Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Viata dubla [+16]

#31
Cap 13



-Mama , s-a intampla ceva ?
-Tatal tau …spuse ea inecandu-se in lacrimi.A avut un accident.

Am ramas stupefiata . Stiam foarte bine ca tatal meu e un sofer foarte atent , care respecta mereu legea . Trebuia sa fie in regula , nu-i asa ? Nu se poate intampla nimic rau cu el .

- Cum e ? Unde e acum ?
- E in coma . Medicii nu prea ii dau sanse .

Mi-a explicat ca trebuie sa ne intoarcem in Romania , deoarece erau cateva probleme cu asigurarea de viata a tatalui. NU am inteles prea multe , dar nici nu m-am straduit . Imi doream doar sa-l vad , sa-i mai pot spune doar o data cat de mult il iubesc ... Asta s-a si intamplat . Mai aveam destul timp pana ce avionul nostru decola , asa ca am mers impreuna cu mama la spitalul unde era tatal meu internat.

Alergam printre asistente , medici , pacienti , nerabdatoare sa-l vad , sa-i spun ca totul va fi bine . Ajunsa in salon , am inlemnit la vederea lui. Conectat la o multime de aparte ce il tineau in viata , tatal meu parea atat de fragil . Barbatul pe care-l credeam invincibil , puternic asemenea unui gladiator era acum ... pe patul de moarte .

- Papa ! Imi pare ata de rau ! Te iubesc ! strigam eu cu lacrimi in ochi . Imi pare rau pentru toate lucrurile rele care ti le-am spus . Te rog , nu pleca ! am spus eu cu glasul stins .

- Stii ce-ti spuneam cand erai mica ?Oriunde ar fi , el te iubeste si se gandeste mereu la tine . Sunt sigura ca si acum e la fel , chiar daca nu ne poate auzi , spuse mama luandu-ma in brate.

Nu mai aveam putere sa zic nimic . Simteam ca o data cu el , ma duc si eu , imi pierd energia cu fiecare clipa in care el trece in nefiinta . Cu lacrimi fiebinti in ochi , l-am sarutat pe frunte . Sufletul imi era mai indurerat ca oricand , simteam ca lacrimile ce-si croiesc calea pe obrajii mei ard totul in calea lor .

- O sa se faca bine , nu-i asa ? am intrebat eu cu o licarire in ochi .

Nu mi-a raspuns , iar tacerea ce a tinut locul vorbelor sale m-a nelistit , a inceput chiar sa ma irite . Nu vroiam sa cred ca e adevarat , vroiam sa ma trezesc , ca totul sa revina la normal , sa fie totul ca inainte , sa mai pot sa-i spun cat de mult il iubesc , sa-i multumesc pentru sfaturile sale , pentru timpul care mi l-a acordat.

- Trebuie sa plecam

I-am sarutat obrajii reci ...Atat de reci . In bratele mamei mele am iesit din salon , pentru a ne indrepta spre aeroport . Priveam in gol , oriunde imi erau ochi , pareau ca il cauta . Nu putea fi adevarat ,strigam eu , incercand sa-mi mentin flacara sperantei aprinsa . Se spune ca fiicele sunt mai apropiate de tati . Am fost , sunt si voi fi mereu fetita lui tati , chiar daca am 16 ani . Niciodata nu a vrut sa am un frate , mereu a spus ca nu vrea sa imparta dragostea lui pentru mine .

Oricat as fi incercat sa ma gandesc la orice altceva , nu reuseam sa mi-l scot din minte . Areori mi se parea ca-l aud , ca intr-un vis , ca-mi sopteste ca totul va fi bine ...iar mai apoi ma trezeam la realitate , cruda realitate.

- Adelle , am ajuns .

Am pasit pe meleagurile romanesti fara vreo reactie , fara vreo mimica a fetei , fara sa gesticulez ceva . Nu simteam nimic , nici un sentiment de melancolie , nici ura pentru tara ce m-a gazduit atatia ani , nimic . Vroiam doar sa stiu ca tata va fi bine ... Am incercat sa-mi gasesc refugiul in muzica , dar n-am reusit . Ajunsa acasa , am avut ciudatul impuls de a-l suna pe Edy . De ce el ? Asta ma intreb si eu ...Poate el e singurul care ma asculta fara sa zica ceva , fara sa ma contrazica , fara sa ma condamne pentru ceea ce am facut . Poate el e cel care tine cel mai mult la mine .

