Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Death Parade

#2
Hai ca l-am terminat si pe acesta XD. Ce pot spune, a fost un anime cu o premiza foarte interesanta: judecarea sufletelor a doi oameni decedati in acelasi moment de timp pentru a le hotari destinatia (reincarnare sau abis) prin crearea unor situatii extreme pe parcursul unor jocuri (biliard, darts, bowling, twister, air hockey) unde acestia concureaza unul impotriva celuilalt, chiar mi se pare inovativa. Imi place faptul ca povestea nu este chiar liniara, ci episodica, ceea ce imi aduce aminte de Cowboy Bebop intr-un fel, dar spre sfarsit (ultimele 2-3 episoade) totusi incepe sa urmeze un fir narativ spre un deznodamant care personal mi s-a parut cam dulce amarui, insa intr-un mod pozitiv. Personajele mele preferate sunt Decim (imi place calmul si profesionalismul de care da dovada si faptul ca pe parcursul povestii el evolueaza intr-un mod care te impresioneaza si nu te lasa indiferent) si Nona (she really kicks ass, face mereu dupa cum o taie capul, este mastermind-ul povestii si in ciuda invelisului dur si nemilos, are o doza de idealism admirabil incercand sa sfideze status quo-ul impus de Oculus). Ce nu mi-a placut la acest anime este ca fiind atat de scurt nu s-a putut intra mai in detaliu in istoria personajelor, in special voiam sa aflu mai multe despre Oculus si pozitia sa in raport cu "God" (care pare ca nu il mai intereseaza ce se intampla cu lumea) pe care o mentioneaza vag cand il intalnim prima data, pare un personaj mai badass decat arata aparentele.

Recomand cu caldura acest anime celor carora le plac jocurile psihologice sau thrillerele in general, singurul lucru pe care o sa-l regretati la terminarea acestuia este ca nu are mai multe episoade pentru a afla mai multe despre intregul univers si anumite personaje, finalul in sine nu prea lasa loc de o continuare din pacate.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"



Răspunsuri în acest subiect
Death Parade - de DeDal N. - 20-02-2015, 07:32 PM
RE: Death Parade - de Romania - 08-04-2015, 08:34 PM
RE: Death Parade - de Stormrage - 10-04-2015, 09:22 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)