Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Do you love me?

#59
Capitolul 25


- Intoarce capul putin la dreapta! .. Asa, scumpo! Acum cucereste camera!
Incercam sa fac tot ceea ce imi spunea fotograful si sa scap cat mai repede de sedinta asta enervanta. Daca stiam ca ma asteapta asa ceva, mai bine ramaneam la patinaj si la rusul ala batran si idiot.
Unchiul Leo statea langa fotograf si ma privea cu zambetul pe buze. Din cand in cand secretara lui aparea pe langa el si il punea sa verifice si sa semneze diferite hartii.
- Bine! Am terminat , iubito!
Am rasuflat usurata, iar roscatul a inceput sa rada. M-am dat jos de pe mica platforma si m-am dus sa ma schimb, in timp ce fotograful ii arata pozele unchiului meu. Mi-am dat jos imbracamintea si mi-am luat o pereche de blugi mulati si o bluza larga, lasandu-mi un umar gol. M-am incaltat cu o pereche de sandale fara toc si mi-am prins parul intr-o coada. Celelalte modele treceau prin spatele meu si imi aruncau priviri rautacioase. Am oftat si am inceput sa ma demachiez. O fata putin mai in varsta decat mine s-a asezat pe scaunul de langa al meu si si-a aprins o tigara.
- Esti fiica Alexei D’Alessandro, nu?
Am lasat discheta demachianta din mana si am privit-o usor speriata. Aceasta mi-a zambit si mi-a intins mana.
- Daiana Skimerhorn.
Am intins mana si am privit-o cu un zambet usor pe buze.
- Alice D’Alessandro! Incantata sa te cunosc!
- Nu le baga in seama pe rautacioasele astea, Alice. Sunt doar geloase!
- Pentru ca am facut rost de slujba asta atat de repede, nu?
- Esti inteligenta! Imi place! Eu nu ascult barfele! Esti frumoasă, ca mama ta si desi Leonardo e unchiul tau, nu accepta orice fata la agentia lui. Oricum o sa ai nevoie de mult noroc. Ti-o spun din experienta!
Am zambit si am terminat cu demachierea. M-am privit in oglinda cateva clipe, apoi mi-am luat telefonul in mana si m-am apropiat de femeia de langa mine.
- Multumesc!
Aceasta a zambit in oglinda si mi-a facut din ochi. Am trecut pe langa ea si m-am dus langa unchiul meu. El si fotograful radeau in timp ce priveau ecranul unui laptop mic. Roscatul si-a ridicat privirea si mi-a zambit. L-am batut usor pe barbat pe umar si s-a apropiat de mine. Mi-a inconjurat umerii cu un brat si am iesit impreuna din studio.
- Ai fost minunata, draga mea. Vei fi minunata!
- Mi-ar placea enorm daca Emma m-ar fotografia. Nu m-as simti la fel de stanjenita.
Barbatul a ras si m-a sarutat pe frunte. In fata noastra a aparut Andrew. Acesta ne zambea amandurora, in timp ce se apropia incet de noi. Leo si-a luat bratul de pe umerii mei si a dat mana cu blondul.
- Ei bine eu va las, copilasi. Adu-o acasa inainte sa se intunece, bine?
Baiatul a aprobat din cap, iar unchiul a plecat dupa ce m-a sarutat pe obraz. Am tras aer in piept, iar blondul ma admira din cap pana in picioare.
- Ce zici de o plimbare?
Am aprobat din cap, iar blondul m-a luat de mana si m-a tras dupa el. Am incercat sa imi eliberez mana, dar ma tinea strans. Nu puteam decat sa cedez. Voiam sa ma plimb cu el si nu voiam o cearta. Cat de mult mi-ar fi placut ca Jake sa fie aici cu mine. Sa ma tina de mana, sa ma sarute, sa imi spuna ca ma iubeste.
In timp ce blondul imi arata diferite lucruri prin oras, aprobam absenta din cap, in timp ce gandurile mele erau la Jake. Oare ce face acum? Se gandeste la mine? Sau rade de mine si de faptul ca sunt o lasa, in timp ce e in bratele Sarei? De ce nu pot fi la fel de fericita ca Emma? Cred ca e un blestem sa fiu verisoara cu Seth. Daca nu as fi tinut atat de mult la el si daca nu am fi rude, ar fi fost al meu de multa vreme.
- Vrei sa ne asezam si sa mancam inghetata?
