Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Yaoi] Amprenta

#4
Cratime:

Va-ti intrebat vreodata "De ce eu ?", pentru ca eu am facuto mereu si inca o mai fac .
1. V-ati. Vine de la "voi ati".
2. Am facut-o. Sunt doua parti de vorbire diferite: verbul "am facut" si pronumele personal "o". N-ai de ce sa le amesteci.

Si probabil ca daca mati vedea , ati spune ca sunt un baiat , adolescent cu o viata linistita si fara griji .
M-ati. Intotdeauna

Am incercat totul dar el tot ma respins + Ma privit serioasa si mi-a spus
M-a. Intotdeauna.

Trezestete , si coboara sa mancam , mama a facut clatite .
Trezeste-te. De la "tu trezeste pe tine" (nu, nu-i in regula sa spui asta, da' de-aici vine).

amprenta pe care mi-a lasato asupra sufletului meu
Mi-a lasat-o. Ca la "am facut-o", "a lasat" e verb, iar "o" e pronume personal (forma neaccentuata de la "ea"), n-ai de ce sa le faci un singur cuvant.

Ma indrept cu pasi mici spre baie pentru am face ritualul
A-mi face ritualul. Vine de la "a imi face", iar cratima aia arata ca lipseste primul i din "imi".

ai crede ca intrun apartament
Intr-un. Intotdeauna.

faianta bej creaza o stare de lejeritate in contrast cu gresia alba
Faianta creeaza. Ea creeaza. Verbul "a crea" are un "e" in plus fata de "a lucra" la aceeasi persoana, acelasi numar, mod si timp. De exemplu: eu lucrez (un e) - eu creez (doi e), noi lucram (niciun e) - noi cream (un e), tu sa lucrezi (un e) - tu sa creezi (doi e), ea lucrase (un e) - ea crease (doi e).

holbanduma ca vaca la oglinda care se intinde pe tot peretele + gandinduma ca acesta avea sa fie un nou inceput
Holbandu-ma. De la gerunziul "holband" + vocala de legatura "u" + pronumele personal "ma". Chestii diferite carevasazica. La fel ca inainte: gandindu-ma.

ma-am uitat la ea lung
Habar n-am ce voia sa fie "ma-am"-ul ala ("m-am" sau "ma-m", adica), da' pentru orice eventualitate: corect e "m-am", intotdeauna.

a venit si sa asezat langa mine + Un chicot sa auzit in camera intunecata
S-a asezat. S-a auzit. Se scrie fara cratima (sa) atunci cand inseamna "a ei"/"a lui", de exemplu: culegerea sa, fiica sa, camera sa, veverita sa. In rest, e cu cratima (s-a).

nu trebuia sa imi i-a parintii
Sa imi ia. Vine de la verbul "a lua", se scrie cu cratima (i-a) atunci cand poti adauga, iar ce scrii sa continue sa aiba acelasi sens, lui / ei / pe ei, de exemplu: i-a spus (lui/ei), i-a convins (pe ei).


i-uri:

pentru a auzi sunetul talpi - talpii
Stateam in mijlocul bai - baii
spun cu ochi in lacrimi - ochii
sani sunt un pic mai mari - sanii
parinti au considerat - parintii


Virgule (doar lucruri generale):

- inaintea conjunctiilor coordonatoare adversative (dar / iar / insa / ci / or) se pune virgula
- apozitiile se izoleaza prin virgule
- inaintea conjunctiei "si" se pune virgula (special pentru "si") doar atunci cand are sens adversativ (adica are sens de "dar" / "iar"), in rest, nu
- interjectiile se izoleaza prin virgule de restul propozitiei
- intre termenii unei enumeratii se pune virgula

Exemplu din ce-ai scris tu: Ei bine, (virgula, "ei bine" este interjectie) tu, cel care citesti in momentul asta, (virgula, "cel care citesti in momentul asta" e apozitie) vei afla povestea mea, (virgula pusa aiurea) si amprenta pe care mi-a lasat-o asupra sufletului meu.


Cuvinte scrise gresit:

cu par undulat - ondulat
intr-o oare care masura - oarecare


Chestii generale:

- ai foarte multe greseli de tastare, extrem de multe. Inainte sa postezi poti (de fapt, ar trebui) sa mai citesti cel putin o data si sa verifici ca toate cuvintele sunt scrise corect.
- ai probleme cu punctuatia
- ai repetitii suparatoare
- amesteci timpurile verbelor
- punctele de suspensie sunt astea: ... (doar trei puncte. Trei, nici mai multe, nici mai putine, altfel nu mai sunt puncte de suspensie, ci doar puncte.)

Spor la scris!



Răspunsuri în acest subiect
Amprenta - de alex - 08-03-2013, 03:16 PM
RE: Amprenta - de Michee - 08-03-2013, 07:28 PM
RE: Amprenta - de Aneedo - 08-03-2013, 08:10 PM
RE: Amprenta - de Lain - 08-03-2013, 08:38 PM
RE: Amprenta - de alex - 09-03-2013, 01:55 AM
RE: Amprenta - de Michee - 09-03-2013, 09:34 PM
RE: Amprenta - de ohaio_angel - 14-03-2013, 09:42 PM
RE: Amprenta - de alex - 17-03-2013, 03:32 PM
RE: Amprenta - de Kira's Scarlet - 17-03-2013, 04:17 PM
RE: Amprenta - de ohaio_angel - 17-03-2013, 10:46 PM
RE: Amprenta - de alex - 11-04-2013, 03:44 PM
RE: Amprenta - de Kira's Scarlet - 11-04-2013, 06:12 PM
RE: Amprenta - de ohaio_angel - 12-04-2013, 01:36 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)