Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Terminat]Lasa-ma sa fiu cel ce iti umple pagina cu muzica

#11
Mi-am propus de ceva timp sa citesc o lucrare de a ta, insa nu am avut ocazia. Abia acum am cutezat sa citesc toate capitolele acestui proaspat fic si se pare ca le-am parcurs rapid si usor.
Eu nu am inteles mai nimic, o sa fiu sincera, primele doua capitole parca nu aveau legatura, conextiuni si nici o logica concreta. Abia astazi dupa ce am finalizat si celeleate trei capitole ramase, m-am mai prins. Adica na, ceva ,ceva tot s-a prins de mine. Deci eu am inteles ca din cele doua secvente in care prima este in prezent, iar a doua in trecut cu sensul de - din amintirile unuia dintre protaginisti, se face o coloziune ce are doua semnificatii puternice, aparte, in care se prezinta ceva care va face legatura in viitorul apropiat si asa mai departe. Bine, deci trecand peste asta, idee este ca nici misterul nu are logica sa proprie. Pare o amestecare profunda care nu duce la nimic. Insa imi dau seama cam ce ai dorit a face si respect nazuinta ta. Asa si revenind la alte chestii legate de aceste capitole: incearca sa ti le corectezi, fiindca ai destule greseli - de la semne mancate, pana la expresii, sensul propozitiilor, etc.
Descrierea sa stii ca e frumoasa in mare parte, se vede ca nu esti incepatoare si ai un stil mai dezvoltat. Chiar mi-au placut cateva paragrafe, mi s-au parut poetice, dar, nici nu stiu cum sa spun de fapt... Uite cum sta treaba fiindca de multe ori te-ai repetat cu aceleasi cuvinte, plus ai adus in cadru un dialog ma jucaus (care nu spun ca nu e bun), idei secundare care merita multa atentie si cugetare, descrierea a parut cam simpla si nu foarte pusa la punct. De grabit nu te-ai grabit, totul a mers incet, ai cuprins fiecare lucru aproape, insa trebuie sa pui accent pe anumite chestii si sa le expui ca atare intr-o maniera mai stilistica. Desigur, inteleg ca felul personajelor de a se manifesta, de a gandi, sunt ceva mai degajate, libere, insa nu par prea bine creionate.
Si din nou nici nu stiu cum sa explic... dar cred ca ai inteles ceva. A! la ce mai vreau sa ajung, la scena "miraculoasa" dintre cei doi baieti. A tinut mult, interesanta abordare, dar puteai sa o faci si mai bine de atat. Explicatiile referitoare la ceea ce faceau ei mai exact au cam lasat de dorit. Si nu, nu este cu nimic rau ca ai folosit cuvantul "penis". Sau ca ai continuat cu niste pasaje mai descriptive la miscarile si technica de abordare a membrului masculin.
* Ma simt de parca nu vorbesc logic, fiindca totul e un haos la mine in cap, asa ca am sa incerc sa fiu cat mai clara, dar sigur am sa o dau in bara. XD
Idee este urmatoare, fiindca tind sa nu mai termin niciodata si nu vreau sa crezi ca te critic pe tine, din contra, nu aceasta imi este intentia. Ai un stil frumos de a scrie, stii sa te joci in mare parte cu propozitiile si cuvintele, stii de asemenea sa strecori frumosul si misterul in poveste. Cu toate acestea capitolele au parut aiurea putin. Fiindca si felul in care ai narat totul nu a avut acel ceva care sa capteze, insa nu mint, ideea in sine are potential si ca sa stii ador anumite paragrafe la nebunie, insa trebuie sa te concentezi mai profund asupra actiunii, dialogului si a descrierii, ca sa nu iesi din tipar si sa te lungesti fara logica.
Si da a fost o scena al naiba de fierbinte, dar mare atentie la cum relatezi totul.
Of... ma simt ciudat acum. >.< Deci, draga mea Ohaio sa stii ca ai un stil frumos de a scrie, fiindca in ochii mei te-ai remarcat cu niste pasaje foarte frumos scrise si prin sensibilitatea pe care le-ai atribuit-o. Nu numai ai potential si chiar ai idei interesante, trebuie doar sa te concentrezi mai mult asupra povestii si asupra personajelor, astfel incat sa fie un fir logic.
Eu abia astept nextul si nu am sa te rog sa nu te grabesti, ci sper sa il aduci cand stii ca e bine pus la punct si te incanta la maxim. Promit de asemenea sa las un comentariu mai decent si mai cu inteles decat acesta. Succes si te pup! *hug*



Răspunsuri în acest subiect
RE: Lasa-ma sa fiu cel ce iti umple pagina cu muzica - de hiimera - 07-02-2014, 07:18 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)