Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Seiyuu-ul preferat

#1
Producand in jur de 60% din animatiile din intreaga lume, Japonia are o industrie a animatiei foarte dezvoltata, slujbele de "voice actor/actress" sau, altfel spus, seiyuu, fiind foarte cautate. Ca sa va dau chiar si o mica imagine asupra proportiilor acestei ocupatii, exista in momentul de fata in Japonia aproximativ 130 de scoli pentru viitori seiyuu (asta, desigur, daca wikipedia are dreptate). Multi dintre acestia lucreaza de asemenea si ca actori de teatru, ca actori in seriale/filme live-action sau si-au construit o cariera in muzica, de pe urma succesului ca seiyuu.

Nu stiu voi, dar eu cel putin, tot vizionand anime-uri, am inceput sa recunosc anumite voci, sa le aseman una cu cealalta si sa le asociez cu cateva nume care mi-au ramas in minte. Nu pot sa nu raman uimita de felul in care unele voci reusesc sa dea viata diferitelor personaje, sau mai ales de felul in care multe actrite sunt voci ale personajelor masculine prin anime-uri. Ca sa nu mai vorbesc de melodiile din OST-uri interpretate de actori si actrite de voce.

Asadar, care este seiyuu-ul vostru preferat (sau mai multi, daca aveti mai multi)?
Prin intermediul caror anime-uri v-au atras atentia?
In care rol v-a impresionat cel mai mult?
In ce masura considerati ca influenteaza seiyuu-ul perceptia voastra asupra unui personaj anume?
Ce parere aveti despre o asemenea meserie?


Astea sunt cele cateva intrebari care mi-au venit mie in minte... Voi reveni si eu mai incolo putin cu o parere ^^ Pana atunci insa, sunt tare curioasa de preferintele altora.
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"



Răspunsuri în acest subiect
Seiyuu-ul preferat - de DreamGirl - 27-04-2014, 06:45 PM
RE: Seiyuu-ul preferat - de DeDal N. - 29-04-2014, 05:47 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Anime-ul Preferat Kyo 90 62.996 20-05-2014, 07:20 PM
Ultimul răspuns: Shinigami


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)