Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Death (D.)

#1
Varsta minina: 14 ani
Gen: Action, Comedy, Fantasy, Romance
Limba: Romana
Observatii cu privire la continut: Acesta este un scenariu, nu proza. Va rog ca atunci cand comentati/criticati sa tineti cont de acest lucru deoarece exista o diferenta uriasa intre cele doua. L-am postat aici deoarece nu am gasit o sectiune pentru scenarii.
Tipul de comentariu solicitat: Orice fel de critica sau comentariu.


Salutare! Stiu ca nu am dat pe aici demult dar am fost ocupat cu bacul si cu admiterea si nu prea am mai avut timp de scris. Uite ca am scapat de bac si m-am decis sa incep o serie noua pe care o sa o fac paralel cu Spirit Crisis. Death este o poveste unde puteti afla ce s-ar intampla cu omenirea daca nu ar exista moartea. Aceasta serie planuiesc sa o termin in vara aceasta si nu o sa fie mai lunga de 12-13 capitole. Sper sa va placa!


~Capitolul 1~
~Sf???r???tul mor???i!~

Ac???unea ???cepe ???tr-o sear??? lini???it??? de var???. L???ng??? un drum ce f???cea leg???tura ???tre dou??? mari ora??? ale Americii, st???teau pe o forma???une pietroas???, dou??? siluete. Prima era una a unui adoloscent ce avea ??? jur de 17-18 ani. Acesta era un b???iat cu p???rul negru ??? ochii la fel, ??? avea o privire rece ??? fix???. Era ???br???cat ???tr-o rob??? neagr??? ce ??? acoperea ???treg corpul. Cea de-a dou??? siluet??? apartiunea unui copil c???ruia nu ??? d???deai mai mult de 6 ani. Acesta avea aceia??? ???br???c???minte ca ??? cel???lat,doar c??? purta ??? plus un fel de masc??? ce ???-o ???nea ridicat??? pe cap. Avea p???rul verde ??? ochii de culoare violet, iar degetele erau mereu b???gate ??? nas.
Copilul st???tea cu o lunet??? ??? m???na ??? se uit??? spre drum, iar cu cealalt??? m???na se scobea ??? nas.
-Nigg, vezi ceva? (???treab??? b???iatul cel mare)
-Domnule Death, ???nta noastr??? tocmai se apropie. Sunt mai pu???n de 30 de secunde p???n??? la deces. (spune copilul, ??? timp ce privea o ma???n??? ce se apropia)
-Perfect! S??? mergem. (??? r???spunde cel???lat)
Copilulul ????? str???nge luneta, iar cei doi sar de pe st???nc???.

La bordul ma???nii ce venea ??? direc???a celor doi se afla un b???rbat ??? jur de 40 de ani, care era ??? stare de ebrietate. Muzica era dat??? la maxim, iar acesta c???nta c???t de tare putea.
-Cui ??? pas??? de curva aceea nenorocit????! Am bani! Pot s??? am c???te femei vreau eu, nu am nevoie de ea. O s??? ??? ar???t e..... (??? timp ce conducea, din cauza alcoolului, b???rbatul pierde controlul ma???nii ??? derapeaz??? cu ma???na de pe ???sea)
Ma???na se ???v???rte de c???teva ori ??? b???rbatul este r???nit mortal. Fiind alerta??? de celalalte ma???ni ce treceau pe ???sea, ??? mai pu???n de 15 minute a ??????it o amubanta, o ma???n??? a poli???ei ??? cei de la descarcerare. Ace???ia au scos corpul omului afar??? din ma???n???, dar din p???cate nu au reu???t s??? ??? salveze. Acestea st???tea ???tins pe jos ??? nu putea sa se mi???e.
-Nu mai avem ce s??? facem. Noteaz??? constatearea decesului. (spune un doctor)
-C???t este ceasul acum? (???treab??? altul, ??? timp ce ???nea o foaie ??? m???na)
-Este 22:34. (??? r???spunde doctorul)
??? timp ce b???rbatul era mort, o voce se auzea dinspre coprul s???u:
-Hei! Ce face???? Nu sunt mort, nu vede???? Nu are cum s??? fiu mort. Nu eu, eu nu pot muri, acest lucru ???grozitor nu mi se poate ???t???mpla mie. Eu nu o s??? mor niciodat???!
