Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Tinte literare 2012

#10
Nu, nici pe-aproape, sunt, de asemenea, un om al cifrelor cu o anume slabiciune pentru filosofie si psihologie, domeniul in care activez fiind reprezentat de ceea ce unii numesc informatica, desi as merge mai departe si-s arata cu degetul spre stiinta pe care-o reprezinta, ce e si domeniul in care incerc sa ma afirm (cum sunt inca student si probabil voi mai fi o pedioada), spre deosebire de partea aplicata a ei ce poate fi, foarte usor, numita programare, dar acum intram in alte fineturi ce nu-si au rostul.

E posibil sa ai dreptate in ceea ce priveste seria lui Erikson, dar asta ramane de vazut - un lucru notabil e faptul ca prima carte din serie a fost scrisa-n '92 si publicata abia-n '99, acesta fiind si argumentul pentru anumite inconsistente evidente intre ea si celelalte din serie, insa, in rest, numai de bine. Am fost curios sa vad cat m-ar costa sa cumpar toata seria, in format cartonat desi nu se prea gaseste astfel, dar, pana la urma, am reusit sa le gasesc pe toate pe amazon, dar nu cumparand direct de la ei ci de la diversi alti parteneri ai lor (doi, mai exact, dar costandu-ma uneori 20 de dolari, exista diferente uriase de pret intre distribuitori, lucru curios de fel). Astfel, am dat si peste alte probleme, cartea fiind publicata de doua edituri fiecare cu afisajul si coloritul propriu (la coperta ma refer), devenind putin aiurea cand nu esti atent care versiune o cumperi (o adaugi in cosul electronic), iar, cel mai important, exista putine volume care sa fie vandute de amazon sau bookdepository (deci companii ce pot distribui in toata lumea), astfel toata colectia pe care o aveam in cos nu putea fi livrata la adresa (din Romania) pe care am fost indicat-o deoarece tot ce imi alesesem proveneau, cum am mai scris, de la alti doi distribuitori, ambii cu sediul in USA. Deci, e destul de greu in Romania sa faci rost de toata seria in formatul cu pricina, iar cartile sa faca parte din aceeasi editie a unei edituri. Din fericire, A Song of Ice and Fire nu sufera de astfel de probleme (chit ca vorbim de amazon sau bookdepository), existand chiar mai multe editii (de unde se vede ca seria e de o popularitate mai mare). Ah, si toata povestea, de ar fi putut fi livrata m-a r fi costat in jur de 230 de dolari plus costurile de livrare ce ca m-ar fi ajuns, in total (de s-ar aduna toate aceste costuri), undeva la 270 de de dolari, destul as zice.

Cat despre ce ti-am recomandat, pot sa spun un lucru: nu de prostie vei da, ci de caractere, scriitorii sud-americani au un anumit talent in a te invalui in universul lor plin de personaje marcante (chit ca ar fi mai putine la numar fata de alte publicatii), in al caror caracter te scufunzi. Si acum imi pot aduce aminte de diverse personaje si felul lor de a fi, iar de aici ceea ce trebuie sa vezi e lumea si omul prezentate ca entitati inseparabile, omul nu poate exista fara mediul in care traieste, fiind profund dependent de ceea ce se-ntampla in jurul lui si perceptia pe care o are asupra acestor lucruri, iar universul fiind modelat de om si actiunile sale, supunandu-se intelesului ce ii este atribuit de acesta. Ai putea vedea, mai cu seama, in opera lui Marquez ori in cea a lui Borges cum notiuni absurde, din diverse puncte de vedere, pot face parte intr-un mod atat de natural din viata diverselor caractere (microcosmosuri in sinea lor) prezentate, ori acest lucru da savoare, nuanteaza, nu plictiseste - nici nu ar avea cum. Dar, ma ia vantul si-ncep sa scriu prea mult, abatandu-ma, fara indoiala, de la scopul topicului.



Răspunsuri în acest subiect
Tinte literare 2012 - de CyBeR - 02-01-2012, 09:00 PM
RE: Tinte literare 2012 - de Schimodie - 03-01-2012, 03:55 AM
RE: Tinte literare 2012 - de CyBeR - 04-01-2012, 03:53 AM
RE: Tinte literare 2012 - de Schimodie - 04-01-2012, 03:54 PM
RE: Tinte literare 2012 - de Scooby_LOVE_Doo - 03-01-2012, 06:56 PM
RE: Tinte literare 2012 - de Ryuu - 03-01-2012, 08:19 PM
RE: Tinte literare 2012 - de fleeting ray - 03-01-2012, 10:41 PM
RE: Tinte literare 2012 - de Scooby_LOVE_Doo - 04-01-2012, 01:00 AM
RE: Tinte literare 2012 - de CyBeR - 05-01-2012, 01:42 AM
RE: Tinte literare 2012 - de Schimodie - 05-01-2012, 03:07 AM
RE: Tinte literare 2012 - de Lia - 05-01-2012, 04:44 AM
RE: Tinte literare 2012 - de CyBeR - 31-07-2012, 06:41 PM
RE: Tinte literare 2012 - de Lia - 01-08-2012, 02:36 AM
RE: Tinte literare 2012 - de CyBeR - 03-08-2012, 11:41 AM
RE: Tinte literare 2012 - de Unia - 03-08-2012, 01:29 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  2012 & 2013: Retrospectiva si tinte literare Fiction 1 2.683 23-01-2013, 04:56 PM
Ultimul răspuns: fleeting ray


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)