Am dat din cap si m-am asezat pe banca, in timp ce baiatul s-a dus dupa inghetata. Mi-am pus telefonul in buzunar si mi-am pus coatele pe genunchi. Am inceput sa imi misc usor picioarele.
O sa fie timpul acesta potrivit? Emma mi-a spus ca o sa il faca pe fratele ei sa ma iubeasca, dar o sa poata asa ceva? Jake nu a dat doi bani pe mine si nu m-a vrut decat in patul lui. Dar totusi il iubesc si vreau sa fie al meu. Daca ma comport ca Sara nu o sa ii atrag niciodata atentia. Nici daca sunt eu nu pot sa ii atrag atentia. Atunci cum sa fac? Ce sa fac ca sa fie al meu? Ca sa…
- Poftim!
Mi-am ridicat capul si l-am privit pe baiat. Am zambit si am luat paharul pe care mi-l intindea. Blondul s-a asezat langa mine si mi-a intins o lingurita de plastic.
Am inceput sa mananc din inghetata, in timp ce priveam cerul.
- De ce ai venit aici?
Am ridicat din umeri si am mancat din nou din inghetata. Inca isi amintea ca imi place cea de capsuni cu frisca.
- Aveam nevoie de o pauza. Londra ma relaxeaza, mai ales cand unchiul Leo e tot timpul cu mine.
- Are legatura si cu cel pe care il iubesti?
Am prins lingura intre dinti, in timp ce mancam inghetata. Mi-am intors capul spre el si am observat ca era usor trist. Am oftat si am luat lingura intre degete si am pus in pahar.
- Intr-un fel! Amandoi aveam nevoie de o pauza ca sa ne reevaluam relatia.
Am simtit o impunsatura in inima, dar nu minteam. Nu in totalitatea. Imi placea sa cred ca am o relatie cu Jake. Cel putin eu sa cred asta. Ma facea sa ma simt mai bine. Si chiar aveam amandoi nevoie de o pauza.
- Suferi dupa el?
- Ti-am spus deja ca iubesc de altcineva. Cand vreau sa ma intorc acasa vreau sa ma primeasca cu bratele deschise si sa imi spuna ca i-a fost dor de mine in tot timpul in care am fost despartiti.
- Crezi ca o sa spuna asta?
Am zambit trist si am inceput sa ma joc cu inghetata.
- Nu! Cu siguranta o sa ma uite, dar eu nu vreau sa incetez sa sper. Vreau sa cred ca ma iubeste.
- Il iubesti?
- Atat de tare incat ma doare!
- Tipul e un idiot!
Am ras si am bagat din nou lingura in gura. Blondul a zambit si mi-a prins barbia intre degetele, intorcandu-ma cu fata la el.
- Daca as fi el si tu ai fi iubita mea, nu te-as fi lasat sa pleci de langa mine nici daca as fi fost amenintat cu pistolul. Nu ai de ce sa il iubesti, Alice. Nu te merita!
- Da! Nu ma merita. Dar tot il iubesc si nu pot sa il uit!
- Poti incerca!
Si-a unit buzele cu ale mele, luandu-ma prin surprindere. Nici macar nu stiam cum sa actionez. A trecut peste dintii mei, iar limba lui a atins-o pe a mea. Ne priveam intens in ochi, dar nu ii raspundeam la sarut. Mi-am pus mana pe umarul lui si l-am impins usor.
Blondul m-a privit cateva clipe, apoi si-a intors privirea spre inghetata lui.
- Imi pare rau! M-a luat putin valul.





*


- Te-a sarutat? O, Doamne! Si ti-a placut?
Mi-am sprijinit capul in palma libera si am oftat.
- Nici macar nu i-am raspuns, Emma! Nu am simtit nimic! Nimic special!
- Deci nu tu fluturasi, nu tu fiori, nu tu emotii?
- Nada! Cand Jake ma saruta ma topesc, dar cand Andrew m-a sarutat nu am simtit nimic. Absolut nimic.
- Of, Ali! Mi-ar placea daca te-ai indragosti de el. Dar sarutul acesta mi-a dat o idee. Stiu ce trebuie sa fac ca scumpul meu frate sa fie gelos.
- Nici nu vreau sa stiu!
- Nici nu trebuie!
Am chicotit si mi-am ridicat capul cand am auzit usa inchizandu-se. Matusa Isabella a aparut in bucatarie si m-a sarutat pe obraz.
