Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Generatia cu cheia la gat | Generatia actuala

#21
(05-09-2012, 01:44 AM)CuSO4 A scris: Sunt totusi copii, si sunt atrasi de obiecte sclipicioase si activitati ce antreneaza mintea, ceva cu care de-a vati ascunselea nu se poate mandri.

Ma tem ca o buna parte a activatilor la care iau parte micutii din ziua de azi fac orice, numai sa antreneze mintea nu. Mie mi-a venit sa plang cand a trebuit sa le explic unor pustoaice de 9-10 ani, pas cu pas, cum se joaca un simplu joculet de carti, cu ghicite, poezii, chestii, trestii. Aveau manualul cu instructiuni langa, detaliat cat incape, si n-au reusit doua sa puna cap la cap acel joc care le era totusi destinat (il cumparasem ca si cadou pentru una din ele, in speranta s-o mai interesez de altceva decat de rahaturile de emisiuni de la televizor).

Cred ca ce ne sperie pe majoritatea cel mai mult e cat de pro-prost a devenit totul in ziua de azi, cu foarte putine lucruri inca create pentru a provoca si a determina gandire analitica...sau macar practica.

Cand aveam noi jocuri Nintendo de pe la rusi gaseam dischete tot de la rusi si ciuciu manuale sau instructiuni. Cateodata erau chiar in rusa sau japoneza si dracu intelegea ceva din ele. Dar le jucam oricum, experimentam pana gaseam cum functioneaza, si invatam ce sa facem cu ele.
Nu mai vezi multe asa lucruri in ziua de azi. Totul servit pe paine, usor si rapid, si toata lumea e fericita.

Oh, what a brave new world. And I feel so often like a savage in it.

Edit:
Nu trebuie sa ne gandim cum e mai bine si cum e mai rau (ce am mentionat e doar un exemplu la care exista si contraexemple). Dar e de tinut seama ca Aldous Huxeley a nimerit el ceva foarte bine in acea lucrare a lui.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.



Răspunsuri în acest subiect
RE: Generatia cu cheia la gat | Generatia actuala - de CyBeR - 05-09-2012, 02:08 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)