Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Romanta in literatura mainstream contemporana

#3
Din punctul meu de vedere raspunsul este unul cat se poate de usor si la mintea cocosului: women love drama, be it bad or good, it really doesn't matter. Daca este implicata o victima care incearca din rasputeri sa lupte impotriva destinului sau care este prinsa intr-un joc al dragostei autodistructiv (multe persoane sunt sigur ca s-au regasit la un moment dat macar putin in aceste scenarii si tocmai de aceea pot rezona atat de bine cu acestea), atunci e o retata aproape sigura pentru o atasare emotionala fata de aceste povesti fictive de viata, oricat de absurde sau fanteziste ar fi. E vorba aici si de acel sentiment de nesiguranta pe care actiunile personajelor le ofera, care activeaza in psihicul uman suspansul si dorinta de a vedea ce se intampla mai departe, deoarece pana la urma momentele de ezitare, frica sau o decizie gresita ori cadere in dizgratie, sunt mult mai interesante decat cele in care totul e roz, ferice sau unde personajul are toate raspunsurile, e neinfricat, invincibil si trece peste probleme cu zambetul pe buze cum ar fi genul de femeie puternica de care @DreamGirl vorbea....pe bune, oricat de pervers ar suna, noi oamenii vrem sa vedem esecuri de viata, dezamagiri, slabiciuni, tocmai pentru a ne justifica propria viata, care de multe ori este intesata de astfel de elemente. Pana la urma ce poveste ai vrea sa auzi? Una in care te plictisesc ca am 10 pe linie si am castigat olimpiade peste olimpiade sau una in care am fost gasit copiind la examen si am fost exmatriculat, iar eu planuiesc razbunarea mea diabolica pe acel profesor? 21. Baga si ceva romantism si siropeala and the women are hooked.

Sincer, aceste carti chiar sunt manipulative, iar subiectele nu au fost alese la intamplare de catre autori, dovada a acestui fapt este ca desi sunt scrise foarte prost, totusi subiectul e indeajuns de addictive pentru ca marea parte din cititori sa treaca cu vederea acest neajuns. It's really human nature, prin urmare va recomand sa nu va mai bateti capul in a cauta explicatii logice, deoarece o cautati in van, accept it for what it is.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"



Răspunsuri în acest subiect
RE: Romanta in literatura mainstream contemporana - de Romania - 05-09-2014, 02:34 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)