Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Esti imaginea de langa cerneala paginii mele

#11
Hello~
Am venit in sfarsit, dupa o luna si ceva, si eu cu next-ul... Scuze de intarziere si spor la citit!
Nu ezitati sa comentati, parerile voastre ma ajuta nespus de mult~ ^^

@yzyy: Multam' de comm, nici nu stii cat a insemnat pentru mine~ M-a facut sa vreau sa postez cat mai repede si iata-ne aici ^^ Ma bucur ca iti place acest fic; sunt noua in toate astea si ma gandeam ca stilul meu nu o sa atraga atentia cititorilor. Anyway, si mie imi pare rau ca nu ne-am cunoscut inca, insa avem tot timpul pentru asta si imi va face mare placere. In legatura cu plicul... pai, contine o urma a trecutului *atat pot zice*.

Capitolul 5

Aria?? P.O.V


Off??e-am facut de ce patesc numai eu asta?! Ce zi perfecta era: am terminat manuscrisul, am provizii de ciocolata cat pentru intreaga saptamana, am o tona de mancare pe care tin sa o termin neaparat pana la sfarsitul saptamanii??Nu puteam sa ma bucur si eu de o zi linistita, stand acasa, pe canapea, si jucand Remy sau Macao cu Milo -pisicul acela trebuie sa invete sa nu se mai dea in pene, ma rog, in blana, daca a castigat unu sau doua sau treizeci de partide de poker-?! Ce mare lucru?! Nici macar nu am jucat serios. In fine, revenind?? Azi am invatat ca o pot uri si mai mult pe Sher decat o faceam pana acum. Din cauza ei si a pozelor acelea blestemate ,si bineinteles din cauza constiintei mele -stiam eu ca nu trebuie sa am incredere in ea- am ajuns sa fac pe Barbie pentru asa-zisul profesionist, spaima tuturor angajatilor, cel care se crede cel mai tare, Kevin. Pacat de numele asta frumos si de infatisarea sa; nu pot sa neg faptul ca arata destul de ok, dar doar atat. Tipul , in rest, e un ciudat din cap pana in picioare. E atat de ciudat incat sa imi sarute mana si sa ma mai si intrebe daca pot fi seducatoare. Eu, seducatoare?! E cumva Pamantul plat si nu am aflat eu inca? Pfff??aiatul asta ma enerveaza asa de tare ; abia ma abtin, si asta cu greu, sa nu ii zic vreo doua.
- Cum sa fiu seducatoare? intreb exasperata .Nu am nicio id???e cum sa fiu seducatoare! De la nervi incep sa vorbesc intruna si repede; asta e obiceiul meu, ce pot zice.
Incheand propozitita, il fixez atent cu privirea, asteptand ca tipu??sa scoata o alta gama de reprosuri care nu prea intarzie sa apara, ca doar la asta se pricepe cel mai bine??
- Nu pare sa iasa ceva cu tine! Domnul fotograf ofteaza usor dezamagit si se aseaza pe scaunul din imediatul sau orizont apropiat, continuand cu intrebarea tampita, adresata pe un ton ironic: Alte fete de mainuta mai ai?
Asta e prea de tot! Crede ca poate sa ma ia peste picior si sa scape fara niciun ochi vanat?! Idiotul??Daca as fi in locul lui mi-as alege cu atentie cuvintele pentru ca, pana la urma, eu sunt cea care am decis sa binevoiez sa-l ajut sa isi castige niste bani cinstiti; el e persoana care are nevoie de mine.
- Huh? incep eu sa zbier ca dupa autobuz. Stai, stai, stai! Sa spuna Sher ca nu incerc sa ma controlez. Ok ,iti dau cinci minute, ba nu, sase minute ,ca tu esti mai greu de pus in functiune, ca sa fugi. Altfel ajungi la trei metri sub pamant! Alegerea e a ta.
Domnul foto, cred ca i-am dat o mie si una de porecle pana acum si presimt ca voi mai inventa si altele, a inceput sa??rada?! De ce rade? La naiba, de ce tine sa ma scoata din pepeni?