-Nu te mai obosii, nu te aude nimeni. (se auzi o voce, iar cei doi indivizi de mai ???ainte, adolescentul de 17 ani ??? copilul, apar l???ng??? cadavrul b???rbatului)
-Cine e???i tu? ( se auzii din nou vocea dinspre corpul b???rbatului)
-Cine sunt eu? Asta este o ???trebare bun???, poate c??? ar trebui s??? m??? prezint. Numele meu este Death, iar voi oamenii m??? cunoa???e??? sub forma celui care aduce moartea. Copilul acest de l???ng??? mine care saliveaz??? ??? ??? curg mucii ???truna este Nigg. (spune Death)
-Salutare! Vrei un muc? (???treab??? Nigg)
-??? ce vre??? de la mine? (se auzii din nou vocea din direc???a corpului b???rbatului)
-Nu este evident? S??? te trecem ??? lumea de dincolo. (spune Death)
-Ce? Nu! Nu pute??? face asta! Am o familie, am copii, de???n o companie important???. Nu am cum s??? mor ???c???. (spune din nou vocea din interiorul corpului b???rbatului)
-Pu???n ???i pas??? de viat??? ta. S-a terminat! Nigg, scoate-l de acolo, nu suport s??? vorbesc cu un corp ne???sufle???t. (spune Death)
-Am ??????les Domnule Death. (spune Nigg sco????nd un ciocan uria???
-Ce vrei s??? faci? Stai departe de mine copil ciudat! (se auzii din nou o voce dinspre corpul b???rbatului)
-Moartea const??? ??? trei etape: Prima etap??? este cea intermediar???, este ??? etap??? ??? care te aflii acum. ??? aceast??? etap??? coprul nu mai func???oneaz???, dar sufletul este ???c??? inaontrul t???u. Vocea ce se aude acum vine de la sufletul t???u. Acum ??? vom scoate din corp. (explic??? Death)
-Asta o s??? te doar???! (spune Nigg cu un z???mbet sadic pe fa????)
Copilul love???e corpul b???rbatului cu ciocanul s???u uria?????? ??? urm??? loviturii, din corpul b???rbatului iese spiritul acestuia. Spiritul arat??? exact ca ??? corpul adev???rat, numai c??? ??? loc de hainele normale, spiritul este ???br???cat ???tr-o rob??? alb???.
-Ce se petrece? Cum ai f???cut asta? (???treab??? spiritul b???rbatului ??? timp ce ????? privea coprul)
-A doua etap??? a mor???i, etap??? de tranzi???e. Aceasta este o etapa ??? care spiritul t???u este eliberat de corp dar ???c??? este blocat pe p???m???nt. Pentru ultima etap??? trebuie s??? ????? trimit spiritul ??? lumea de dincolo. Aceasta este etapa judec??????i. Odat??? ajuns dincolo, spiritul t???u va fi judecat ??? ??? func???e de faptele s???v???r???te o s??? fie aruncat fie ??? iad, fie ??? rai. Sper c??? e???i preg???tit. (spune Death, iar o coas??? de culoare neagr??? ??? apare ??? m???na)
-Te rog, stai! (spune spiritul b???rbatului)
-Nu m??? satur niciodat??? s??? v???d partea asta. (spune Nigg av???nd un deget ??? nas)
-Prive???e cu aten???e Nigg, a??? trimi??? un spirit ??? lumea de dincolo. ???tr-o zi asta o s??? fie datoria ta. (spune Death)
-Am ??????les, domnule Death! (??? r???spunde b???iatul)
Death ???tinde coas??? c???tre sufletul b???rbatului.
-Nume: Davis Jon; V???rsta: 41 de ani; Cauza mor???i: accident de ma???n???; Eu, Death, cel care aduce moartea, te trimit acum ??? lumea de dincolo ca s??? fii judecat pentru faptele tale. Rest ??? peace! (spune Death, dup??? care taie sufletul b???rbatului cu coas???)
