Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Care merita sa castige ?
Prima lucrare - Inima unui caine-lup
20.00%
2 20.00%
A doua lucrare -Pisica Noptii
80.00%
8 80.00%
Total 10 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Matt vs. Hope

#4
Deja stiu cum vin lucrarile, dar voi tacea si voi lasa com, pentru ca ma bucur sa vad un duel de genul, a trecut ceva vreme de cand s-a mai postat aici.

Inima unui caine-lup: incep prin a spune ca sunt destule repetitii care au impanzit primele randuri de propoziti, precum
-> lup, catel, copii, oamenii. Cat si un amestec de timpuri, mie una asa mi s-a parut sau poate am eu niste dereglari si nu mai imi dau seama.
Nu a fost indeajuns de dezvoltata lucrarea, cuvinte simple si sentimente destul de transparent scoase in relief, insa ai scos intr-un fel sau altul mica drama pe care o traia Blake. Nu putea sa se apropie de copii, fiind izgonit, foarte frumoasa ideea, iar finalul a fost destul de bun.
Ce imi place foarte mult este ideea, astfel de lucruri mereu m-au fascinat cu un animal salveaza omul, de asemenea faptul ca ai intr-o dus atacatorul ca fiind un caine obisnuit, nu o combinatie genetica de la doua tipuri complet diferite din rasa canids (canina, mai exact).
Pe scurt votul meu merge spre aceasta lucrare, caci autorul/rea s-a relatat foarte mult la personajul sau, cainele-lup, Blake, chiar daca puteai mai bine de atat, eu una am votat acest one-shot dupa idee si felul in care s-a evidentiat animalul. (plus asta era si tema si chiar te-ai incadrat)
De asemenea titlul se potriveste foarte bine cu ce s-a scris aici.

Pisica Noptii: o sa incep prin a spune ca titlul nu prea are legatura cu ceea ce s-a scris aici, fiindca, parerea mea desigur, ca sa putem face abstractie la titlu si continut, singurul lucruri care a format noduri stranse ar fi ideia ca pisica a fugit in noapte pe ploaie si atat. In rest tabloul acela nu are nici o legatura cu titlul. Chiar si asa mi se pare destul de bun, dar putea fi abordat altfel textul, cu o alta idee care ar putea sa scoata in evidenta denumirea povestioarei.
Si aici au fost greseli minire, precum repetitiile, asa descriere a fost si buna, actiunea s-a grabit pe la final, dar ca si structura, asezare e bine.
In lucrarea aceasta eu una vad ca este pus accentul mai mult pe stapana decat pe pisica, doar in anumite locuri pisica pare a fi scoasa in relief atunci cand zgarie tabloul, doar acolo - eu spun ca e bine subliniata emotia felinei, deoarece ei nu-i convenea ca stapana sa acorde mai multa atentie sau sa gandeasca ca sunt mai importante concursurile sau pisica din tablou.
Frumoasa idee de asemenea, dar nu prea s-a relatat la animal. Taboul acela care incadra pisica persana a stapanei putea fi putin descrisa in toata splendoarea ei.


Atat am avut de spus, eu asta am vazut in ceea ce ati scris si sunt sigura ca are sa vi se para ciudat ca am votat prima lucrare, care nu este indeajuns de dezvoltata, dar idea este una foarte frumoasa, veche dar frumoasa si chiar s-a scos in evidenta inima mare si buna a unui caine.
Cum am mai spus si sus, votul meu merge spre Inima unui caine-lup.




Răspunsuri în acest subiect
Matt vs. Hope - de Hope - 16-04-2012, 07:45 PM
RE: Matt vs. Hope - de Matt - 16-04-2012, 09:24 PM
RE: Matt vs. Hope - de ~Klau~ - 16-04-2012, 09:49 PM
RE: Matt vs. Hope - de hiimera - 17-04-2012, 02:42 PM
RE: Matt vs. Hope - de Pikachu - 22-04-2012, 04:43 PM
RE: Matt vs. Hope - de Niska - 05-05-2012, 05:44 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Matt vs. Hope Hope 2 4.085 05-05-2012, 05:50 PM
Ultimul răspuns: Niska
  Hope vs. Saravis Saravis 5 5.705 01-05-2012, 10:05 PM
Ultimul răspuns: Saravis


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)