Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Kaleido Star

#1
Exista diverse topicuri ba cu personaje, ba cu pareri asupra unor aspecte diverse ale animeului si totusi niciunul pentru animeul in sine, in general. Asta e concluzia la care am ajuns dupa ce am cautat prin vreo cinci sectiuni si am folosit si optiunea cu search, sper sa nu ma insel (close it if it's so, please ^^').

Either way, Kaleido Star este un anime superb, unul dintre animeurile care se difuzau demult si pe la noi si care, imi place mie sa cred, a fost si poate inca mai este indragit de multi. Spune povestea unei tinere pasionate de acrobatie, Sora, a carei cel mai puternic vis este sa devina acrobata la celebrul circ din State, Kaleido Star. De-a lungul calatoriei ei, Sora intampina numeroase dificultati, isi face noi prieteni, ajunge sa se descopere pe sine si isi imbunatateste mai mereu tehnica, fiind deschisa spre lucruri noi si invatandu-le cu usurinta (sau nu... mai ales cand ma gandesc la Diabolo si la patinaj hehe ^^'). Astfel, intregul anime e o parabola a vietii si o poveste despre puterea de a merge mai departe si de a iti urma visurile.

Mie una mi-a placut. Sper ca si voua, asa ca va invit mai jos sa va exprimati parerea in legatura cu minunatia asta de anime Smile V-o las si pe a mea, sper ca fara prea multe spoilere, o parere in desfasurare.


Oh, the memories. Cred ca asta a fost primul anime descoperit, pe vremea cand mai exista A+ si pe vremea cand il aveam doar in vacante, cand mergeam la bunica la Sibiu. Cumva, am avut norocul sa prind fix primul episod si tin minte ca m-am indragostit imediat de Kaleido Star. And how could I not? Mi-a starnit o pasiune pentru circ pe care nu stiam pana atunci ca o am si m-a facut sa imi petrec dupa-amiezi intregi imaginandu-mi ca bara de batut covoare din spatele blocului e un trapez si umplandu-mi inevitabil mainile de rani. Oh well, childhood.

Am inceput de curand sa revad animeul totusi si abia am ajuns pe la episodul 18, multe au o calitate absolut oribila din pacate si nu am putut sa le gasesc altfel. Eh, either way, m-a reapucat dragostea de lumea aia absolut fascinanta a circului, laolalta cu iubirea pentru faimosul Cirque du Soleil dupa care am inteles ca este inspirat animeul. Nu poti sa il vizionezi si sa nu apreciezi munca depusa, complexitatea spectacolelor, diversitatea firelor narative si frumusetea costumelor (asta pe langa multitudinea lor, pentru ca ti-e mai mare dragul sa vezi personaje care chiar isi schimba hainele). Asta pe langa felul in care sunt conturate personajele - which is beautiful and more than slightly realistic. Nu zic ca sunt complet realistice, pentru ca poate intra prea tare in anumite stereotipuri in unele situatii si heck, oricat as admira-o pe Sora, inca nu am cunoscut vreo persoana care sa ma faca sa cred ca exista vreun corespondent real pentru cineva ca ea.
Ca tot a venit vorba de Sora, ohmygosh, I love that girl. Mi-a placut intotdeauna insa abia acum, cand am inceput sa il revad, am realizat asta, am realizat cat de mult ma inspira felul ei de a fi naiv si totusi hotarat si optimist. She's one great role model and I mean it. Vreti ceva educativ pentru copii? Freaking get them to watch this. Ma rog, nu mai e chiar asa childish odata ce evolueaza actiunea, dar ideea de baza ramane aceeasi: never give up on your dreams.

Sunt la partea in care Yuri comploteaza impotriva lui Kalos si a intregii companii si, cel putin momentan, am o antipatie maxima pentru omul ala. Ok, he wants revenge, but at what cost? Sunt acolo o groaza de oameni care nu merita asta si sunt o groaza de fani care nu merita asta. Dar banuiesc ca pana intr-un final tot tendintele egoiste inving. Desi Sora e preferata mea, abia astept sa apara in scena Leon si May Wong (parca asa o chema. Sper ca asa o chema) pentru ca imi amintesc cu drag de ei, desi foarte vag. Pana atunci insa, ma delectez cu umorul mereu esuat al Annei, cu inventivitatea Miei, cu eleganta Laylei si cu entuziasmul fara margini al Sorei. Abia astept sa prind ocazia sa termin din nou seria, voi reveni atunci cu siguranta cu o parere mai detaliata ^-^

Sorry I didn't put a picture, I'm not on my computer and it's tricky like that ._. will edit when I can.
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"



Răspunsuri în acest subiect
Kaleido Star - de DreamGirl - 19-08-2014, 12:09 PM
RE: Kaleido Star - de ohaio_angel - 19-08-2014, 01:05 PM
RE: Kaleido Star - de DeDal N. - 19-08-2014, 01:13 PM
RE: Kaleido Star - de Katsu - 27-08-2014, 02:11 PM
RE: Kaleido Star - de Sushiiushii - 05-09-2014, 11:48 AM
RE: Kaleido Star - de DreamGirl - 10-09-2014, 05:14 AM
RE: Kaleido Star - de Florence Iris Winter - 16-09-2015, 10:22 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)