-Nuuuu! Nu vreau s??? mor! (spune acesta ??? timp ce dispare ???cet)
-Misiune ???cheiat???. S??? mergem, Nigg. (spune Death)
-Da domnule Death. (spune Nigg, iar cei doi ???cep s??? plece)
??? timp ce plecau, erau ???conjura??? de medici ??? poli??????i ??? c??????va oameni care asistau la cele ce se petrec. Cei doi fiind spirite nu puteau s??? fie v???zu??? sau auzi???, ???s??? ei puteau s??? ??? vad??? ??? s??? ??? aud??? foarte bine pe ceilalati. Death st???tea cu urechile ciulite ??? ??? timp ce mergea ??? auzea pe oameni.
-Moartea asta, cum te poate lua ea pe nepreg???tite. (spune un medic)
-Este cel mai r???u lucru care se poate ???t???mpl???. (spune o asistent???)
-De ce trebuie s??? existe moartea? De ce nu putem tr???ii ve???ic? (???treab??? un poli???st)
-S???pt???m???na trecut??? a murit sora mea. Durere mai mare ca moartea nu exist???. (spune un om oarecare)
Deodat???, Death se opre???e ??? se uit??? pu???n la oameni.
-Pro???ii! (spune Death)
-Domnule Death, este vreo problem???? (???treab??? Nigg)
-Nimic. S??? mergem. (spune Death)

La doar o perioad??? de c???teva zile, ??? friguroasa Rusie, ???tr-o caban??? de lemn, st???tea ???tins ??? pat un om b???tr???n de 80 de ani, iar l???ng??? pat era familia lui format??? din nevast???, cele dou??? fiice ??? un nepot.
-Ave??? grij??? de voi! (spune b???tr???nul, dup??? care ????? da duhul)
-Nu! A murit, nu se poate! (spune nevasta, lovindu-l ???truna ca s??? ??? trezeasca)
-Tat???! (spun cele dou??? fiice cu lacrimi ??? ochi)
??? camera mo???eagului mort ????? fac apari???a Death ??? Nigg.
-Am ajuns exact la timp. (spune Nigg, scobindu-se ??? nas)
-Tu e???i cel ce a venit s??? m??? duc??? dincolo? (se auzi sufletul din interiorul coprului b???tr???nului)
-Da. Nigg, ocup???-te de el! (spune Death)
-Am ??????les domnule Death. (spune Nigg)
Acesta ????? scoate ciocanul ??? ??? love???e cu el pe mo???eag, sufletul ie???nd afar??? din corp.
-Este timpul s??? te trimit dincolo. Nume: Boris Krakov; V???rsta: 80 de ani; Cauza decesului: batranete; Eu, Death, cel care aduce moartea, te trimit acum ??? lumea de dincolo c??? s??? fii judecat pentru faptele tale. Rest ??? peace! (spune Death ??? taie sufletul b???tr???nului cu coasa lui)
-S??? te ia naiba, moarte nenorocit???! Mai vroiam s??? tr???iesc. (spune sufletului b???tr???nului, dup??? care dispare)

Trei zile mai t???rziu, la ???morm???ntarea b???tr???nului, Death ??? Nigg asisitau la ceremonie fiind la margine ??? priveau cum lumea st???tea ??? pl???ngea.
