Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Pagini de jurnal

#7
Nu am citit primele captiole at????? de bine, mai mult pe s????rite. Abia la ultimele m-am incapatanat sa le duc la final. Fiindca in mare parte nu pot spune ca actiunea sau ideile m-au captat complet. Ideea cu vampiri este destul de uzata, dar asta pe mine nu ma deranjeaza atat de tare ,deoarece nu am citit atat de multe ficuri de genul. Si mereu incerc sa las ficul sa ma surpinda. Ideea ta pare promitatoare, insa detaliezi lucruri care chiar nu prea isi au rostul. Imi place unde ai plasat personajele, imi place ca totusi atmosfera de mister exista, dar nu e bine intretinuta. Ai putea incerca sa te axezi mai mult pe sentimentele, gandurile, conceptii personajelor si de asemenea pe idei, dialog, actiune si cadrul ce ii inconjuara, dar cu mai multa intensitate.
Ce doresc eu cel mai mult a spune este ca trebuie sa mai lucrezi la descriere, iar aici intra multe: descrierea personajelor (nu ca infatisare neaparat, ci mai mult pe plan interior), evenimentelor, spatiului, timpului, actiunii, etc. Dialogul trebuie inbunatatit, incearca sa faci discutia dintre cei doi vampiri ceva mai aprinsa, ceva mai interesanta. Incearca sa te axezi pe un dialog unde ceva interesant se petrece, astfel incat cei doi sa aiba parte de o polemica sau sa contruiasca niste conversatii puternice, cu impact. De asemenea ideile pe care le expui, trebuie ceva mai cu intensitate si luciditate construite, fiindca in mare parte nu pot spune ca s-a intamplat ceva chiar foarte interesant. Nu sunt ca nu au fost parti unde chiar nu a fost ceva intens. Ba chiar a fost - nunta lui Vittorio, unde daca nu ma insel protagonistul devine vampir (il cheama Mercutio si sper ca nu ma insel, ador numele, sincer). Am citit partea aceea chiar intens, insa pot spune ca puteai chiar mai bine de atat sa redai acel cadru sinistru si involburat. Dar si asa, cat a fost, a fost ok. ^^
Hmm... mai ramane sa spun de scena in care Mercutio si Francesco fac dragoste... bine aici pot spune ca a decurs ok... Sincer acum: pot spune ca nu prea ma incantat atat de tare, nu fiindca scena nu a fost "hot", ci pentru ca puteai sa faci ceva mai artistic putin, dar nici deplasat rau de tot de realitate. Plus mi s-a parut ca mai mult te-ai axat pe descriere fizica si descrierea pozitiilor, ceea ce este bine, dar trebuia cel mai mult sa te bazezi pe emotiile traite in acea clipa intensa, sa combini suavul, romanta, pasiunea cu acele idei nastrusnice pe care le aveau.
M-a amuzat totusi asta - "dracusorul". XD Nu intr-un sens rau, dar iti sugerez sa cauti si alte sinonime, ca sa spun asa care sa descrie oragnul reproducator masculin, fiindca folosind de prea multe ori asta, scena isi pierde farmecul si nu prea mai merge.

Ok, am sa inchei aici. Ce vreau sa stii este ca imi surade ficul tau, trebuie doar sa mai lucrezi pe la descriere, dialog, actiune. Ti-as sugera de asemenea sa citesti ficuri care contin acest gen, dar care sunt chiar bune, bine descrise si cu un "plot" bine definit. Caci te mai poti inspira si deprinde cate ceva. :') Spor la scris si sa ai multe idei! *hug*



Răspunsuri în acest subiect
Pagini de jurnal - de Nero19 - 12-07-2014, 07:04 PM
RE: Pagini de jurnal - de Nero19 - 13-07-2014, 08:04 PM
RE: Pagini de jurnal - de Nero19 - 14-07-2014, 10:19 AM
RE: Pagini de jurnal - de ohaio_angel - 14-07-2014, 06:09 PM
RE: Pagini de jurnal - de Nero19 - 15-07-2014, 07:49 PM
RE: Pagini de jurnal - de Nero19 - 17-07-2014, 03:22 PM
RE: Pagini de jurnal - de hiimera - 17-07-2014, 05:07 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)