Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Rutina

#7
(17-04-2012, 01:19 AM)andraportocala A scris: Rutina. Ne lovim de ea zilnic, nu?
Voua va place rutina? Va place stabilitatea aceasta coplesitoare? Va place, teoretic, "sa va stiti viiitorul"? Si aici ma refer la ce voi face maine/poimaine/saptamana/luna asta.

Presupun ca da, majoritatea persoanelor se loveste de o oarecare rutina zi de zi sau cel putin din cand in cand. Oamenii obisnuiti in deosebi au parte de asa ceva, intrucat circumstantele nu le permit sa faca cine stie ce lucruri in fiecare zi, tinand cont de serviciu, scoala si asa mai departe. Probabil ca rutina ar putea fi asimilata cu o monotonie continua in viziunea celui care o traieste, alaturi de o dorinta de a schimba ceva in ceea ce priveste stilul de viata... sau stiu eu, de a face alte lucruri pur si simplu; atunci se instaleaza. Totusi, a fi un om oarecare nu inseamna ca nu te poti distra ca ceilalti si ca nu poti iesi din obisnuit, pana la urma e vorba de un act de vointa.

Fiecare are o rutina proprie, tocmai de accea exista tot atatea modalitati de a o combate. N-are rost sa dezbati asta, suntem diferiti si facem ce dorim. Personal pot spune ca am avut mari probleme cu monotonia asta, lipsa de timp din cauza scolii m-a impeidicat sa-mi rezerv ceva si pentru alte activitati, poate si pentru hobby-uri sau lucruri care chiar imi plac. Dar, in cazul meu, e si vina stresului de care am parte mereu, ma agit degeaba de cele mai multe ori in timpul scolii si dau atentie doar studiului; tocmai de aceea incerc sa nu ma plang prea tare de rutina, e doar vina mea ca traiesc in ea.
Uneori sunt nemultumit efectiv de ceea ce fac si ce am, momente de astea mai intalnesc, ma plictisesc de tot si astfel am parte de senzatia aceea de stabilitate coplesitoare care ajunge sa ma irite. Incerc sa profit de vacante si weekend-uri, singurele oaze in desertul scolii.

Nowadays e si normal sa fim inconjurati de asa ceva, fiecare isi doreste un trai cel putin decent, dar asta implica si un job poate prea stresant, plictisitor, care ocupa tot timpul si asa mai departe - sacrificii pe care trebuie sa le facem. Consider ca ar trebui sa ne facem timp si pentru noi no matter what, pe cat posibil sa nu avem parte de aceasta plictiseala continua, rutina sau cum vreti s-o mai numiti, viata trebuie traita in primul rand, un echilibru intre toate este de preferat, insa nu intotdeauna usor de realizat.

In legatura cu celalte intrebari adresate de autorul threadului; nu imi place deloc rutina si caut permanent sa scap de ea, niciodata nu am vrut sa traiesc in asa ceva, iar aspectul cu viitorul si de a sti ce vei face maine din cauza rutinei mi se pare trist, ajungi sa te intrebi ce rost mai are existenta ta si tot asa. Prefer misterul si ador surprizele viitorului, dar incerc sa-i restrang aria de actionare prin vointa proprie, dupa cum am mai zis. Sunt deschis spre a avea parte de noi experiente si spre a incerca lucruri noi, cum altfel sa combat ceva cu care ma confrunt mereu. Cateodata, mai ales in timpul scolii, fac pur si simplu ceea ce-mi place de obicei, reusesc astfel sa scap de monotonie. Scriu, urmaresc un film sau poate chiar citesc, mai inot uneori...

Am intalnit si persoane care n-au idee de rutina pentru ca pur si simplu se bucura de ceea ce au si sunt multumiti cu asta. N-am s-o inteleg niciodata, dar asta e.





Răspunsuri în acest subiect
Rutina - de andraportocala - 17-04-2012, 01:19 AM
RE: Rutina - de Saravis - 19-04-2012, 12:19 AM
RE: Rutina - de Alicia - 22-06-2012, 03:29 PM
RE: Rutina - de Ciquita - 22-06-2012, 06:42 PM
RE: Rutina - de hiimera - 23-06-2012, 09:28 AM
RE: Rutina - de Mykoto - 14-07-2012, 10:58 PM
RE: Rutina - de Fiction - 14-07-2012, 11:31 PM
RE: Rutina - de hero1hero - 15-07-2012, 12:06 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)