-Doamne, de ce ai trimis moartea dup??? el? Cu ce ???-a gre???t el? (???treb??? nevasta decedatului, pl???ng???nd l???ng??? sicriu)
-A fost un om bun, p???cat c??? a murit. (spun un b???rbat din mul???me)
-???c??? ???i amintesc c???t de mult se bucura de via????, o iubea at???t de mult. Moartea ??? schimb mereu a spus c??? o ur??????e ??? c??? nu o a???eapt??? niciodat???. (spune un alt b???rbat)
-Domnule Death, de ce a??? vrut s??? venim aici? (???treab??? Nigg)
-Nigg, c???nd te g???nde???i la oameni, care este primul lucru ce ????? vine ??? minte? (???treab??? Death)
-Hamburgeri. (spune Nigg)
-Hamburgeri? (???treab??? Death)
-Mereu m??? g???ndesc c???t de noroco??? sunt oamenii c??? pot m???nca hamburgeri. Sunt tare curios ce gust au? Mereu am vrut s??? m???n???nc ??? eu unul, dar nu pot din cauza faptului c??? nu am trup. Dar tu domnule Death? Care este primul lucru care ????? vine ??? minte c???nd te g???nde???i la oameni? (???treab??? Nigg saliv???nd)
-Ignoran????, Prostie, R???utate, sunt multe chestii ce ???i str???bat mintea c???nd vine vorba de aceste creaturi. Prive???e cum stau ??? se pl???ng tot timpul de parca lor li s-ar cuvenii totul din aceast??? lume. Nu ???iu s??? aprecieze nici un lucru, dar ceea ce m??? deranjeaz??? cel mai tare la ei este ura ??? frica pe care o manifest??? fa???? de moarte. Nici m???car nu ???iu ceea ce ???seamn??? moartea. Cum po??? s??? te temi de ceva ce nu cuno???i ??? nu po??? controla? Ei cred c??? moartea este un lucru r???u ce ??? separ??? pentru totdeauna, ??? schimb ea este cel mai bun lucru care li se poate ???t???mpla. Prin moarte primim acces ??? lumea spiritual??? ??? la nemurire, devin fiin??? cu totul noi. Moartea nu este o etap??? a degrad???rii fiin???i umane, ci una a evolu???ei. Dar ei nu ??????leg asta, nici m???car unul singur. Dac??? m??? ???trebi pe mine oamenii nu merit??? ceva precum moartea. (spune Death)
-Asta a fost profund, domnule Death. Nu ???iam c??? g???ndi??? astfel. (spune Nigg)
-S??? mergem Nigg. (spune Death ???cep???nd s??? plece)
-Unde mergem? (???treab??? Nigg)
-P???n??? la Deus. (spune Death)
-Deus? Ce pl???nui??? s??? face??? Domnule Death? (???treab??? Nigg)
-Vreau s??? ??? ???v??????pe oameni o lec???e despre ce se ???t???mpl??? atunci c???nd nu exist??? moartea. (spune Death)
-Huh!? Nu ??????leg! (spune Nigg)
-O s??? ??????legi cur???nd. (spune Death)

Cei doi trec printr-un portal ??? se trezesc ???tr-un hol mic ??? luminos ??? extrem de ???gust. Merg p???n??? ??? capatul holului ??? ajung ???tr-o sal??? mare din care se desprindeau c???teva zeci de u???. ???tr-un col???erau a???zate c???teva birouri la care st???teau ???gerii ??? raspudeau la telefoane. Toat??? ???c???perea era acaparat??? de ingeri care fugeau dintr-o parte ??? alta. ???gerii ar???tau ca ??? persoanele normale, singura diferen??? era c??? aveau aripi ??? o aur??? deasupra capului. C???nd ??? observ??? pe Death ??? Nigg, se opresc pentru c???teva secunde ??? se uit??? fix la ei, dup??? care ????? continu??? drumul.
-???geri, huh? (spune Death)
C??????va ???geri se opresc ??? se uit??? la cei doi.
-Ce caut??? ei aici? (???treab??? un ???ger)
-Cineva c??? ??? el nu ar trebui s??? se afle aici. Nu are pe nimeni de spintecat? (???treab??? alt ???ger)
-Ce-o fi ??? capul lui Deus de ??? las??? s??? umble liber pe aici? (???treab??? ??? un al treilea)
-Domnule Death, nu prea cred c??? ne plac. (spune Nigg)
-To??? sunt la fel. (spune Death)
Death ??? Nigg ajung ??? fa??? unui birou unde st???tea un ???ger. Aceasta ??? prive???e fix, parc??? pu???n speriat??? de prezen??? celor doi.
-Cu-cu-cu ce v??? putem ajuta? (???treab??? ???gerul)
-Pe unde trebuie s??? m??? duc ca s??? ajung la Deus? (???treab??? Death)
-U??? num???rul 46. (??? r???spunde ???gerul)
-Mul???mesc. (spune Death, dup??? care pleac??? cu Nigg)
Ace???ia ajung ??? fa???? u???i num???rul 46 ??? o deschid.
