Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Generatia cu cheia la gat | Generatia actuala

#68
Orice om are tendinta sa-si idealizeze trecutul. Mai ales copilaria. Fiindca atunci n-avea nicio grija. Si i se pare ca modul lui de a-si petrece timpul liber este superior celui din ziua de azi. Fiindca a ajuns la varsta la care totul nu mai e asa simplu. Normal ca i se pare ca distractiile celor de azi sunt absurde.

Ma uitam acu' cateva saptamani la pustii din ziua de azi. Asa eram si eu. Plin de mine. Cu aceeasi dorinta de a-mi pune sapca cat mai aparte. Pana la urma un cerc n-are decat 360 de grade. Deci acum mi se pare ridicol.

Nimic nu s-a schimbat la esenta. Tanarul asa e el: plin de el, ca daca nu ai tupeu la 16 ani atunci... n-ai mai fost adolescent. Si pe urma tehnologia s-a integrat pur si simplu in peisaj. Evident ca orice tanar va fi prieten cu noutatea. Trebuie sa fie! Asa e normal.

Si mie mi-ar fi placut sa am orice chestie noua care aparea.

Acum nu idealizez copilaria mea prin parcul prin care umblam uneori de unul singur sau jucatul de fotbal cu picioarele goale la portite de hochei pe pamant venind acasa incarcat de jeg pe craci sau gasca... sau adolescenta... Au fost perioade misto, dar acum nu cred ca lumea trebuie sa fie la fel ca mine. Mi se pare ridicol sa cer unui pusti care are cont de FB sa nu isi mai etaleze selfie-urile sau sa nu incerce sa agate gagici acolo. Sa se duca afara si sa ce? Sa faca la fel ca noi? Oricum amorul - ca sa ma exprim asa - nu se poate face decat... face-to-face.

Asta e adevarul. Orice tanar abia a iesit in viata si crede ca le stie pe toate. Vrea sa se afirme. Asta inseamna sa fii tanar. Sa crezi ca lumea e a ta. Desi clar nu este. La finalul zilei aceleasi dezamagiri privind neacceptarea de catre ceilalti sau bucuria unei victorii care poate avea diferite forme: am invins la fotbal pe calculator sau mi-a trimis iubita un "comment" la poza de profil. Cu multi pupici. Poate chiar mi-a zambit... Aceleasi emotii. Doar ca in alte forme.

Sigur ca ni se par ridicole. Fiindca in spatele unui like poate sa stea si nepasare. Doar poate ca nu sta... Chiar si in spatele unui zambet poate sa se ascunda dispret.
[Imagine: F3GHuiy.png]
You Know Nothing
I'm such a LESBIAN! LOL
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071



Răspunsuri în acest subiect
RE: Generatia cu cheia la gat | Generatia actuala - de TLDR - 10-05-2015, 08:43 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)