- Sa te vad! Rosteste si se ridica in picioare; mai apoi sunetul scos de aparatul de fotografiat rasuna peste tot in incaperea plina de fire. Imi facuse o alta poza??nca una care se mai adauga altor zeci de poze facute azi. Oare cand o sa inceteze sa faca asta?!
- Te-am prins, altceva? Vocea lui era mandra, mai bine spus superioara. Incerca sa ma impunga cu fiecare ocazie, cu fiecare cuvan; toate gesturile sale erau calculate intrucat sa ma faca sa mor psihic in chinuri.
- Pfff, chiar ma enervezi! Erup ca un Vulcan si imi ciufulesc parul cu ambele maini, stricand astfel orice urma de aranjament. Iar, cu scopul de a face un final frumos, tipu??adauga, ranjind ca un lup cand vede o oaia vulnerabila :
- Stiu! Acum fii fata cuminte si mai da-mi un zambet !
Aparatul sau era din nou indreptat spre mine, pregatit de actiune, cand, deodata se aude cum cineva deschide usa camerei. Amundoi ne-am indreptat privirea catre persoana care a indraznit sa incalce porunca lordului si sa paseasca pe teritoriul interzis al incaperii de tortura. Spre surprinderea mea, aceea persoana ce tocmai se indrepta spre noi, era nimeni alta decat Sheryl - o Sher super nervoasa si agiata pana peste cap.
- Aria, ce faci aici? Te caut de ceva vreme si cred ca o sa innebunesc. zise gesticuland din maini si uitandu-se la mine cu aceea privire ai ei.
- Nu realizezi ca suntem ocupati? Replica veni din partea lui Kevin, care destul de nemultumit de prezenta lui Sher, isi daduse ochii peste cap.
Imi intorc capul spre el si il privesc in toata splendoarea sa. Wow??u ma asteptam sa intervina, dar se pare ca azi e ziua miracolelor. Cel putin nu mor singura, nu?!
- Salut, Sher! Intervin pentru a mai destinde admosfera. Pai, imi omor si eu timpul pe aici.
- Vad asta, apropo frumoasa rochie. Stati! Ocupati cu ce?
- Cu camera, raspunde Kevin aratandu-i aparatul. Tu ce credeai?
- Ce treaba are Aria cu camera de fotografiat?! il priveste Sher nelamurita si
asteptand un raspuns care sa o ajute sa inteleaga. Probabil, sau nu, mai mult ca sigur, nu vedea nicio legatura intre mine si camera. Normal doar??/align]
Ochii lui Kevin - nu ma mai obosesc sa mai ii dau porecle- erau acum atintiti asuprea ??ntrusului??
[align=justify]- Este modelul meu, adauga calm, propozitia sa facandu-mi corpul sa tremure, Chiar nu imi place idea asta, e mult prea ciudat.
Se pare ca si lui Sher i se parea la fel; parea atat de surprinsa de parca a r fi venit dimineata de Craciun si a uitat sa cumpere cadouri. Se uita atent spre fotograf ca sa poata sa vada daca vorbeste serios sau nu, ca mai apoi linistea din camera sa fie spulberata de rasetul ei zgomotos.
- N-n-nu credeam ca va v-venii si z-ziua in care sa o vad pe Aria m-model, reusi sa indruge printre chicote.
- De ce razi? Vocea lui Kevin se facu auzita din nou. Acesta s-a apropiat de ea si i-a atins umarul cu mana libera coboarand usor apoi pana la incheietura ei. Acolo ii lua degetele intre ale sale, privind-o calm. Nu crezi ca este frumoasa? Bine, nu la fel ca tine , si cu asta ii saruta mana pentru as intari spusele.
Huh? Frumoasa? Cine si ce, unde si cum?! Actiunile si spusele lui chiar ma fac sa ma intreb daca a baut ceva inainte de asta. Macar am avut dreptate cand am spus in sinea mea ca tipul e un afemeiat din toate punctele de vedere; merita apreciat insa ca nu se straduieste sa ascunda asta