-Asta este. (spune Death)
U??? ducea ???tr-un lift unde totul era alb. Cei doi urc??? pre???de c???teva secunde, dup??? care u??? liftului se deschide din nou. C???nd ies din lift se trezesc ???tr-o alt??? ???c???pere enorm???, unde era o poart???. ??? fa??? por???i st???teau trei ???geri cu s???bii ??? suli??? ??? m???na. Unul dintre ace???i ???geri era Seraphiel, ???ful gardienilor lui Deus ??? cel mai puternic ???ger. De ???dat??? ce ??? z???re???e pe Death ??? Nigg, ???gerul ????? scoate sabia ??? ??? ameninta.
-Opri???-v??? chiar acolo! Ce caut??? ni???e nimicuri ca ??? voi aici? (???treab??? Seraphiel)
-Domnule Deah nu ???i place tipul ???sta. ???i permite??? s??? ??? omor? (???treab??? Nigg)
-Nu este nevoie s??? ????? ba??? capul cu el Nigg. Am venit s??? vorbesc cu Deus. (spune Death)
-Serios? ??? ce ar vrea un ciudat ca ??? moartea s??? vorbesc??? cu Deus? (???treab??? Seraphiel)
-Asta este ???tre mine ??? el. (spune Death)
-Ah, serios?! Mai faci ??? pe ???echerul acum? Nu am s??? te las s??? ??? vezi pe Deus niciodat???. (spune Seraphiel)
-Nu ai de ales. (spune Death)
-Poftim?! Ce te face s??? spui asta? (???treab??? Seraphiel)
-Scrie mare pe panoul din spatele t???u: "Program vizite Deus: Luni-Vineri ???tre orele 10:00 am ??? 16:00 pm!" Ast???zi este mar??? ??? e ora 14:00 pm. (spune Death)
-Panoul ???la este valabil doar pentru ???geri. Moartea are interdic???e. (spune Seraphiel)
-Atunci v???d c??? nu exist??? nici o alt??? cale. Chiar nu vroiam s??? se ajung??? aici. (spune Death, iar coasa ??? apare ??? m???na)
-Deci te-ai decis s??? lup???? Asta o s??? ???i plac???. (spune Seraphiel ??? cei doi se preg???tesc de lupta)
"Uitasem c???t de m???ndrii ??? arogan??? sunt ???gerii lupt???tori. Ah, da, cele trei tipuri de ???ger care tr???iesc ??? rai: Ingerii Lucratori ca ??? ???gerul de mai devreme de la birou; ???gerii Lupt???tori ca ??? ratatul din fa???? mea ??? nu ??? ultimul r???nd sunt ???gerii P???zitori. Fiecare difer??? mult c??? ??? caracter, iar ???gerii lupt???tori sunt cei mai ???c???p???????na??? ??? pro???i" - g???ndea Death ??? sinea lui.
-M??? ???treb ce o s??? ???i fac??? dac??? omor un ???ger? O s??? m??? omoare? Nu prea cred asta. (spune Death)
-Tipul ???sta e ca ??? mort. (spune Nigg scobindu-se ??? nas)
-Nenoroci???...(spune Seraphiel fiind gata de atatc)
Chiar c???nd lucrurile se aflau ??? momentul de maxim??? tensiune. U??? cea mare pe care o p???zea Seraphiel se deschide.
-Huh?! (se mir??? Death)
-Ce naiba? (???treab??? Seraphiel)
??? fa??? u???i apare un b???rbat normal, ??? jur de 20 de ani cu p???rul alb ??? care purta ochelari de vedere ??? un halat alb, lung. B???rbatul face c??????va pa??? p???n??? ajunge l???ng??? cei doi.
-Tu! (spune Seraphiel)
-David. (spune ??? Death)
-Death, ce cau??? aici? (???treab??? Seraphiel)
-A trecut ceva timp. Sunt aici ca s??? vorbesc cu Deus. (spune Deah)
-??????leg. Urmeaz???-m??? te rog! (spune David, ???cep???nd s??? mearg??? ???apoi c???tre u???)
