Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Discutii generale

#3
Personal nu am o problema cu serialele care sunt foarte lungi. E ok cat timp nu se schimba foarte mult de la ideea initiala sau daca se schimba exista o evolutie pentru schimbare. Ce urasc este cand un personaj dispare cu totul dintr-un serial. Exemple ar fi "That 70s Show" si "Sliders". "Stargate SG-1" a reusit sa faca asta mai bine pentru ca a existat o perioada de tranzitie. Este unul dintre cele mai lungi seriale pe care le cunosc si printre favoritele mele.

O serie este stricata in general daca studioul se amesteca prea mult in ideeile creatorului. Cel mai bun exemplu pentru asta este "Andromeda". Un contraexemplu la asta cred ca este "Supernatural" al carui crator a plecat dupa sezonul 5 si pana acum nu pot sa zic ca nu au facut o continuare destul de buna.

Ce imi displace cel mai mult este insa cand un serial este abandonat la mijloc. Mai ales acele seriale care au o poveste extinsa. Exista o mie de seriale ce au fost anulate dupa un sezon sau si mai rau dupa o jumatate de sezon pentru ca nu au fost populare din prima clipa. Cred ca cel mai bun exemplu este "Firefly" care a fost anulat la jumatate si mai tarziu a ajuns in topul dvd-urilor vandute. Cunosc foarte multe serial de doar un sezon sau poate doua care au fost anulate asa si au ramas cu o poveste superba neterminata.

Citat:daca ati da de cineva care vrea sa se uite pentru prima data la un serial, ce i-ati recomanda si de ce?

Nu prea inteleg asta. Cineva care nu a mai vazut niciodata un serial sau cineva care nu a vazut niciodata un anumit serial? Pentru prima depinde foarte mult de varsta si de ce gen de material de divertisment apreciaza in general. Pentru a doua as recomanda in totdeauna sa vada primele 5 episoade dintr-un serial inainte sa isi formeze o opinie

Si o intrebare de la mine: Ce fel de seriale preferati? Episodice sau cu story arcs pe tot parcursul serialului?
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]



Răspunsuri în acest subiect
Discutii generale - de Batsy - 13-03-2013, 01:01 AM
RE: Discutii generale - de Fiction - 13-03-2013, 01:20 AM
RE: Discutii generale - de MajinCloud - 13-03-2013, 03:56 AM
RE: Discutii generale - de Batsy - 13-03-2013, 12:59 PM
RE: Discutii generale - de James Dean - 13-03-2013, 11:06 PM
RE: Discutii generale - de Lia - 13-03-2013, 11:34 PM
RE: Discutii generale - de Batsy - 15-03-2013, 08:25 PM
RE: Discutii generale - de Batsy - 18-03-2013, 05:40 PM
RE: Discutii generale - de MajinCloud - 18-04-2013, 12:30 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)