- Pai, nu pot decat sa iti dau dreptate! E bun la ceea ce face daca a facut-o pe Sher sa roseasca sisa murmurea asta??- P-asta ar cam trebui sa o iau personal! ridic din sparnceana si imi pun mainile in sold.
- Ai vrea sa imi faci placerea de a-ti imortaliza chipul tau frumos? ii sopteste seducator Kevin. Sincer, daca mai continua asa cred ca voi da la rate cat de curand. Saracul meu stomac, pe langa faptul ca e gol, mai e si intors pe dos. Oare e gresit sa sper sa cada, din greseala, o nicovala din cer fix, dar fix in capul lui?! Chiar nu cer prea mult.
- Aaaa??.grozav, incepe Sher sa se balbaie. Wow, chiar ca te pricepi la a vraji o femeie, expira si isi da o suvita de par dupa ureche. Dar se pare ca nu ai noroc azi, Romeo. Am o multime de lucruri de facut, se intoarce spre mine, Aria mi-ai adus pozele?
- Normal! Si vezi prin ce chinuri am trecut eu ca sa ti le aduc?! Afirm aratand cu mana dreapta spre Stapanul Lumii, replica mea facandu-l sa surada. Este extraterestru sau ce?
- Cine a zis asta? Kevin se intoarce cu fata spre mine si, banuiesc pentru a-mi face in sac, imi mai face o poza . Chipul asta il vreau ,adauga zambind sincer .
- Ahhh, ce ma enervezi! Dupa, ii arunc o privire patrunzatoare.
Sher, vizibil surprinsa probabil de cat de bine ma inteleg eu cu colegul sau, admira calma toata scena.
- Aria, asta este numele tau? Din nou surase asa cum numai el stie sa o faca. Precum ploaia, continua apropiindu-se de mine, persoana in cauza, si scotand din buzunar o carte de vizita.
- Cam asa ma striga mama la masa, deci cred ca e logic ca asta e numele meu! Si in legatura cu asta, referindu-ma la cartea sa de vizita,, nu mersi! Pastreaz-o! Ziua e lunga si pun pariu ca o sa mai gasesti si alte fete la care sunt sigura ca o sa te dai si sigur o sa ai nevoie de ea.
Clar, e dus rau! La ce i-am spus mai inainte , oricine s-ar fi enervat macar un pic, dar el nu. El zambeste mai senin ca soarele cand rasare de dupa furtuna. Serios?
- Bravo, iar apoi ma trezesc ca imi cifuleste parul. Un raspuns destept! Isi lasa camera pe o masa din apropiere, apoi ma fixeaza iar cu privirea. Speram sa iti vrei pozele. Kevin se aseaza pe un scaun si incepu sa se uite la fotografiile facute, timp in care reusesc sa remarc fata lui Sher ce se potriveste perfect cu fata castigatorului X Factor de anul asta.
- Aria chiar a pozat?! Si uite-o ca vine! Wooooaai! Chiar trebuie sa vad pozele alea!
Aleg sa imi mut privirea in alta parte numai inspre ea nu, pentru ca ma sperie. Nu stiam ca ochii oamenilor pot stralui asa cum stralucesc ai ei in momentul de fata.
- Haide, Sheryl! Tu chiar nu ai de lucru? Incerc, desi fara sorti de izbanda, sa o fac sa nu se uite la pozele alea. Cine stie ce catastofe au iesit, iar cosmaruri noaptea nu mai vreau.
- Inca nu vei veda pozele, replica tipu' privindu-ma iar. Aria, vrei sa le vezi prima?
Tocmai ce mi-a spus pe nume sau am auzit eu gresit?! Da, mi-a spus pe nume. Hmm...cand am devenit asa de apropiati?!
- Nu cred ca vreau. Oricum nu au iesit bine. Mai degraba, sterge-le, spun adoptand din nou atitudinea mea nepasatoare.
- Cum nu?! Si iata glasul lui Sher ce imi bucura timpanele. Unde mai pui ca aproape ma si ia la suturi.
Deodata, Kevin se ridica in picioare si ii inmana aparatul foto prietenei mele, zicandu-i sa faca o poza.