- Hei, Em, o sa te sun maine! Am ceva de facut! Pa! Pupa-l pe Seth din partea mea.
Am inchis telefonul si l-am lasat pe bar. M-am intors cu scaunul spre roscata, care arata radios. Arata exact ca o adolescenta. O pereche de jeansi negri, un maiou alb, cu parul liber si lung si nemachiata. Chiar ca semanam.
- Ce faci aici? Am crezut ca esti la Paris!
- Am terminat mai repede si am venit aici ca sa vorbesc cu Leo. Unde e?
- In birou! Discuta cu fotograful si asistentul lui.
Inainte ca femeia sa imi spuna ceva, roscatul a aparut in bucatarie cu telefonul in mana.
- Bine, scumpico! Sunt gata sa comandam pizza. Vrei cu branza si…
A tacut din gura cand a vazut-o pe Isabella si a oftat. S-a apropiat de bar si a lasat telefonul langa al meu. Si-a scos un pahar si si-a turnat coniac in el.
- Ce cauti aici?
- Am venit inapoi! Am renuntat la cariera mea pentru tine!
Am privit-o socata pe femeie, in timp ce aceasta zambea si parea foarte fericita. Mi-am intors capul si l-am privit pe unchiul meu. Parea la fel de uimit ca si mine.
- Ai pus-o sa renunte la cariera?
Barbatul a ridicat din umeri si a lasat paharul gol pe bar. S-a desprins usor de el si a inaintat spre fosta lui sotie. A inceput sa rada si si-a pus mainile in buzunare si s-a aplecat putin.
- Ei bine nu imi pasa de asta. Nu o sa ma impac cu tine pentru ca nu te iubesc. Nu ma intereseaza daca ai renuntat la a fi model.
Roscata s-a dat un pas inapoi ca si cum ar fi lovit-o. Corpul ei a inceput sa tremure, in timp ce ochii ei incepeau sa straluceasca.
- Ai vrut doar sa te razbuni pe mine, nu? Te-ai culcat cu mine si mi-ai cerut sa renunt la modelling sperand ca o sa sufar.
- M-am culcat cu tine pentru ca mi te-ai oferit.
Roscata i-a dat o palma peste fata, care m-a facut sa tresar. M-am dat jos de pe scaun, dar nu m-am apropiat de ei.
- Uneori ma intreb de ce m-am indragostit de tine. Esti la fel de ticalos ca si prima data cand te-am cunoscut.
Barbatul a inceput sa rada si a apucat-o pe roscata de par, apropiindu-i chipul de al lui. Din instinct am facut un pas spre ei, dar m-am oprit brusc.
- Si tu esti aceeasi curva pe care am cunoscut-o. Mi-ai distrus destul viata. Nu o sa mai fac greseala sa te primesc inapoi. Nu ai decat sa te tavalesti cu cine vrei. O sa te vad numai pentru ca fiul meu o sa vrea. Atata tot!
- Unchiule!
I-a dat drumul si a impins-o, reusind sa o faca sa cada pe podea. Am facut pasi mari si am vrut sa ma apropii de ea, dar Leo m-a prins si nu m-a lasat sa o ating.
- Nu stiu cum ai facut-o pe Alice sa aiba incredere in ea, dar nu vreau sa te mai apropii de noi. Vreau sa dispari din viata mea, din viata noastra. Acum!
Roscata s-a ridicat de jos si ne-a privit cu lacrimi in ochi. Unchiul m-a strans in bratele lui, iar eu am simtit ca mi se strange inima.
- Bine! O sa dispar din viata ta! Nu o sa te mai deranjez niciodata!
Ne-a mai privit pentru ultima oara, apoi a plecat. Cand a auzit usa inchizandu-se, roscatul mi-a dat drumul si a oftat. M-am intors nervoasa spre el si am observat ca era trist.
- De ce i-ai spus acele lucruri? O iubesti! Cum poti fi atat de dur cu ea? Te iubeste!
- Alice, te rog nu te baga! Ce a fost a fost!
A trecut pe langa mine si a iesit din bucatarie. De ce a trebuit sa ii jur ca nu o sa spun nimic. Din cauza asta unchiul Leo o raneste si se comporta ingrozitor cu ea. Trebuie sa fac ceva! Trebuie sa ii impac!
[Imagine: lexythekittysig.png]


I'll be in every beat of your heart!



