Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Naruto] [+16] Eat-Sleep-Party-Drink-REPEAT

#6
(12-01-2013, 06:15 PM)Lain A scris: Avand in vedere faptul ca tu n-ai chef sa recitesti ce-ai scris si sa corectezi eventualele greseli, nici eu n-o sa am chef sa stau sa ti le arat/explic pe toate.

Chestii generale:

1. E corect ca atunci cand scrii sa mergi pe structura: cuvant - semn de punctuatie - spatiu - cuvant
2. Din '93 in Romania avem si folosim si a (um, accent circumflex rautacios care nu vrea sa apara o.o). Obligatoriu adica, nu face care cum vrea.
3. Uneori (cam des) legi propozitii care n-au nicio treaba una cu alta. Si prin alte parti (suficient de multe si astea) ai niscai probleme cu logica.
4. Nu stiu cum alegi tu cand sa folosesti sau nu virgula, da' de cele mai multe ori alegi prost.
5. Ai probleme si cu gramatica. Din nefericire pentru tine, in general, ca sa injuri bine ai nevoie de cratime. Corect este "baga-mi-as", indiferent ce-ti bagi si unde. Vine de la conditionalul "(eu) mi-as baga".
6. Deseori spui lucruri complet irelevante/nefolositoare/neinteresante pentru cititor.
7. In texte ca asta al tau, e recomandata scrierea cu litere a cifrelor.
8. Nu vad rostul pseudo-ghilimelelor alora.
9. Ai greseli de tastare, nu foarte multe, dar sunt. Inainte sa postezi ar trebui sa verifici sa nu fie.
10. Daca te apuci sa scrii in limba romana, fa-o pana la capat.
11. Nu am nimic impotriva felului asta de a scrie, cat timp se rezuma la ce spun/gandesc personajele. Desi naratiunea ta e la persoana a III-a, aparent ai petrecut prea mult timp cu personajele tale.

Cuvinte scrise gresit:

un motor bine tunat - turat (asta-i jargon, iar cuvantul in sine are ceva probleme, da' fie)
Pff - pfu
fară abțibilduri sau alte kitchuri - kitsch(uri)
remarcîndu-se stilul gothic - gotic


Ok,nu mă așteptam să fie atâtea greșeli,dar o să țin cont de ele. Având în vedere că acțiunea se petrece în America, mi s-a parut ok să folosesc și englezisme . Și vorbind de "motorul bine tunat" , este mai mult argou, tunat însemnând că mașina are multe modificari facute. Eu personal am auzit exprimarea asta la multă lume. Și privind î-urile.. Sincer nu prea știam cum să pun â .. dar între timp am descoperit :)) . Mă rog, e greu să scrii un fic. Multumesc pentru că ți-ai pierdut timpul ca să-mi explici ce am greșit :*
"o sa ma simt în apele mele când o sa am un ocean"



Răspunsuri în acest subiect
RE: [+16] Eat-Sleep-Party-Drink-REPEAT - de Lain - 12-01-2013, 06:15 PM
RE: [+16] Eat-Sleep-Party-Drink-REPEAT - de NinaParadise - 13-01-2013, 03:26 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Genius Party Costin 2 2.524 13-04-2013, 01:16 PM
Ultimul răspuns: Costin


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)