Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Psycho-Pass

#6
Anime-ul meu preferat. De la Death Note incoace, nu prea am vazut nimic care sa abordeze teme sociale *probabil nu am vazut eu* si intr-o maniera destul de inteligenta. Evident, nu se ridica din punctul asta de vedere la nivelul epicului Death Note, dar are mai multa actiune, asa ca, pe mine cel putin, ma atrage mai mult. Mi s-au parut foarte interesante referintele literare facute de Shogo - uite cineva cu o lectura foarte buna, de la Orwell si Shakespear la marchizul de Sade *sper ca am remarcat bine, dar mi se parea ca e vorba de Justine*. Oh, si grafica... Iubesc grafica asta inca de la KHR.
Cat despre personaje... Conflictul dintre ei este putin cliseic: Ko vrea sa razbune moartea amicului sau. Ar fi putut sa se dezvolte intr-o maniera plictisitoare, insa si openingul te ajuta la un moment dat sa intelegi ca acest conflict este, intr-un fel sau altul, conflictul protagonistului cu sine insusi. Mai ales din cauza asemanarilor dintre Ko si Shogo.
Personajul meu preferat ramane Makishima *inca un raufacator cu multe fan girls pt ca arata bine*. Mie imi plac mult cartile pe care le citeste, asta ma atrage in principal. Probabil ca e unul din acei oameni pe care ti-ar placea sa-i asculti vorbind continuu nopti intregi. Mi-ar placea sa dezbatem si carti impreuna... Si poate l-as ajuta sa investeasca si in crime mai artistice, gen Hannibal *I may be a little crazy for that, but I really think murder should imply beauty too-kill someone, but artistically*
Iar sezonul 2... Nu prea vad ce intriga ar putea avea... Un nou antagonist? Ori ar fi ca si Makishima, ori mort dupa vreo 3-4 episoade. Ko sa devina antagonistul? Ar fi interesant de vazut, dar ar deveni destul de dramatic, mai ales in cazul unei confruntari cu Akane si vechii sai "amici".



Răspunsuri în acest subiect
Psycho-Pass - de odette - 23-03-2013, 01:29 PM
RE: Psycho-Pass - de Batsy - 17-04-2013, 11:33 PM
RE: Psycho-Pass - de Azazel - 12-07-2013, 03:06 PM
RE: Psycho-Pass - de yoneyu - 18-07-2013, 03:36 PM
RE: Psycho-Pass - de Batsy - 20-07-2013, 04:29 PM
RE: Psycho-Pass - de scarllette - 29-08-2014, 01:21 PM
RE: Psycho-Pass - de DeDal N. - 25-12-2014, 12:14 AM
RE: Psycho-Pass - de Batsy - 04-02-2015, 01:10 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)