-David, eu....(spune Seraphiel, dar este ???trerupt de David)
-Seraphiel, orarul acela este pus acolo cu un motiv. Trebuie s??? la??? pe oricena vine s??? intre at???t timp c???t ??? respect???, indiferent c??? este ???ger sau moartea ??? persoan???. ???c??? o abatere de la regului ??? vei pl???ti scump. (spune David)
-Am ??????les, domnule! (spune Seraphiel)
"Uitasem c???t de crud poate s??? fie, ??? fond nici nu e ???ger. Nici nu ???iu cu siguran???? ce naiba este. Arat??? c??? un om, dar sigur nu este unul. El este asistentul lui Deus, David." - g???ndea din nou Death
David ???preun??? cu Death ??? Nigg intr??? pe u?????, iar aceasta se ???chide ??? spatele lor. Cei trei ajung ???tr-o ???c???pere ???tunecat??? unde se afla un tron imens ??? un televizor de 10 metri p???tra???.
-Wow, c???t de sumbru! (spune Nigg)
-Asta este camera lui Deus. (spune Death)
-Dues, i-am adus exact cum mi-ai cerut. (spune David)
-??????leg! (se auzii o voce)
Deodat??? tronul se ???toarce c???tre ei, iar pe tron st???tea Deus, zeitatea suprem??? a lumii, cel ce a creat P???m???ntul ??? viat???. Acesta era o fiin???? de 4-5 metri ??????l???me ??? purta o ve???inte neagr???.
-Death, Nigg, v??? a???eptam! (spune Deus)
-Deus, doresc s??? vorbesc ceva cu tine. (spune Death)
-Avem timp, nu este grab???. Doar nu te a???eapt??? nevasta acas???. Servi??? o pr???jitur???, un wisky ceva. Ah uitasem, pentru Nigg avem suc c??? este minor. (spune Deus)
-Am 1.300 ani. (spune Nigg)
-Da, am uitat ??? asta. (spune Deus r???z???nd)
-Nu mul???mim! Ne gr???bim ??? nu avem prea mult timp la dispozi???e. (spune Death)
-??????leg. Death, ???iu c??? e???i sup???rat pentru c??? oamenii nu ???iu s??? aprecieze ceea ce faci tu pentru ei. Dar noi nu c???ut???m aprecierea lor, noi c???ut???m s??? ne facem treaba ??? s??? men???nem o balan???? stabil??? ???tre bine ??? r???u, ???tre vechi ??? nou, ???tre creatur??? ??? divinitate ??? aici intrevii tu, Death, moartea. (spune Deus)
-Ca de obicei e???i la curent cu situa???a f???r??? s??? ????? spun??? nimeni nimic. Asta ???seamn??? c??? ???ii motivul pentru care sunt aici. (spune Death)
-Da. (spune Deus)
-Motiv? (???treab??? David)
-Vreau s??? renun???la slujba mea c??? ??? moartea pe termien nedeterminat. Vreau s??? le ar???t acelor nenoroci??? de oameni ce se ???t???mpl??? atunci c???nd nu mai exist??? moartea. Dar pentru toate acestea am nevoie de permisiunea ta, Deus! (spune Death)
-Asta este o nebuinie! Moartea nu poate renun????. Mai ai 5.831 de ani ??? contractul pe care l-ai semnat ??? nu putem s??? g???sim o alt??? moarte ???tr-un timp scurt. Asta necesinta mii de ani de studiu ??? antrenamente, iar Nigg ???c??? nu este preg???tit. (spune David)
-Nigg va renun???? ??? el. (spune Death)
-Eu fac orice ???i cere domnul Death. (spune Nigg)
-Deus, asta e o nebunie! (spune David agitat)
-Death, c???t de mult ????? dore???i asta? (???treab??? Deus)
-Mai mult c??? orice pe lume. Vreau s??? le v???d fe???le atunci c???nd o s??? realizeze c???t de pro???i erau ??? c???t de mult??? nevoie au de mine. Vreau s??? sufere ??? s??? ????? dea seama de prostia ??? de ignoran??? lor. (spune Death cu un z???mbet psihopat pe fa????)
