Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

K.V's drawings

#5
K.V mi-am facut si eu putin timp ca sa intru pe la Fan Art, caci de mult nu am mai trecut si sa fiu sincera am dat odata o raita pe la topicul tau, insa nu am lasat com. Acum voi lasa doar la ultimele doua desene pe care le postez si am sa-ti dau cateva sfaturi cat si o micuta critica. Sper doar sa intelegi ce am sa spun. xD

Rain: desenul asta mi se pare cel mai reusit, sa fiu sincera, fiindca pare mult mai muncit, chiar si asa, nu prea ai scos bine in evidenta ploaie, normal trebuiau stropi si peste cei doi baieti, presupun ca asta sunt cele persoane la care ma uit... cel putin asa vad eu. Revenim la ploaie, cum spuneam, nu stricai cu nimica daca faceai cateva linii peste ei, deoarece cand te ploua, stropii cad si pe tine si in fata ta, in spatele dau, in dreapta-stanga, ai priceput. Sunt amanunte minuscule, dar care au mare importanta si pana si eu mai am probleme la ele, dar de multe ori dau vina pe uitare.
Imi place ca ai incercat sa pui shade, insa cumva ai dat cu degetul? sau cu servetelul? Eu una nu iti recomand sa faci asa... deoarece daca aplici acea medota cand hasurile sunt prea putine, par pete murdare de creion, nimic mai mult. Dar daca faci mai multe linii, care sa cuprinda desenul, atunci merge, pare fin de parca ai face digital sau mai stiu eu cum.
Uite aici 2 tutorialuri pentru shade cu creionul -> Basic Pencil Shading & Advanced Shading.
Idea cu shadul nu e foarte grea, doar ca trebuie sa devi putin mai migaloasa, asta in caz ca vrei sa faci ceva mai voluminos sau daca nu t ejoci cu liniile, dai in toate partile, in toate unghiurile posibile.
Daca folosesti carbune, eu asa am inteles mai sus, iti propun sa-l ascuti cumva, sau mai bine i-ati un creion mecanic de 0.5 sau 0.7, care sunt foarte bune si poti mai usor.
Bine acum parca as preda lectie de desen... defapt tot ce trebuie sa faci este sa te distrezi, doar ca trebuie sa fi mai atenta la linii, la detalii si la anatomie. Ca tot am pomenit de anatomie, fii atenta la proportii. Si eu mai gresesc din cand in cand, ca orice om, dar e bine sa ai un model in fata.
Acum nu stiu daca te-ai luat dupa ceva sau nu, dar sa fi atenta, atata tot.
Am sa-ti dau cateva tutorialuri care te ajuta mult... Defapt mergi aici, la favoritele mele si gasesti multe tutorialuri, asta ca se te ajute pe parcurs -> Tut.
Ca si incheiere pot spune ca imi place mult acest desen si sunt sincera, imi place mult, ai facut o treba buna, chiar daca mai sunt cateva greseli.

Guy: din moment ce este vechi sunt mai multe greseli si pe langa asta, ador acel manga: 'Acid Town'.
E cam dezordonat desenul, pare mai mult o schita decat ceva final plus la anatomie sunt greseli, mai ales acel picior, felul in care ai facut conturul pantalonului, parca arata ca piciorul se intoaie gresit, mai mult frange. Oricum nu am sa critic foarte mult aici, imi place totusi fanart-ul, mai ales ca este din manga-ul acela. Si sunt sigura ca vei mai veni cu lucrari minunate pe care abia astept sa le vad.
Aaa si legat de anterioarele, imi place cel cu kimono-ul, il ador, mai ales modelul.

Astept cu nerabdare, succes. *hug*



Răspunsuri în acest subiect
K.V's drawings - de K.V. - 21-04-2012, 07:48 PM
RE: K.V's drawings - de yaoi maniac - 21-04-2012, 10:12 PM
RE: K.V's drawings - de K.V. - 22-04-2012, 09:55 AM
RE: K.V's drawings - de Aggie - 20-05-2012, 08:20 PM
RE: K.V's drawings - de hiimera - 21-05-2012, 06:17 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)