Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Naruto] Perfectly Imperfect

#9
Hai sa vorbim mai intai de aspect, ok?
Prea multe spatii intre idei. Unii sunt obisnuiti cu asta si continua sa scrie asa indiferent de critica oferita, dar serios, nu trebuie sa dai enter la fiecare idee noua.
Ai folosit undeva diacritice, in alta parte nu. Hotaraste-te! Nu arata deloc bine injumatatit astfel. Si… hotaraste-te si in privinta carei limbi scrii ficul: romana sau engleza? Titlurile sunt in engleza, iar continutul in romana.

“Si atunci apari tu. Tu, da tu, te indrepti …” O expresie foarte urata. Parca ar fi scris de mana unui copil de 10 ani. „Eu iti spun acea urare specifica: „ La multi ani ! „…” O alta expresie urata. De ce nu puteai baga dialog? Ar fi fost mai dinamic si ar fi sunat si mai bine. *wink*
„- Saku, vii un pic sa-ti arat ce vroiam sa-ti arat, apoi te poti intoarce la ei ?” Oh, asta „m-a dat pe spate”. Nu a sunat deloc bine. In primul rand e o repetitie deranjanta, in al doilea rand semnul intrebarii nu este ok pus. Ar fi sunat mai bine asa : - Saku, poti sa vii putin sa-ti arat ceva? Apoi te poti intoarce la ei.
Mai sunt destule greseli de exprimare; nu o sa le iau pe toate la rand. Ai grija la repetitii. Unele sunt dragute daca stii cum si unde sa le asezi, dar majoritatea sunt enervante pentru un cititor.

„Cand ajungem in dreptul mesei , tu ma iei de mana, atingi masa cu mana cu care o tineai si pe a mea, vrand sa-mi spui ceva. Dar cand mainile noastre au facut contact cu lemnul mesei, totul dispare. „
Oh, my god. Greseli peste greseli aici. Repetitii, totul suna aiurea.
„Negru. Doar negru. Nu pot vedea nimic altceva decat un negru interminabil, apasator, dureros.” Repetitia folosita aici, spre exemplu, suna bine si este pusa cu cap. Good job. ^^
„Sa vad cum pulseaza sangele prin vinele frunzelor ruginii…” Asta a sunat bine, chiar daca este putin straniu, ai adus o expresie intr-un loc bun.

Din cate vad, in al doilea capitol m-ai surprins cu o frumoasa descriere. Cum ai facut aici, continua si pe parcurs. Imbina totusi cu mai multa naratiune si dialog si nu plictisi cititorul doar cu descriere. Implica mai multe personaje si fa-le sa interactioneze intr-un mod placut si atent. Fii atenta si la greselile de tastare. Acestea niciodata nu sunt binevenite.
La sfarsitul capitolului doi, ultima linie de dialog… Numai asta nu ar fi spus Sakura. Sunt mai mult ca sigura ca ar fi fost mai normal sa strige dupa ajutor decat sa gandeasca acel tip de propozitie. :))

Bun. Ultimele doua capitole nu au stagnat la emotiile si sentimentele Sakurei. Vorbeste cu un psiholog; lol. Nu prea te-ai bazat pe poveste. Eu zic ca trebuie sa aduci mai multa actiune aici, in ficul tau. Va deveni plictisitor mai tarziu. Dinamizeaza lucrurile! Ai un plus pentru explicatia data in legatura cu muscatura. E bine ca te-ai documentat. Nu stiu cat de ok e ceea ce ai spus acolo, nu ma descurc, dar sper sa fie in regula. Multa bafta in continuare si nu te opri din scris. Faci o treaba buna, dar mai lucreaza si se vor vedea imbunatatiri.


Aceasta a fost parerea si critica lasata de mine.
Biersack, din echipa de critici.



Răspunsuri în acest subiect
Perfectly Imperfect - de Alle - 09-08-2012, 04:46 PM
RE: Perfectly Imperfect - de hero1hero - 11-08-2012, 11:37 AM
RE: Perfectly Imperfect - de Alle - 11-08-2012, 12:08 PM
RE: Perfectly Imperfect - de Erina Ozaki - 11-08-2012, 05:32 PM
RE: Perfectly Imperfect - de Alle - 11-08-2012, 05:55 PM
RE: Perfectly Imperfect - de Erina Ozaki - 11-08-2012, 06:48 PM
RE: Perfectly Imperfect - de Alle - 11-08-2012, 08:44 PM
RE: Perfectly Imperfect - de Erina Ozaki - 12-08-2012, 08:45 AM
RE: Perfectly Imperfect - de Rain - 15-09-2012, 09:44 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)