L-am sunat , si dupa mai putin de 10 minute , eram in fata scolii .

- Cat ma bucur ca te-ai intors , spuse el cu o amabilitate excesiva , imbratisandu-ma cald.
- Tata ... spun eu facand o pauza lunga . E in coma , zic eu cu vocea stinsa.
- C-c-cum s-a intamplat ? spuse el stupefiat.
- Un accident . Sunt sigura ca el nu avut nicio vina . Au fost cateva probleme cu asigurarea , de aceea ne-am intors .
- Sunt sigur ca va fi bine ! Spuse el incercand sa ma linisteasca
- Daca l-ai fi vazut ... raspund eu absenta.
- Ella , crede-ma ! Va fi bine ! Stii ca nu-mi place sa te vad trista . Ochii tai sunt superbi atunci cand sunt inundati de veselie . Zambeste ! Voi fi mereu alaturi de tine , spuse el sarutandu-ma ocrotitor pe frunte.

Am zambit ... Pentru ce as avea nevoie de un frate , cand stiu ca el va ramane mereu alaturi de mine ? Nu stiam de ce , dar il credeam . In pofida comportamentului sau din primele zile in care ne-am intalnit , stiam ca exsita in caracterul sau loc si pentru un Edy calm , mereu gata sa-ti vina in ajutor.Cineva spunea ca nu poate exista amicitie intre un baiat si o fata . Daca in relatia lor isi face loc si respectul si un dram de abtinere din parteaa amandurora , totul e posibil , Astfel am trecut noi doi de la stadiul de iubiti , amanti , la frate si sora , cei mai buni prieteni . El m-a ajutat sa ma cunosc mai bine , el imi stia caracterul , defectele , punctele slabe si calitatile mai bine ca oricine si a reusit sa mi le scoata la iveala .

- Ai vorbit cu Alex ? Sunt sigur ca ar fi foarte bucuros sa afle ca te-ai intors . De cand ai plecat , vorbeste doar despre tine.
- Raman doar cateva zile .
- Ce conteaza ? Vorbeste cu el , astfel iti mai iei gandul de la tatul tau.
- Da , cred ca ai dreptate , spun eu in timp ce pe chipul sau se ivi un zambet . Hai , nu te umfla in pene ! spun eu lovindu-l usor . Ce mai face Karissa ?
- Sunt oficial indragostit de ea ! Nu credeam ca o sa existe vreodata o fata care sa ma imblanzeasca.
- Partial , spun eu .
- Ma cunosti prea bine !

Am zambit amandoi . E atat de bine sa stii ca ai pe cineva alaturi de tine .Am palavragit aproape o ora , cand mi-am dat seama ca trebuia sa vorbesc si cu ceilalti doi . L-am imbratisat pe brunet , l-am sarutat pe obraz de trei ori , obiecei specific frantuzesc , pe care nu l-am putut uita. Ne-am despartit , el mergam spre parcul central , unde trebuia sa intalneasca cu iubita lui . Eu m-am indreptat spre casa , de unde am plecat la Clara . Vazandu-ma la usa ei , prietena mea a inceput sa tipe de bucurie

- ELLA ! Cat ma bucur ca te-ai intors .
- Daca ai sti ce s-a intamplat ... spun eu relatndu-i tot ceea ce se petrecuse .
Auzind astea , bruneta a ramas stupefiata , dar a incercat sa-mi ia gandul de la tatal meu , asa ca a inceput sa-mi povesteasca tot ceea ce s-a intamplat in lipsa mea , care cu cine iese . Printre altele , mi-a spus ca iese cu Dan , colegul nostru . Mai bine spus un fost coleg ,cunoscut pentru numarul urias de prietene care i-au trecut pragul .

- Clara , draga mea , daca eu nu sunt in toate mintile , tu esti nebuna rau de tot .
- Poftim ?
- Chiar vrei sa se repete scenariul lui Edy ? El s-a schimbat , dar ma indoiesc ca Dan sa fi facut acelasi lucru . Stii bine ca nu vreau sa te raneasca cineva ...
- Ella , crede-ma , de data asta e altfel . In plus pot sa-mi port singura de grija .

