Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce ati schimba la sistemul educational romanesc?

#1
Majoritatea de pe forum suntem inca in cadrul invatamantului romanesc, fie el preuniversitar sau universitar. Cred ca toti am avut cel putin un moment cand ne-am gandit ca ceva nu merge bine, ca s-ar putea imbunatati.
Daca ati avea aceste "putere" de a schimba ceva, care ar fi primele lucruri pe care v-ati orienta? Va rog sa si argumentati.

O sa incep eu cu cateva lucruri, ulterior, dupa ce mai posteaza lumea, o sa mai adaug sau se va ajunge la o dezbatere.

1. As (re)introduce examenul de admitere la liceu. Fiecare liceu sa-si faca o testare care sa fie in concordanta cu standardele pe care si le impun.

Multe note in generala sunt data de dragu' de a fi date, note mari si o testare mediocra ca nivel la sfarsit de clasa a VIII-a, toate acestea conducand spre note ce nu reprezinta realitatea, elevul si, mai ales, parintele crezand ca merita sa fie la un liceu de top, unde se dovedeste ulterior ca nu poate face fata. Mai este si problema cu profilul real, unde multi se duc crezand ca cu 7-le luat in testarea nationala sigur o sa se descurce, dar uita ca pe langa matematica (unde 7 nu e suficient sa-ti demonstreze ca esti indeajuns de pregatit sa fii acolo), mai exista si celelalte materii ce tin de acest profil: fizica, informatica, chimie, biologie.
Asadar un examen creat de fiecare liceu in parte, cu o simulare cu 2-3 luni inainte, pentru ca elevul sa se orienteze, cred ca ar face elevii sa nu se mai concentreze atat de mult pe orgolii, ci pe ceea ce stiu si pot cu adevarat.

2. As (re)introduce treapta de la sfarsitul clasei a 10-a. In afara de un procent indiscutabil destul de mic, elevii se lenevesc in liceu. E normal, ai crescut, nu mai ai chef, deja te concentrezi doar pe maxim 2-3 materii, doar ca toate acestea duc la o lipsa de exercitiu ce se va simti inainte de BAC. Asa nu numai ca o sa recuperezi mai usor ce ai facut in primii doi ani, dar te si obisnuiesti cu presiunea unui examen important.

3. BAC-ul l-as face o formalitate. Sa fie doar un document ce atesta terminarea liceului cu brio, dar sa nu fie inclus sub nicio forma in admiterea la facultate (in Romania). Stiu ca de anul acesta toate facultatile vor apela la examen de admitere, ceea ce e un lucru bun, dar tot mai exista locuri unde media de la Bacalaureat te poate salva (30% din nota finala sa fie media de bac, de exemplu). Ei, bine, la asta ma refer, sa nu mai existe ca nicio pondere, sa fie doar o conditie sa poti aplica la facultatea respectiva (adica, daca l-ai luat ai voie sa aplici, daca nu, nu).

Ar mai fi o varianta cu bac-ul, sa fie facut pe nivel, cum e in Franta, cred. Nivel C - atesta doar ca ai terminat liceul, dar nu ai dreptul sa aplici la vreo facultate. Nivel B - ai voie sa aplici la anumite facultati/scoli. Nivel A - ai voie sa aplici la orice facultate.


As mai avea de zis, dar deja am scris mult. Totusi, o intrebare, sunteti de acord cu clasa 0?
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]



Răspunsuri în acest subiect
Ce ati schimba la sistemul educational romanesc? - de Batsy - 13-03-2013, 01:35 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)