Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Another

#8
Another este un anime bine cotat si ridicat in slavi de multe persoane.
Acum, eu cred ca este un anime care merita vazut, are absolut de toate. Se incadreaza normal in genurile Mistery, Drama, Horror si School, insa ai parte din toate. Sunt unele momente comice, care te fac sa razi mult timp, urmate imediat de o moarte sau de o dezvaluire socanta. Pentru ca din asta este si "format" practic anime-ul, din soc. Nu exista episod care sa nu te faca sa vrei sa stii ce se intampla in continuare. Si anime-ul asta are cele mai epice moduri de a muri, desi nu doresc nimanui o moarte asemanatoare. Chiar m-a infiorat fiecare...
Lucru care mi-a placut, a fost faptul ca, pe langa chestiile fantastice evidente, anime-ul pare destul de real, deoarece se fac destul referinte la viata reala, cum ar fi tabloul "Tipatul" (cu o viziune interesanta asupra lui) si renumitul scriitor de horror, John Saul.
Pe mine m-a socat, plus ca in ziua cand am vazut primele 7 episoade, vara-mea m-a speriat de era sa-mi sara inima din piept, asa ca nu am mai indraznit sa ma uit după ce s-a innoptat. Si restul episoadelor le-am devorat, pentru ca atmosfera creepy m-a captivat cu totul si m-a facut sa vreau mai mult si mai mult.
Sfarsitul... Chiar nu te-ai fi asteptat la asa ceva. Practic au rasturnat situatia cu totul, nici nu te-ai fi asteptat. Desi sunt unele detalii care ti-ar putea indica cine este persoana moarta care aduce un blestem asupra clasei 9 din sala 3, nu cred ca ar fi ghicit cineva. Ce mi-a placut din nou la sfarsit a fost macelul si nebunia care i-a cuprins pe toti, din cauza unor neintelegeri. A fost... intens.
Personajul meu preferat a fost de departe Misaki Mei. Ea a fost cea mai calma si cea mai resemnata cu faptul ca elevii o ignorau, incercand să scape de un blestem groaznic. Misaki a fost cea care a avut cea mai interesanta poveste de viata si a suferit cel mai mult. Si totusi este puternica si trece printr-o gramadaaa de lucruri pana sa se rezolve totul. Imi place personalitatea ei si calmul cu care infrunta orice situatie. Ea nu s-a panicat niciodata si a fost cea mai puternica, chiar mai puternica decat Izumi- pe care personal nu o suport-. Desi Izumi incerca sa para puternica, in realitate nu era si nici nu-i placea sa fie vazuta prea "macho".
Un alt personaj care mi-a placut a fost Teshigawara, deoarece optimismul lui debordant si uneori prostia si panica, imi aducea un zambet pe buze indiferent de situatie. Plus, este foarte dragut :3
Sunt destul de nemultumita de numarul de episoade- doar 12- insa nu avea rost sa se intinda. Anime-ul a iesit perfect, iar sfarsitul- desi nu m-a satisfacut pe deplin- este unul care mi-a placut. As fi dorit ceva mai mult romance intre Misaki si Sakakibara, nu doar unele tentative...
In general, fiecare personaj mai important are o poveste interesanta, totul pare destul de real- de la modul de a muri, pana la reactiile lor- si grafica este adorabila.
Mie mi-a placut mult si dacă vreti ceva ce va va da fiori, va puteti uita linistiti la acest anime. Personal, l-am notat cu 10 pe myanimelist, deoarece mi-a placut foarte mult, a fost extreem.
She's wiskey in a teacup.





Răspunsuri în acest subiect
Another - de Mao. - 04-03-2012, 10:42 AM
RE: Another - de Azazel - 04-03-2012, 10:54 PM
RE: Another - de Zyklon - 07-03-2012, 04:47 PM
RE: Another - de Addeh - 04-06-2012, 02:37 PM
RE: Another - de dopamine - 17-06-2012, 01:01 AM
RE: Another - de Kommissar - 24-06-2012, 01:25 AM
RE: Another - de Alicia - 24-06-2012, 12:42 PM
RE: Another - de Saravis - 01-07-2012, 11:06 PM
RE: Another - de Fiction - 22-01-2013, 01:38 PM
RE: Another - de Syryus - 24-01-2013, 11:56 PM
RE: Another - de yaoi maniac - 03-04-2013, 08:15 PM
RE: Another - de Queen of Darkness - 23-03-2014, 07:59 PM
RE: Another - de Teo - 13-06-2014, 08:48 PM
RE: Another - de Anna2002 - 16-04-2015, 03:37 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)