-Foarte bine atunci. Asta s-ar putea s??? fie destul de interesant de privit. Oricum ???cepusem s??? m??? plictisesc uitadu-m??? la omenire ??? ultima vreme. Nu se ???t???mpl??? nimic ie???t din comun. Death, eu Deus ????? accept cererea de retragere pe o perioad??? nedeterminata din func???a de moarte. F???r??? tine ca s??? ???depline???i aceast??? misiune, oamenii nu o s??? mai moar??? p???n??? nu te vei hot???r???s??? revii. (spune Deus)
-Asta este o nebunie! (spune David)
-Mul???mesc. (spune Death)
-Totu???....(zice Dues)
-Totu??? ce? (???treab??? Death)
-Exist??? un pre???pe care ??? tu trebuie s??? ??? pl???te???i. (spune Deus)
-Ce anume? (???treab??? Death)
-Tu vrei c??? oamenii s??? te ??????leag??? ??? s??? ????? dea seama de importan???? ta. Ei bine, dac??? tu pretinzi acest lucru de la ei ??? tu trebuie s??? faci acela??? lucru. (spune Deus)
-Vrei s??? spui c???? (???treab??? Death)
-Da. C???t timp vei abadona sarcina ta de moarte trebuie s??? renun??? la puterile tale ??? s??? tr???ie???i ca ??? un om normal pe P???m???nt. Dac??? tu ai preten???a ca ei s??? te ??????leag???, ??? tu trebuie s??? ??? ??????legi pe ei, trebuie s??? devii om. (spune Deus)
-S??? devin om? Ce absurd! Adic??? ???i ceri s??? devin prost? S??? devin ignorant? S??? m??? cobor la un asemenea nivel? (???treab??? Death)
-Dac??? e???i dispus s??? le dai o ???ns??? ai s??? aflii c??? oamenii sunt mult mai mult dec???t crezi tu. Ai dreptate ??? ceea ce spui, c??? sunt pro???i ??? ignoran???, dar ??? acela??? timp sunt creaturi imperfecte. Tot ceea ce este imperfect este ??? imprevizibil. Divinitatea fiind perfect??? tot timpul ???ii la ce s??? te a???ep??? de la ea, ??? schimb de la acestea creaturi nu ???ii niciodat???. S-ar putea c??? unii dintre ei s??? te surprind??? ??? mod pl???cut. (spune Deus)
-Fie, am s??? joc ??? jocul t???u. Am s??? renun???la puterile mele ??? am s??? tr???iesc ca ??? un om p???n??? c???nd voi decide singur s??? ???i iau ???apoi puterile ??? s??? trec din nou sufletele oamenilor ??? lumea de apoi. (spune Death)
-Prea bine atunci. Acestea fiind spuse, Death te revoc din func???a de moarte ??? ????? iau toate puterile p???n??? c???nd vei decide c??? le vrei ???apoi. (spune Deus)
Demiurgul ????? trece m???na prin corpul lui Death, injunghiindu-l cu ghearele lui, dup??? care scoate o bil??? de energie din el. Dup??? ce Deus ????? trage m???na, Death r???m???ne ??? haine normale de om, o bluz??? neagr??? ??? ni???e blugi alba???rii.
-Domnule Death! (spune Nigg)
-Acestea sunt puterile tale. ??? le voi ???apoia oric???nd dore???i s??? opre???i acest joc. Tu decizi ce ??? cum. (spune Deus ???n???nd ??? m???n??? bil??? de energie pe care a luat-o din corpul lui Death)
-Mul???mesc. Am doar o intrabare. Cum ajung ??? lumea celor vii f???r??? puteri? (???treab??? Death)
-De asta o s??? m??? ocup eu. (spune Deus)

C???teva minute mai t???rziu.
Death ??? Nigg se aflau ???tr-o camera mic???, unde se gaseai doar o mas??? ??? trei scaune. Pe scaune st???teau Death, Nigg ??? ???c??? o fat??? ???ger.
