Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cosplayer-ul vostru favorit

#1
Obisnuiam sa apreciez cosplayul separat, sa admir imaginile si un cosplay anume in functie de personajul pe care il cautam, fara a da mare atentie persoanelor care se gaseau in spatele respectivei costumatii, cu atat mai mult fara a le urmari intreaga lor munca. Odata cu EECC insa, unde am avut ocazia sa asist la panelul a trei cosplayeri cunoscuti in lumea aceasta, mi s-a schimbat putin viziunea asupra artei si am inceput sa ma interesez mai mult de persoanele care o practica, citind despre evolutia lor, despre numeroasele lor proiecte, despre cum e sa ai un asemenea hobby pe care sa il practici la nivel profesional (si pe care sa il transformi chiar in ceva mai mult decat un simplu hobby) sau pur si simplu despre diverse obstacole care apar in calea unui cosplay reusit.

Sunt curioasa, asadar, daca mai sunt persoane care sa urmareasca cu interes anumiti cosplayeri. Care este cosplayer-ul vostru favorit in momentul de fata? (sau, daca sunt mai multi, atunci care sunt acestia?) Ce va face sa admirati respectiva persoana? Ce va atrage la ea? (personaje alese poate, stil, atentie pentru detalii etc.)

Momentan, eu am doi cosplayeri favoriti, desi poate ar trebui sa le numesc cosplayerite sau vreun alt derivat deminin al cuvantului ^^'
Prima este Kamui, din Germania, pe care am intalnit-o anul acesta la EECC si care pot spune cu mana pe inima ca m-a lasat cu adevarat uimita. Kamui este specializata in armuri, asa ca marea majoritate a costumelor ei sunt inspirate din personaje care poarta armuri sau cel putin elemente de armura. And big props, yep, that too. Pe langa asta, ea face parte din categoria cosplayerilor care si-au transformat pasiunea atat intr-o activitate permanenta, principala, cat si intr-o sursa de venit, scriind si punand in vanzare numeroase carti pe diverse subiecte: armor making, props making, armor painting (acestea sunt cele despre care stiu eu cel putin). De utilizat stiu ca prefera un material numit Worbla, care se modeleaza la caldura si se intareste mai apoi, fiind foarte potrivit pentru a confectiona armuri.
Honestly, nu credeam ca sunt genul de persoana care sa se dea in vand dupa armuri atat de tare, dar dupa ce am descoperit-o pe Kamui, am ajuns la concluzia ca m-as putea uita ore in sir la operele ei. E indrazneata si iti propune proiecte spectaculoase intr-un timp scurt, lucreaza eficient si lucreaza cu pasiune (ca sa nu mai vorbesc ca are si o importanta sustinere din partea sotului ei, care ii picteaza armurile... now that's what I call teamwork). Abia astept sa imi pot pune mana pe cartile ei si sa ii urmez sfaturile in proiectele viitoare.

Cea de a doua este ceva mai recent descoperita, datorita interesului meu pentru Sora din Kaleido Star, si anume Calssara, tot din Germania (nice coincidence there). Nu va puteti imagina ciuda care m-a cuprins atunci cand, tot citind despre ea, am descoperit ca a fost la Otaku cu putini ani in urma, si eu habar nu aveam, nefrecventand respectivul festival T_T. Oh well. Calssara se departeaza de interesul meu pentru armuri, fiind o dragalasenie de fata (seriously, she's gorgeous in a really adorable way @_@) cu o diversitate destul de mare in ceea ce priveste costumele pe care le are la activ. Ceea ce imi place foarte mult la ea este atentia pentru detalii (si colaborarile cu Elffi, her finnish boyfriend, whom I really envy because his baldness makes it really easy for him to wear any wigs ._.). Asta, si her extremely useful tips. Tot stalk-uindu-i pagina de facebook, am citit niste chestii foarte folositoare despre cosplay posing, despre detaliile unui costum sau despre cum sa iti imbunatatesti reprezentarea unui anume personaj. Plus ca obisnuieste sa posteze si comparatii dintre poze ale aceluiasi costum la cativa ani diferenta, explicand anumite diferente si imbunatatiri. Pentru cineva aflat abia la inceput care nu are habar de multe lucruri, her kindness and ideas are very useful.
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"



Răspunsuri în acest subiect
Cosplayer-ul vostru favorit - de DreamGirl - 26-08-2014, 07:57 AM
RE: Cosplayer-ul vostru favorit - de Mimisor - 07-09-2014, 06:19 AM
RE: Cosplayer-ul vostru favorit - de Nero19 - 04-10-2014, 07:53 PM
RE: Cosplayer-ul vostru favorit - de Romania - 05-10-2014, 03:13 PM
RE: Cosplayer-ul vostru favorit - de Piko Tan - 26-10-2014, 04:34 PM
RE: Cosplayer-ul vostru favorit - de irdukh - 20-02-2015, 05:18 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)