Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Big Bang sau o Minune?

#11
Sunt doua teorii interesante ale fizicii, la care stiinta (bineinteles, inclusiv fizica) nu pot raspunde in sensul ca nu le pot continua, iar "religia" vine cu raspunsul. Nu am sa scriu aici "raspunsul" acesta, ci am sa va las pe voi sa-l gasiti singuri, bineinteles, avand incredere in discernamantul cititorilor de a nu o lua pe "carare". Aceste teorii suna asa:
1) s-a divizat atomul pana la cele mai mici componente, si acele componente iarasi pana la cele mai mici, tot timpul descoperindu-se altele si altele,, si mai mici, pana cand s-a ajuns la NIMIC. Cum nu au putut sa vorbeasca despre ceva ce nu exista, care sta la baza atomului, au numit acel "nimic" energie si au spus ca energia sta la baza materiei. Cu alte cuvinte, materia este formata din energie.
2) o alta teorie a fizicii, vorbeste despre un "vid cuantic" care nu poate fi accesat prin nicio metoda, oricat de moderna, deoarece "transcende" materia. Din acest vid cuantic, Universul isi "trage" energia.
Plus ca exista acele teorii celebre ale lui Einstein despre timp si spatiu care, intr-o oarecare masura, ne pot pune pe ganduri.

Parerea mea este ca stiinta, acolo unde merge pe teren sigur, ci nu pe teorii inventate de fel si fel de nebuni, nu se contrazice cu "religia" ci mai degraba o confirma. Eu cred ca Big Bang-ul a existat in masura in care putem considera "nimicul" ca fiind "particula" despre care se vorbeste in aceasta teorie, iar "explozia" aceasta a avut un Cauzator, Care sustine ceea ce a creeat si Se implica, dar asta e alta discutie.
Hetalia

Sa fii deschis nu inseamna sa fii receptiv la ce iti place tie, ci la ce este bine, atfel te numesti "om cu prejudecati", eticheta pe care oamenii din ziua de azi o pun numai celor demodati, dar nu se vad pe ei...



Răspunsuri în acest subiect
Big Bang sau o Minune? - de Matt - 19-01-2013, 09:02 PM
RE: Big Bang? sau o Minune? - de aer_cu_plumb - 09-02-2013, 07:36 PM
RE: Big Bang sau o Minune? - de Azazel - 09-02-2013, 08:38 PM
RE: Big Bang sau o Minune? - de Matt - 09-02-2013, 11:28 PM
RE: Big Bang sau o Minune? - de aer_cu_plumb - 10-02-2013, 12:14 AM
RE: Big Bang sau o Minune? - de fleeting ray - 16-02-2013, 05:30 PM
RE: Big Bang sau o Minune? - de Clau~ - 25-03-2013, 06:33 PM
RE: Big Bang sau o Minune? - de MajinCloud - 25-03-2013, 08:30 PM
RE: Big Bang sau o Minune? - de Dellz. - 14-08-2013, 12:55 AM
RE: Big Bang sau o Minune? - de Alistar - 22-08-2013, 02:41 PM
RE: Big Bang sau o Minune? - de Hetalia - 21-01-2015, 10:17 PM
RE: Big Bang sau o Minune? - de TLDR - 07-05-2015, 09:54 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)