Nu i-am mai spus nimic . Stiam ca e foarte irascibila cand e vorba de iubitii ei , asa ca am preferat sa nu-mi stric seara . Am stat de vorba cu ea , i-am spus ce s-a intamplat , fara insa sa reamintesc intamplarea cu Karl . Nu as fi suportat sa am mustre cineva in situatia de fata . Nu am mai zabovit mult , fiind nevoita sa ma intalnesc si cu Alex . Aveam noroc ca mama era plecata pentru a rezolva acea problema , asa ca l-am invitat la mine . Nu a durat mult si brunetul se afla la usa mea , imbratisandu-ma .

- Daca ai sti cat de dor mi-a fost de tine ...
- De mine , sau de corpul unei fete , spun eu aratand spre muscatura de pe gatul sau . Chiar nu va puteti abtine ?
- Vezi tu , beitilor le place sa simta adrenalina in sange . ASa cum s-a intamplat atunci cand parintii tai trebuia sa fie plecati , dar nu au fost . Ne place sa traim viata la maxim , s-o gustam in toata splendoarea ei .
- Hmm, pentru un baiat ai vorbit foarte frumos , spun eu tachinandu-l .

A zambit pervers , dupa care m-a sarutat lung , luandu-mi orice farama de aer ce i-o puteam darui in acel sarut . L-am intrerupt, explicandu-i ca de data aceasta nu putea sa simta ca-i curge adrenalina prin vene . Ar fi fost mult prea mult pentru mama mea . Astfel am continuat sa discutam , i-am spus ce s-a intamplat , fara insa sa-i relatez intalnirea mea cu Karl , cu Antoine sau chiar cu Edy . Tineam la el , intr-un mod ciudat , dar tineam . Daca Edy era fratele meu , Antoine amantul perfect , Alex era cobinatia aproape ideala intre cele doua extreme . Nimic nu e perfect , exista doar persoane mai aproape de aceasta notiune , sau oameni care n-o pot atinge .

- Cand te intorci ?
- Se pare ca nu peste mult timp , spun eu auzind soneria telefonului .

Dupa o scurta discuutie cu mama , am aflat ca vine acasa si ne intoarcem in FRanta.La-m scos afara din casa pe Alex , nu inainte de a-i mai fura un sarut ce trebuia sa-l memorez pana la urmatoarea mea intoarcere .

Mama nu a intarziat mult , dupa mai putind e o jumatate de ora , se afla deja in casa , strigand la mine .

- Vii odata ? Te-am sunat in urma cu o jumarate de ora , nu ai reusit sa te pregatesti ?
- Defapt douazeci de minute , spun eu doar pentru mine , continuand sa ma aranjez .
- Ella , pierdem avinoul din cauza ta , spuse ea scotandu-ma cu forta din baie.

Off ! Ce ma enerveaza cand exagereaza . Normal ca nu l-am pierdut , ba chiar am stat in aeroport aproape 20 de minute . Calatoria nu a durat mult , sau am incpeut eu sa ma obsinuiesc cu ea . Era innorat , asa ca nu puteam admira privelistea . Prin urmare , mi-am luat o revista , si am rasfoita pe toata pasrtile pana ce am ajuns in FRanta . Imediat ce am aterizat , mama incepe agitata sa caute telefonul in geanta .

- Oare ce nu se gaseste in geanta unei doamne , mama ?

Mi-a aruncat o privire ce m-a sagetat , dar mai apoi a zambit dulce ,semn ca a gustat gluma mea . Insa zambetul sau nu a durat mult . Imediat ce inchis telefonul , fata sa s-a intristat brusc . Cine a sunat-o ? CE se intamplase ?


stiu e mai scurt decat ultimele :D Poate e cam mult dialog , dar nici prea multa descriere/naratiune nu-i place cititorului :P cel putin mie :D

Sper sa va placa
Old nick - mary2we

S-am scris cu sange
Pe randuri de cristal
Poveste-acum incepe ...

My pics on dA

My pics on AnimeZup

Viata dubla - my fic




Răspunsuri în acest subiect
Viata dubla [+16] - de L'pti.chat - 06-01-2009, 08:58 PM
RE: Viata dubla [ posibil +16 ani ] [ original ] - de L'pti.chat - 20-04-2009, 06:42 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Viata Dubla L'pti.chat 20 13.440 20-03-2011, 03:09 AM
Ultimul răspuns: ~*Fallen* ~* Angel*~


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)