Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Despre poezii si versuri preferate

#1
Am vazut ca exista destul de multa activitate in sectiunea de poezie a forumului nostru, asa ca nu am putut sa nu ma intreb ce poeti sunt preferati printre voi. E drept ca nu asta mi-a fost primul gand cand am vrut sa deschid topicul, voiam sa fie mai mult o colectie de poeme preferate si o sansa de a descoperi noi poeti sau noi opere prin recomandarile celorlalti, dar pana la urma de ce sa nu fie doi in unu si sa nu deschidem un dialog?

Asadar, care sunt poetii vostri preferati? Care dintre operele lor va impresioneaza cel mai mult?
Cititi mai multa poezie in raport cu proza? Ce va atrage sau ce nu va atrage la aceasta?
Si, desigur, simtiti-va liber sa postati versuri si poezii preferate oricand, in orice limba, de oricate ori va doreste inima. Mie una mi se pare o ocazie excelenta sa mai descoperim si noi autori carora poate nu le-am dat pana acum vreo sansa sau de care poate nu am auzit inca.

Voi incepe eu cu ultima parte pentru moment, si anume cu o poezie pe care mi-am gasit-o prin draft-urile de pe tumblr, care imi place muuult de tot si care apartine user-ului "ink-trails" (nu e un poet consacrat, si totusi am gasit pana acum acolo bloguri de poezie care m-au inspirat mult mai mult decat respectivii deja atat de cunoscuti):

"You know, they should tell us that love stains
so we make sure not to wear the light clothing
that is transparent right to our cores because
now no amount of laundry detergent or bleach
can wash you out of my chest and you're just
a constant reminder of something that went wrong
like a defected pen or a bad day at lunch
and if they had told me that you were going
to be as permanent as drunk tattoos,
I would have taken a sharpie and slashed
across my heart in big bold letters that spelled
'THIS IS NOT FOR YOU.'"

- Love Stains and You Can't Wash a Heart
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"



Răspunsuri în acest subiect
Despre poezii si versuri preferate - de DreamGirl - 03-09-2014, 11:36 PM
RE: Despre poezii si versuri preferate - de TLDR - 06-06-2015, 08:07 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)