Răspunsuri în acest subiect
Do you love me? - de Alexi - 07-02-2012, 04:18 PM
RE: Do you love me? - de Death Rose - 07-02-2012, 04:42 PM
RE: Do you love me? - de Katniss - 07-02-2012, 07:37 PM
RE: Do you love me? - de CyBeR - 07-02-2012, 11:56 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 10-02-2012, 08:59 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 18-02-2012, 09:03 AM
RE: Do you love me? - de Alexi - 29-02-2012, 05:27 PM
RE: Do you love me? - de Maria - 07-03-2012, 08:07 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 10-03-2012, 04:49 PM
RE: Do you love me? - de Maria - 15-03-2012, 10:44 PM
RE: Do you love me? - de Erdna - 15-03-2012, 11:48 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 16-03-2012, 08:08 AM
RE: Do you love me? - de Erdna - 16-03-2012, 12:55 PM
RE: Do you love me? - de Maria - 16-03-2012, 09:14 PM
RE: Do you love me? - de Erdna - 29-03-2012, 12:45 PM
RE: Do you love me? - de Zuzy Is Angell - 30-03-2012, 10:40 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 07-04-2012, 11:16 AM
RE: Do you love me? - de Alexi - 12-04-2012, 06:40 PM
RE: Do you love me? - de Erdna - 12-04-2012, 09:11 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 18-04-2012, 05:32 PM
RE: Do you love me? - de Erdna - 18-04-2012, 10:27 PM
RE: Do you love me? - de Sushi - 19-04-2012, 01:40 AM
RE: Do you love me? - de Alexi - 19-04-2012, 04:21 PM
RE: Do you love me? - de Erdna - 19-04-2012, 05:16 PM
RE: Do you love me? - de Maria - 19-04-2012, 07:40 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 29-04-2012, 05:17 PM
RE: Do you love me? - de Erdna - 30-04-2012, 10:50 AM
RE: Do you love me? - de Alexi - 01-05-2012, 06:57 PM
RE: Do you love me? - de Erdna - 01-05-2012, 09:04 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 03-05-2012, 09:53 PM
RE: Do you love me? - de Erdna - 04-05-2012, 01:36 PM
RE: Do you love me? - de Zuzy Is Angell - 04-05-2012, 09:40 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 11-05-2012, 08:02 PM
RE: Do you love me? - de Erdna - 11-05-2012, 08:56 PM
RE: Do you love me? - de Zuzy Is Angell - 11-05-2012, 09:17 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 16-05-2012, 07:03 PM
RE: Do you love me? - de Erdna - 17-05-2012, 04:09 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 19-05-2012, 06:06 PM
RE: Do you love me? - de Erdna - 19-05-2012, 10:21 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 26-05-2012, 12:04 PM
RE: Do you love me? - de Erdna - 26-05-2012, 12:32 PM
RE: Do you love me? - de Zuzy Is Angell - 26-05-2012, 09:42 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 27-05-2012, 07:38 PM
RE: Do you love me? - de Erdna - 27-05-2012, 09:42 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 09-06-2012, 07:59 AM
RE: Do you love me? - de Lara - 24-06-2012, 01:17 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 25-06-2012, 09:10 AM
RE: Do you love me? - de Lara - 03-07-2012, 09:23 AM
RE: Do you love me? - de Alexi - 03-07-2012, 07:34 PM
RE: Do you love me? - de Lara - 04-07-2012, 12:13 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 13-07-2012, 09:46 AM
RE: Do you love me? - de Lara - 16-07-2012, 05:11 PM
RE: Do you love me? - de Erdna - 17-07-2012, 10:50 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 09-08-2012, 11:56 AM
RE: Do you love me? - de Lara - 09-08-2012, 05:26 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 13-08-2012, 09:06 PM
RE: Do you love me? - de Lexxu - 16-08-2012, 12:49 PM
RE: Do you love me? - de Abbeh. - 19-08-2012, 03:25 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 22-08-2012, 07:43 PM
RE: Do you love me? - de Lexxu - 22-08-2012, 09:50 PM
RE: Do you love me? - de Lara - 08-09-2012, 12:28 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 19-09-2012, 05:30 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 14-10-2012, 03:39 PM
RE: Do you love me? - de leoaica - 19-10-2012, 06:50 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 08-11-2012, 08:28 PM
RE: Do you love me? - de Zuzy Is Angell - 18-11-2012, 08:14 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 19-12-2012, 06:41 PM
RE: Do you love me? - de Alexi - 21-02-2013, 07:07 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)