-05-2009, 10:58 PM
Eu, tu si ei - de Sarra - 19-05-2009, 10:51 PM
RE: Eu, tu si ei - de Sarra - 23-05-2009, 06:09 PM
RE: Eu, tu si ei - de Sarra - 24-05-2009, 07:05 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)