Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Generatia cu cheia la gat | Generatia actuala

#61
Azazel A scris:Va plangeti ca puradei vor comunism si faceti posturi de genu'....dragut
Citat:concluzia ca noi astia situati undeva intre 17-20 de ani nu suntem o generatie distrusa, noi am prins vremuri in care ne jucam afara
Restu' sunt sau ce? Si in legatura cu restul postului,stai tu calm ca nu toti sunt retardei.
Mai bosorogilor, m-am plicsit sa aud cat de aswome erati voi. Mi se pare o atitudine superficiala si extrem de proasta. Daca voi traitii in anumite medii e problema voastra.
Probabil o sa-mi iau o carunta sa fiu cool nu? Sau ce faceati voi? (desigur propozitia nu e spusa in modul realist,ca ma gandesc ca o so luati in serios)
Lumea era atat de misto si suntem destul de frustratii ca nu mai avem acea varsta incat o sa ne plangem de alte generatii.
Sweet,you'r so sweet guys.
Pe voi va ingrijoreaza viitoru' pana la urma? Sau nu puteti face o selectie a persoanelor?

^Vezi tu, Azazel, tocmai din cauza exprimarii de genu' se fac generalizari stupide. Nu zic ca nu ai partial dreptate in ceea ce zici, dar din cauza formei pierzi mult.

In legatura cu topic-ul. Este normal sa fie schimbari, mai ales ca tehnologia avanseaza, tot timpul generatiile s-au plans una de cealalta: "pe vremea mea nu se statea cu nasu' in carti, se traia viata, iti formai propria carte", "pe vremea mea nu se statea atata la televizor, se citea", "pe vremea mea nu se statea atata pe internet" etc.
Ca schimbarea nu e neaparat numai in bine, nu este doar vina copiiilor, ci a tuturor, o ignoranta generala, o promovare eronata a "valorilor" si tot asa. Nici mie nu imi place mereu ceea ce vad, dar am observat chiar la mine in colegiu, unde aveam si clase 5-8, ca nu este totul atat de negru. Adevarat, "avanseaza" mai repede, dar unii o fac intr-un mod foarte bun.
Depinde de prea multi factori ca sa ii putem controla, ar trebui sa existe o colaborare. Pe copil sa-l duca cat de cat capul, parintii sa stie cum sa-l educe, cei din jurul lui sa nu fie doar exemple negative, sa existe modele de urmat promovate etc.

Sa recunoastem, la noi, cei trecuti cel putin de copilarie si pubertate, exista si o nostalgie. Vremuri frumoase, fara griji, cu jocuri, prieteni, haine murdare, freze inexistente etc. Asa isi vor aminti si cei de acum vremea lor deoarece pentru ei asta este bucuria, iar pentru generatia ce va urma va fi alta. Toate generatiile vor fi criticate, deci nu cred ca exista vreo generatie care sa fie "the best". End of story.
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]



Răspunsuri în acest subiect
RE: Generatia cu cheia la gat | Generatia actuala - de Batsy - 25-03-2013, 11:31 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)