Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Sfarsitul (Elfen Lied)

#11
Oh, doamne, n-a mai trecut nimeni pe aici de prin 2008?! Haideti, fratilor, doar nu vorbiti serios! Cum sa uiti de un astfel de anime; unul atat de.. um.. de GENIAL! Da, asta este cuvantul potrivit! O, de fapt, stati: mie ar trebui sa-mi fie rusine. Anime-ul asta este atat de vechi, iar eu abia acum l-am vizionat. Hihi, that's a crying shame! But, ce mai conteaza. Acum ca l-am terminat ma bucur nespus – a fost atat de superb si.. chiar a meritat sa-l vad! Totusi, nu stiu cum se face ca in acelasi timp ma simt trista. Poate ca si finalul este de vina – a fost mult prea emotionant incat sa-mi pot retine lacrimile – dar, cu siguranta, si faptul ca s-a terminat atat de repede si atat de brusc constituie un lucru nu prea vesel pentru mine.

Anyway, nu asta era ideea. Cum spuneau si ceilalti, poate ca s-a terminat repede si fiecare dintre noi ar vrea o continuare – care, probabil arata diferit in capul fiecaruia – dar, daca stam bine sa analizam situatia, in comparatie cu alte anime-uri pe care le-am vizionat – nu sunt multe, dar totusi.. – finalul asta a fost mai mult decat genial gandit, si, dupa parerea mea, plin de semne, de simboluri.

Daca stam sa ne gandim bine, totul a fost rezolvat in final; un singur mister a mai ramas - cine sa fie in spatele usii? Daca luam in calcul silueta inalta si supla, pai, ar fi doar doua variante: Nyu sau Lucy. Dupa firea docila am spune ca este Nyu - plus ca ea lucrase mereu din nu stiu ce motiv la ceasul ala, sa-l faca sa mearga. Dar, daca am lua in calcul simbolistica, am spune ca era Lucy. Ceasul care incepe dintr-o data sa mearga reprezinta dorinta de a merge mai departe. Cu siguranta, ca sa scape lumea de pericol vroia sa se sacrifice, insa, a ales sa ramana pentru Kouta, si pentru dragostea pe care i-a purtat-o de-a lungul a 8 ani.

Ei bine, eu vreau sa cred ca a fost Lucy – si cand spun asta, ma refer la cea adevarata, care si-a recapatat memoria, care este ea insasi, care nu mai simte nevoia sa distruga. Sa nu uitam ca in lupta si-a pierdut pe rand cele doua cornite. Ei bine, daca stam sa ne gandim iar la simbolistica, ar fi asa: pierderea coarnelor reprezinta eliberarea lui Lucy de partea ei malefica si de nevoile de a ucide. Reprezinta credinta ei in faptul ca si-a gasit un loc in lume (cand era copil, daca va amintiti, plangea adesea cand era batjocorita pentru faptul ca are acele protuberante pe cap, iar oamenii ii spuneau ca in felul in care arata nu isi va gasi niciodata locul in aceasta lume). Ei bine, acum ca nu le mai avea – desi nu putem sti exact daca poate trai fara ele, sau daca pot creste la loc – simbolizeaza faptul ca si-a gasit linistea, fericirea.

Ceea ce regret cel mai mult este faptul ca nu se stie nimic concret despre relatia dintre Lucy si Kouta. Poate ca si-au marturisit dragostea si poate ca el a iertat-o pentru ca i-a omorat familia – desi, sa fim sinceri.. cine ar putea trece cu atata usurinte peste asa ceva? – Si poate ca sarutul acela a fost fabulos, insa ideea ca ar ramane impreuna ar ridica o multime de semne de intrebare. Cum ramane cu faptul ca ea nu e om? Si ce se intampla cu biata Yuka? Yuka este cea care il ajuta sa treaca peste momentele de slabiciune, insa, ma indoiesc ca ar ramane cu Kouta. Sigur, poate ca-l iubeste mult, insa, el n-ar putea sa treaca vreodata peste sentimentele pe care ii le poarta lui Lucy.

Intreg anime-ul a fost o drama totala. Nu am cuvinte sa spun cat de mult l-am adorat si cum am savurat cu placere si tristete fiecare episod. Ar mai fi multe de discutat, dar, momentan, ma rezum la atat. ^^
[Imagine: dh4h3a.png]

~.~
„Nu poti cunoaste cu adevarat decat ceea ce renunti a stapani.”



Răspunsuri în acest subiect
Sfarsitul (Elfen Lied) - de Sloth - 01-07-2007, 02:25 PM
RE: Sfarsitul......?! - de Dark-Anyta - 17-07-2007, 10:24 PM
RE: Sfarsitul......?! - de Autumn - 18-07-2007, 12:19 PM
RE: Sfarsitul......?! - de dark_anime - 19-07-2007, 11:41 PM
RE: Sfarsitul......?! - de Raptor - 15-09-2007, 03:26 PM
RE: Sfarsitul......?! in Elfen Lied - de ady_x - 20-03-2008, 10:03 PM
RE: Sfarsitul......?! in Elfen Lied - de DarK - 02-08-2008, 11:10 PM
RE: Sfarsitul......?! in Elfen Lied - de Ditsude - 18-08-2008, 01:43 PM
RE: Sfarsitul (Elfen Lied) - de Niska - 06-07-2012, 03:07 PM
RE: Sfarsitul (Elfen Lied) - de Lia - 07-07-2012, 01:54 AM
RE: Sfarsitul (Elfen Lied) - de Addeh - 10-07-2012, 08:41 AM
RE: Sfarsitul (Elfen Lied) - de CyBeR - 11-07-2012, 11:52 AM
RE: Sfarsitul (Elfen Lied) - de Crazy~Tenshi - 13-09-2012, 11:12 PM
RE: Sfarsitul (Elfen Lied) - de CyBeR - 14-09-2012, 11:14 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Lucy vs. Nyuu(Elfen Lied) Dark-Anyta 25 20.887 01-02-2014, 02:01 AM
Ultimul răspuns: Romania
  Kouta and Yuka(Elfen Lied) Autumn 8 6.810 16-09-2012, 12:30 AM
Ultimul răspuns: Crazy~Tenshi
  Lucy(Elfen Lied) Sloth 15 11.681 03-07-2011, 01:10 PM
Ultimul răspuns: `Shadow.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)