Ce poza? Iar fotografii? Eu, una, m-am saturat! Dar ce conteaza dorintele mele, eu nu am dreptul sa ma impotrivesc??Domnul Foto vine spre mine si ma prinde de mana; in secunda urmatoare, intorcandu-ma usor spre el.
- Esti chiar draguta! Atat am putut auzi inainte ca acesta sa ma ia de mijloc si sa isi lipeasca trupul de al meu. Ce crede ca face?! Cred ca nici nu vreau sa aflu.
Cat timp eu ma gandesc la cum sa il torturez pe fotograf, Sher face ce ii poruncise acesta, dand nastere unei alte fotografii.
- G-g-gata! Biata de ea nici nu stia ce sa mai zica. De frica ca o sa il pocnesc pe tip, ii si tremura mainile pe camera. Defapt ce zic eu aici, ce biata de ea?! Biata de mine! Acum am inteles de ce unii oamenii cer ordin de restrictie pentru altii.
- Urasc persoanele care cred ca nu sunt suficient de frumoase ca sa arate asta, alta filozofie de a lui isi face intrarea. Deja am obosit sa ma prefac ca il inteleg, lucru pe care nu l-as putea face vreodata.
- Frumoasa? Draguta? Mi se pare doar mie ca tu te dai le ea? concluziuona Sher. Amice, cred ca o cauti cu lumanarea. Sau esti nebun. Dupa, sute de cuvinte pe care debea daca le intelegeai, si-au facut loc printre rasetele copioase ale ei. Se pare ca Sheryl chiar se distra aici. Iar eu , tot ce am putut sa fac era sa oftez si sa ii ascult balivernele.
- Crezi ce vrei, eu ti-am zis ce vad, spuse serios el, oprind-o pe Sher din prostit. Pentru asta va trebui sa ii multumesc. Nu-ti face griji, nu-mi pierd timpul cu tine, nici macar nu esti genul meu, continua. Tu, mai prinde niste cadre!
Domnul Foto isi plimba mana prin parul meu blond si isi apropie fata de a mea. In fine, daca tot am stat pana acum, nu ma mai ostenesc sa il imping, mai ales ca Sher parea ca se implica sufleteste in treaba asta. Am stat cat am stat, am zambit, am suportat felul in care se uita la mine, dar deja incep sa ma plictisesc. Ma eliberez din bratele lui, brate destul de puternice, si maresc distanta intre noi. Acesta, bineinteles, observa si se dadu iar pe langa mine, punandu-si mana dupa umerii mei si soptindu-mi:
- Sunt doar poze!
- Doar poze? Ce mult isi iubeste munca.... Sunt sigura ca a ales meseria asta doar pentru a-si mari lista cu fete pe care le da pe spate.
- Cum zici tu! Tonul meu rece si privirea urata pe care i-am aruncat-o cred ca l-au facut sa se prinda macar putin ca sunt la limita autocontrolului meu.
- Tu, se uita la Sher, fii atenta! Pe urma se apleca si... ihhh, mi-a sarutat obrazul!
Poftim?! Ce ar fi vrut sa insemna asta si in ce lume?
- A-a-a-aaaa.... asta a fost tot ce am putut; parca cuvintele mi-au fost furate. Nu stiu ce sa zic si mai ales, nu stiu ce sa fac. Nu... nu am mai lasat pe nimeni sa faca asta de atunci si pana acum.
Kevin, cat timp eram eu in lumea mea nemaiputandu-ma misca sau gandi, se duse multumit spre Sher si isi lua inapoi ceea ce ii apartinea de drept, zicand ca am terminat si ca acum putem pleca. Sheryl veni in spatele meu si isi puse ambele maini pe umerii mei, impingandu-ma usor spre iesire si tot tipand la Kevin ca vrea neaparat fotografiile.


[Imagine: Touken.Ranbu.full.2064981.jpg]



Răspunsuri în acest subiect
RE: Esti imaginea de langa cerneala paginii mele - de Michee - 19-04-2014, 07:00 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)