Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

One Piece. Cel mai bun anime sau nu?

#7
@DeDal N.

Cred ca nu ai inteles ce am vrut sa spun in legatura cu grafica si poate ca nici eu nu am fost destul de exact in exprimare. Cu totii stim ca in principiu grafica este judecata dupa 2 aspecte, din punct de vedere tehnic si din punct de vedere artistic. Progresul de care vorbesti a fost unul pe plan tehnic si acesta s-a datorat dezvoltarii tehnologiei folosite pe parcursul celor 15 ani de cand anime-ul este difuzat pentru a realiza scenele animate din acesta. Acest progres este evident si in alte serii de lunga durata cum sunt Naruto, Bleach sau chiar Dragonball (prin versiunea refacuta a acestuia, Dragonball Kai) unde animatiile sunt mult mai slefuite si mai clare.

Insa partea artistica, adica stilul si viziunea in care este reprezentata lumea si personajele imaginate de creator, a ramas neschimbat si pe mine acest aspect ma deranjeaza. Asa cum am comentat si in precedentul post, grafica mi se pare prea caricaturizata si suprarealista pentru gustul meu, mai ales cand vine vorba de personaje, unele dintre ele avand trasaturi fizice mult prea exagerate. La Naruto si Bleach nu am aceeasi problema, deoarece acestea mi se pare mai aproape de realism, atat cat poate sa fie intr-un anime.

Cat despre poveste, obiectiv vorbind, chiar nu mi se pare mai emotionanta decat alte anime-uri, ba chiar multe din scenele dramatice din acesta le poti regasi in oglinda in altele. Un exemplu perfect pentru a dovedi ceea ce spun, ca tot ai zis ca esti la zi, deci nu risc sa-ti fac spoiler, este paralela intre momentul lacrimogen in care sunt implicati Ace, Luffy si Akainu (greu sa gasesti alta scena mai emotionanta in OP) si cel din Naruto avandu-i ca protagonisti pe Kakashi, Haku si Zabuza, sunt sigur ca stii la ce ma refer. Personajele sunt altele desigur, la fel si motivatiile lor, dar desfasurarea este foarte asemanatoare nevertheless. Multe anime-uri ne emotioneza, heck, eu am varsat lacrimi si la Toradora, dar asta nu inseamna ca il consider cel mai bun anime, de fapt nici nu am o serie care o consider cea mai buna, deoarece fiecare anime care mi-a placut m-a impresionat in modul sau distinct si unic. In cel mai bun caz pot spune ca am serii favorite.

Si ca sa inchei acest post lung de care sper sa se bucure adminii si mozii acestui forum XD, eu unul nu am negat ca One Piece nu este un anime bun, ba din contra, este printre cele mai bune, dar dezbaterea aceasta este inutila, e ca si cum ai intreba daca marul este cel mai bun fruct? Cel mai bun ca ce? Ca pret? Ca numar de vitamine? Ca gust? Sunt multe variabile, si evident ca marul nu poate fi bun la toate acestea, cum nici OP nu are cum sa fie la toate aspectele, depinde ce cauta fiecare la un anime. Restul sunt doar reactii subiective de fanboy si fangirls.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"



Răspunsuri în acest subiect
RE: One Piece. Cel mai bun anime sau nu? - de Romania - 18-08-2014, 10:18 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Discutii anime One Piece Yondaime 0 2.527 26-03-2014, 09:12 PM
Ultimul răspuns: Yondaime
  (SPOILERS) Discutii manga One Piece Yondaime 0 2.510 26-03-2014, 09:00 PM
Ultimul răspuns: Yondaime
  One Piece - descriere Yondaime 0 2.590 26-03-2014, 08:56 PM
Ultimul răspuns: Yondaime


Utilizatori care citesc acest subiect: