Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chaos!

#7
of...am de lucru! mult!
"In liceu era un baiat."-> mama, asta-i propozitie de clasa I. si ca veni vorba, intr-un liceu, sincer, pot sa jur ca sunt mult mai multi baieti. a, si un fi nu se incepe asa, intamplator!
"Sa vad daca imi amintesc numele lui.AAA....Tochitubi."-> in primul rand, eu cel putin, pana acum, din cate am citit- si sa stii ca am citit destul de multe carti si o groaza de ficuri!- nu am mai vazut asa ceva. am inteles ca narez la pers a-3-a da totusi! in ce carti ai mai vazut tu asa ceva? si doi, de ce tipi cand spui a-urile alea?si era de ajuns un a, nu erau necesari 3.
"Era obsedat de jocuri video si invata cel mai bine din liceu."-> asta ar trebui sa fie descriere, cred. sa sctii ca nu e deajuns. e foarte seaca si nu imi dezvaluie numic despre personalitatea tipului. in plus e prea putina, mult prea putina!
"Toti din liceu cand auzeau de Tochitubi ziceau imediat: -Tocilarul!"-> nu crezi ca ar suna mult mai bine daca ai spune Atunci cand auzeau de el, toti cei din liceu il catalogau imetiat ca tocilar.? asa cum ai scris tu nu are sens.
"De aceea el nu vorbea cu nimeni.El in pauze se juca jocuri video.Mereu il vedeai cu jocurile video."-> ai repetat cuvantul "el". ai repetat " jocuri video". constructia pe care o au propozitiile este foare aiurea si nu suna deloc natural! trebuie sa lucrezi la naruraletea in scris, iar repetitiile alea ma zgarie pe creier! si nici asta nu se poate numi descriere!
"Atunci la liceu trebuia sa vina peste cateva zile o fata.Era noua.Venea dintr-un tinut foarte indepartat."-> poftim? "atunci" este folosit pentru trecut ca si "candva", "demult" etc. "peste cateva zile", se foloseste clar pentru viitor, si, evident, nu merg puse in aceeasi propozitie! iar ordinea corecta a cuvintelor era, in opinia mea, urmatoarea: In cateva zile, la liceu trebuia sa soseasca o noua eleva, ce venea dintr-o tare indepartata.- eleva si nu fata pentru ca vorbin de liceu si nu de orasi, bloc, cartier etc. si asa eliminam si propozitia aia de cls I cu "Era noua."! si tot asa indepartam si "Venea dintr-un tinut foarte indepartat." care nu se potriveste pentru ca tu pari sa te fi axat pe realist iar expresia se foloseste mai mult la teme fantasy!
"El nu stia aproape nimic despre ea."-> el, ea, el! chiar trebuie sa pui intotdeauna subiect exprimat?! ma inebuneste chiestia asta. si daca tot vrei sa pui, pune si tu subiecte exprimate si prin altceva decat prin pronume personale! si logic ca nu stia prea multe despre ea! doar era noua, ce dumnezeu!
"Stia doar ca e pasionata de jocuri video ca si el."-> si pe asta de unde-o mai aflase, ca doar nu a dat anunt in ziar!
"Si din acel moment a inceput sa ii placa de ea."-> poate ma lamuresti si pe mine de ce ai pus alineat, ca inca nu m-am prins! si de ce nu folosesti fraze? ar suna mult mai bine! so o.o! nici nu a vazut-o si deja ii place de ea?!
"Noaptea nu putea sa doarma din cauza ei.Se gandea tot timpul la ea."-> ma doare capu de la atatea repetitii si iar repetitii! ea, ea si iar ea! si iar propozitii nenaturale si prea putin dezvoltate!mai adauga si tu figuri de stil! cate un epitet pe ici pe colo sa stii ca nu o sa te omoare si crede-ma pe cuvant, va imbunatatii considerabil povestea!
"Era cum s-ar spune indragostit de ea."-> aceasta propozitie este inutila deoarece ai mentionat mai sus ca o placea si chiar daca ar fi fost utila, nu ar fi trebuit sa put alineat, deoarece acesta indica trecerea la o alta ideea iar nu nu ai trecut la o alta idee ci ai dezvoltat una deja inceputa.
"Cu o noapte inainte sa vina ea el a avut un vis."->o...interesant! sa inteleg ca numai in noaptea aceea a visat! si ai mancat o vircula. si iar te-ai repetat! deja ma doare capu' de la atatea repetitii!
"Si a scris acest lucru si in jurnal."-> chiar nu puteai sa legi aceasta propozitie de cea anterioara facand o fraza care sa sune calume?
"Suna cam asa:"-> cine? visul sau jurnalul?aici trebuia sa faci subiec exprimat! si de cand scriu baietii in jurnal? eu cel putin nu stiu nici unul care sa faca asta!
"Aseara am visat-o pe fata care trebuie sa se transfere azi la liceu."-> de ce ai schimbat perspectivca asa de brusc? trebuia sa continui sa narezi la persoana a 3-a. in primul rand, fiind incepatoare, asta ar fi fost mult mai simplu pentru tine!
"In acel moment se rupe linistea din banca cand Tochitubi o intreaba pe Hashina:
-Buna!"-> aoleu! si decant salutul "buna" constituie o intrebate?
ai mai mancat niste linii de dialog si multe virgule!
si zici ca nu e clarvazator? duna cum a spus si monik, se aranja pentru o ea pe care nu o cunostea, dar pe care a visat-o! si s-a luat dupa acel vis, si a avut dreptate! sigur nu are puteri speciale de care ai uitat sa mentionezi?
dat fiind ca lenea a invins, nu voi termina de comentat primul capitol!
PS: scz daca te-am suparat, dar doar prin critici evoluam, nu si prin laude! scuze! daca e cv da pm!
Let`s start with the premise thet we aren`t completly idiots.
"You forgot another lesson: Never turn your back until you know your enemy is dead. Looks like we'll have to go over the lesson again next time I see you-which will be soon."



Răspunsuri în acest subiect
Chaos! - de Kristall - 06-04-2009, 11:19 PM
RE: Chaos!:(( - de Kristall - 07-04-2009, 01:48 AM
RE: Chaos!:(( - de Kristall - 07-04-2009, 09:26 PM
RE: Chaos!:(( - de Monica Wksv - 09-04-2009, 09:14 PM
RE: Chaos!:(( - de chiriro - 23-04-2009, 10:47 PM
RE: Chaos!:(( - de Bellatrix - 29-05-2009, 04:19 PM
RE: Chaos!:(( - de Obsession. - 29-05-2009, 05:00 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)