Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Viata dubla [+16]

#1
so , intr-un moment de inspiratie , dupa ce momentul din flashback s-a intamplat de-a binelea , am scris un scurt capitol al acestui fic .

Avertizarea +16 ani hmmm.....cred ca va fi valabila de la capitolul 9 , sau 10 sau poate 11 :D


Viata dubla



Capitolul 1


Ma prinde de talie cu o vaga intentie de a ma strange in brate, insa nu a facut-o ca si cum ceva l-ar fi retinut.Un fior rece imi cuprinde tot corpul,coborand pe sirea spinarii pana la calcaie.Timpul se opreste in loc,raman doar eu , eu si gandurile mele ce-mi zboara prin minte.Visez ca-l sarut , ca-i simt respiratia alaturi de a mea si ca inimile ne bat simultan.
Ma uit in oglinda: ochii negri ai brunetului ma privesc , imi admira formele iar mainile sale imi incatuseaza talia.Ma trezesc la realitate , insa visele mele alaturi de el raman vii , imi bantuie gandurile la nesfarsit...


Intuneric . Nu , nu din cauza draperiilor ci din cauza orei tarzii.Deschid ochii incet , ca si cum mi-ar fi frica de ce urma sa vad.Cercetez camera:un pat de o persoana se afla in mijloc alaturi de o noptiera , un sifonier si un birou, toate de culoarea abanosului.
- Sunt acasa, spun eu.In casa care ma gazduieste de paisprezece ani.
Ma ridic alene din pat si ma indrept spre o bucata de hartie ce atarna pe perete:
- Aveam doar zece ani ...
...Cand am castigat primul meu concurs de patinaj.Eram atat de buna, de gratioasa.Reusisem sa ajung unde mi-am dorit din totdeauna , deasupra tuturor , eram mai buna decat toti , eram cea mai buna, insa am renuntat, fara un motiv anume , pur si simplu.
Ma intorc pe calcaie si ma indrept spre sifonier , deschid usa si-mi admir corpul.Ella , Ella Presecan numele meu romanesc , sau Adelaide Martineau , numele frantuzesc , preferatul meu , de altfel.De ce doua nume ? Sunt pe jumatate de origine franceza de unde si numele Adelle , dar cand am venit in Romania , am fost nevoita sa-mi schimb numele , asa ca am ales una din prescurtarile celui de-al doilea nume.
Revin la imaginea din oglinda : nu m-am schimbat de loc. Corpul mi-a ramas la fel : talia ingusta si sanii rotunzi atrag privirile baietilor si invidia fetelor.Sunt mandra de corpul meu , dar nu si de comportament.In clasa sunt cunoscuta ca fiind o persoana ce a scapat de la spitalul de boli mintale , un pericol public.Toti au simtit-o pe pielea lor cand mi-au cerut prietenia , viata lor era roz pana cand mi-au descoperit caracterul.Au inceput sa se departeze , incet , unul cate unul , lasandu-ma singura.Doar o persoana mi-a ramas alaturi :Alexandra . O iubesc , o iubesc ca pe o sora, una care plange alaturi de mine si se bucura odata cu mine.Ochii caprui ai brunetei sunt tot timpul veseli , iar pe fata sa zaresti in permanenta un zambet . Te face sa crezi ca s-a descoperit izvorul fericirii si ea are acces VIP.
As putea spune ca am invidiat-o , inca de la gradinita.Ea era printesa cuminte , iar eu , razboinica rautacioasa.Ea era tot timpul calma , rabdatorea in timp ce eu ... eram firea total opusa ei.Poate chiar asta ne-a apropiat , ne completam reciproc.
Viata mea ? Placuta alaturi de cei doi parinti ai mei , mama de origine franceza , iar tata roman.S-au casatorit in Franta, unde au si o afacere in parteneriat cu o firma din Strasbourg.Ati putea zice ca am o viata perfecta, dar nu e asa.Parintii mei sunt tot timpul plecati , iar eu raman in majoritatea timpului singura.Anul trecut puteam sa plec din tara asta , sa fiu alaturi de ei , dar am refuzat , parca stiind ca ma voi indragosti de Alex.Iubesc pentru prima data , dar iubesc persoana nepotrivita , pe verisorul meu .Unii ar zice ca gresesc , altii ar spune sa-mi ascult inima. Dar eu ?Eu ce spun ?
Mi-l scot din minte pe brunet indeajuns timp pentru a putea adormi . Ma las prada somnului ce ma duce in lumea viselor , lumea unde orice poate fi adevarat.

CAPITOL MODIFICAT , VA ROG LASATI REPLY

stiu , e foarte scurt , dar promit sa ma revansez pe parcurs . Astept parerile voastre , criticile , tot ce aveti pe suflet :*
Old nick - mary2we

S-am scris cu sange
Pe randuri de cristal
Poveste-acum incepe ...

My pics on dA

My pics on AnimeZup

Viata dubla - my fic




Răspunsuri în acest subiect
Viata dubla [+16] - de L'pti.chat - 06-01-2009, 08:58 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Viata Dubla L'pti.chat 20 13.340 20-03-2011, 03:09 AM
Ultimul răspuns: ~*Fallen* ~* Angel*~


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)