-Bun???! Numele meu este Alphiel ??? sunt un ???ger p???zitor. Voi trebuie s??? fi??? Death ??? Nigg. ???c???ntat??? s??? v??? cunosc! (spune Alphiel)
-To??? ???gerii p???zitori sunt a??? de ciuda??? ca tine? (???treab??? Death)
-Oh, nu suntem ciuda???! Suntem doar exagerat de sociabili. Nu a??? mai v???zut niciodat??? un ???ger p???zitor p???n??? acum? (???treab??? Alphiel)
-Niciodat???. (spune Death)
-Eu cred c??? am vomitat pe unul. (spune Nigg)
-F???r??? sup???rare, dar de ce ne-a trimis Deus la tine? (???treab??? Death)
-Nu ???ia???? Dintre toate categoriile de ???geri, ???gerii p???zitori sunt cei care lucreaz??? direct cu muritorii. Noi ne infliram ??? lumea lor ??? ??? ajut???m c???t putem. Avem o via???? de muritor, cas???, ma???n???, propriet??????, unii ???geri p???zitori ????? ???temeiaz??? familii. Toate acestea ca s??? putem s??? ??? ajut???m pe oameni c???t mai bine. Fiecare ???ger poate avea ??? grij??? de la 10 p???n??? la 100 de persoane, ??? func???e de vechime ??? de abilitati. Noi trebuie s??? ne ???filtr???m ??? viat??? acelor persoane ??? s??? ??? ajut???m la greu. Putem fi un prieten, un profesor, ???ful de la servici. S??? ???ii c??? defapt 12% din popula???a lumii este format??? din ???geri p???zitori. (explic??? Aphiel)
-Asta explic??? de ce c???teodat??? aveam ciudata senza???e c??? unii oameni m??? pot vedea. (spune Death)
-Aceia nu erau oameni, erau ???geri p???zitori. (spune Alphiel)
-Acum ??????leg. (spune Death)
-Oricum, eu m??? introc ??? lumea oamenilor ??? seara asta ??? trebuie s??? v??? iau ??? pe voi. O s??? locui??? la mine acas???. Noi trei o s??? ne distr???m pe cinste. (spune Alpiel)
Deodat???, ??? fata celor trei se deschide un portal.
-???la e un potral interdimensional? (???treab??? Death)
-Da, s??? ne gr???bim deoarece nu st??? deschis prea mult. El trebuie s??? ne duc??? ??? lumea oamenilor. (spune Alphiel)
-Pot s???-l m???n???nc? (???treab??? Nigg)

???tre timp, ??? camera lui Deus acesta ??? urmearea pe Death ??? ceilal??? ??? televizorul s???u mare.
-Sunte??? sigur de asta? (???treab??? David)
-Ce te deranjeaz???, David? (???treab??? Deus)
-S??? face??? un asemenea gest doar pentru o ambitie personal??? ??? egosiata a lui Death. Mi se pare ceva gre???t ??? total nefiresc. (spune David)
-Ai dreptate, este gre???t ??? nefiresc. Dar nu fac lucrul acesta pentru oamenire ??? nici pentru mine. Nu omenirea este cea care trebuie s??? ???ve??? din toat??? treaba asta, ci Death este acela. (spune Deus)

???apoi ??? camera cu portalul, cei trei se preg???tesc s??? intre ??? el.
"Oameni pro???i! ??? sf???r???t o s??? vede??? c???t de important??? este moartea. O s??? ajunge??? s??? m??? implorati s??? vin s??? v??? iau. De fiecare dat??? c???nd voi venii lumea va s???rb???torii ??? ???i vor mul???mii, dar p???n??? s??? ???v????????? adev???rata importan???? a mor???i o s??? tr???i??? ???tr-o lume f???r??? ea. E timpul s??? tr???i??? ???tr-o lume ??? care MORTEA NU EXIST???!"

Va con???nua ??? capitolul 2: "Moartea merge la ???oal???!"
Never Give Up!



Răspunsuri în acest subiect
Death (D.) - de Nekirus - 11-07-2013, 01:00 AM
RE: Death (D.) - de Nekirus - 29-07-2015, 08:50 AM
RE: Death (D.) - de Nekirus - 03-08-2015, 10:57 PM
RE: Death (D.) - de Nekirus - 12-08-2015, 07:17 PM
RE: Death (D.) - de Nekirus - 22-08-2015, 01:04 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)