Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Colectia Chic

#10
Dar vai chick-lit din colectia Chic...
E ca un desert dupa un roman mai obositor. Ma distreaza fenomenal...simplitatea stilului si realitatea actiunii sunt de-a dreptul impresionante. Nu e genul de literatura care impresioneaza prin complexitate, sau te marcheaza intr-un mod life-changing, ci e tipul de literatura care te lasa cu un zambet pe intreaga fata- some kind of resemblance with The Cheshire Cat. Prima carte din colectie pe care am citit-o a fost Diavolul de imbraca de la Prada by Lauren Weisberger, asta chiar dupa ce vazusem filmul, pentru ca ma indragostisem. Bineinteles, ca [aproape] orice alta carte, a fost mai buna decat filmul.
Dupa asta, am inceput sa ma interesez de gen si am inceput sa citesc cam tot ce se axa pe genul chick-lit...asta cuprinzand bineinteles nu doar carti din colectia Chic de la Polirom.
Am continuat cu Gucci Gucci Co de Sue Margolis, care, desi nu mi-a placut la fel de mult ca precedenta m-a integrat si mai mult in randul persoanelor dependente de chick lit. Am continuat cu cartile lui Jane Green- Babyville, Jemima J., Eu si soacra mea and I literally laughed my head off. Atat de simplist si totusi atat de catchy. Unele replici de o genialitate debordanta. Dupa aceea mi-am dat seama ca Jurnalul unei dadace-filmul, are corespondent si in lumea literara [shame on me], am incercat-o, mi-a placut insa nu la fel de mult ca altele din aceeasi colectie. Jurnalul lui Bridget Jones again a fost o chestie de un amuzament captivant, desi nimic special. Ce am mai incercat din aceeasi colectie si m-a lasat cu acelasi gust si zambet prostesc, datorita eroinelor de acelasi calibru-->Cum sa scap de Matthew de Jane Fallon; E cineva acolo? de Marian Keyes [am adorat-o desi a fost incredibil de lunga]; Ex-ii anonimi, Femeie.Alba.Moarta si Prea multe blonde de Lauren Henderson ; Ma dau in vant dupa cumparaturi, La cumparaturi cu bebe, Supermenajera si Poti sa tii un secret? [una dintre favoritele mele]de Sophie Kinsella, Nu stiu cum reuseste de Allison Pearson, care a fost singura sursa de binedispozitie inainte de o teza despotica la romana. Scoala pentru soti de Wendy Holden cu replici de o genialitate inumana. Si ultima Un tip la inaltime de Marissa Mackle, care....a avut exact acelasi efect ca si cele mentionate mai sus.
So yeah. Cand am nevoie sa citesc ceva care sa ma binedispuna o sa apelez intotdeauna la un chick-lit.
Strangers have the best candies
[Imagine: 9B19F2F8D024899728F06BF94F09CF3B.gif]
Out of my mind...back in 5 minutes.




Răspunsuri în acest subiect
Colectia Chic - de Black Pearl - 06-12-2008, 12:57 AM
RE: Colectia Chic - de Yuuyami - 04-02-2009, 01:12 AM
RE: Colectia Chic - de MaDyY - 01-03-2009, 01:53 AM
RE: Colectia Chic - de Shojo Queen - 28-03-2009, 09:25 PM
RE: Colectia Chic - de Isayuri - 16-12-2009, 07:14 PM
RE: Colectia Chic - de Chlo - 10-06-2011, 02:25 PM
RE: Colectia Chic - de Candy_Girl_Love. - 18-06-2011, 08:52 PM
RE: Colectia Chic - de Crissu'Blacker - 27-06-2011, 04:47 PM
RE: Colectia Chic - de Nya. - 03-07-2011, 01:42 PM
colectia Chic - de Little M - 29-03-2010, 10:10 PM
RE: colectia Chic - de ShoboMik - 29-03-2010, 10:25 PM
RE: colectia Chic - de Dementhal - 05-05-2010, 07:25 PM
RE: colectia Chic - de Lori. - 05-06-2010, 05:47 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)