Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

O viata colorata in roz

#1
capitolul 1

Intr-o zi de 15 septembrie,in curtea liceului "Hamilton" elevii vorbesc despre noul an scolar.Unii elevi abia asteapta sa inceapa orele pa cand altii astepta din nou vacanta de vara.In careul din curtea scolii d-na directoare Kirsteur tine discursul ei obisnuit despre disciplina si multe alte reguli care trebuiesc respectate.Ca de obicei elevii sunt prea preocupati ca sa o asculte.Desigur ca pentru ei nu insemna nimic cea ce spunea d-na directoare,nu o ascultau niciodata.Era prea important sa povesteasca despre ce au facut in vacanta,unde au fost,cu cine au umblat si multe alte chesti de acest gen.In mijlocul atentiei erau doua surori gemene.Amandouo aveau parul lung si niste ochii mai rosii ca sangele .Mimi era o blonda careia ii placea sa domine tot ce este in jurul sau la fel ca sora ei Milly,doar ca ea era brunteta.Erau imbracate in niste fustite mini care le scoteau piciarele lungi si zvelte in evidenta,iar camasa care era descheiata la aproape toti nasturii le scotea sanii bine conturati in evidenta care atragea toate privirile catre ele.
-Soro,abia astept sa cunosc mai multi baieti anul acesta!spuse blonda cu entuziasm.Sti ce o sa fac?
-Zimi surioara,ce o sa mai faci si de data asta?intreaba bruneta.
-Pai,mai intai ii fac sami culeaga din palma,apoi ii pun sami cupmpere ce mai este nou prin magazine si dupa le dau papucii!
Dar se pare ca conversatia a fost brusc intrerupta de clopotelul ce suna nebuneste anuntand inceputul orelor.Elevii se imbulzeau in incinta,care si cum sa intre primul.Ajunji in sala,elevii clasei a 9-a s-au asezat in banci incepand sa discute obisnuitele lor subiecte.De o data a intrat un barbat cu ochi abastri imbracat complet in negru,bluza ii scotea in evidenta corpul bine lucrat in atatia ani de lucru la sala.
-Buna ziua!Eu sunt Chris Tamaru,adica noul vostru diriginte,sper sa ne intelegem bine ca de nu o sa aveti probleme!Apropo materia pe care o predau este matematica.
Dupa 10 minute a intrat o fata cu parul brunet si lung.Ochii ei caprui erau mai reci ca gheata,nu puteai citi nimic pe chipul fetei.
-De ce ati intarziat domnisoara?Sa stiti ca nu-mi plac intarziatii!mai ales la ora mea!Sa nu se mai intample data viitoare!Ai inteles?
-In primul rand nu ma intereseaza ce nu-ti place si ce-ti place tie!In al doilea rand o sa intarzi ori de cate ori am eu chef!Si in al treilea rand mie nu-mi zice nimeni ce sa fac: de aici rezulta ca eu voi fi noua sefa.Deci,tu fata,din prima banca,date acum la o parte de acolo pentru ca acela va fi locul meu!Misca blondo pentru ca mie nu-mi place sa ma repet si a doua oara.zise bruneta pe un ton imperios.
-Auzi,mai bruneto,in primul rand cine te crezi tu sa imi dai mie ordine?Nu ma dau de aici nici moarta,si apropo eu sunt aici sefa si nimeni nu ma i-a pe mine peste picor!sper ca ai inteles ca nici mie nu-mi place sa ma repet a doua oara.spuse blonda enervata la culme.
-Deci,nu asa se vorbeste cu fiica lui Franco Sentaro,ok?Papusa fi atenta aici la mine,mai bine zis ascultati aici cu totii!Daca il sun pe tati o sa va para rau asa ca nu va puneti cu mine.Va mai zic o data,tata este cel mai mare afacerist din tara pe nume Franco Sentaro si cum eu nu m-am prezentat o s-o fac acum:ma numesc Maria Sentaro,sunt o fata unicata si de multe invidiata...deci va rog frumos:RESPECT la persoana mea.
Dupa ce le-a tinut o predica destul de "frumoasa" colegilor.s-a dus inspre prima banca si a imbrancit-o pe Mimi,cazand pe jos.Blonda sa ridicat vrand sa-i dea o palma fetei,dar pe usa au intrat repede doi bodyguarzi,imbracati in costumul negru,ochelari obisnuiti la ochi si mult prea iubita casca in ureche,au imobilizat-o pe fata si au trantito in cea de-a treia banca de la perete.
-Domnisoara Maria,sunteti bine?ati patit ceva?
-Nu,acum puteti sa va retrageti!Daca am nevoie de ceva va strig!spuse fata cu raceala in glas.
-Sigur ca da,domnisoara!
Dirigintele era uimit dupa toata intamplarea asta,dar nu mai apuca sa zica ceva ca se auzi clopotelul sunand.De odata a inceput sa se auda o melodie,se pare ca este telefonul Mariei.
-Da tati!Ce vrei?
-Pai,fata mea frumoasa,te-am sunat sa vad ce faci,cum te intelegi cu noii colegi,daca ai nevoie de ceva..?
-Da tati,ar fi ceva!Stii aici la scoala stau intr-o banca pe care nu scrie numele meu pe ea,iti dai seama!!!...si ma gandeam ca poate poti sa faci ceva in legatura cu asta,ca sa nu se puna toti prostii in banca mea!spuse bruneta accentuand cuvantul "prosti".
-Sigur ca da papusica lu' tata,vin imediat acolo sa vedem despre ce este vorba.Te iubesc floricica mea!Pa.
-Da tati.Pa,te pup!
Nu trecu mult timp si in fata usi clasei isi face aparitia un barbat imbracat intr-un costum negru,iar prin camasa deschisa la primii trei nasuri se puteau observa muschii bine lucrati,ca de obicei avea langa el patru bodyguarzi ca doar era cel mai mare afacerist al tarii si seful celei mai mari organiztii mafiote,dar se pare ca acest lucru "uitase" sa il spuna fiicei lui.
-Unde este floricica mea?a intrebat tatal fetei.
-Aici tati!Uite-te la banca aceasta!este oribila!Adica...te rog frumos...nu are numele meu scris pe ea....este o infractiune sa nu aiba numele meu scris pe ea!zbiara fata cat putu de tare.
-Domnisoara Maria Sentaro!te rog frumos sa nu mai tipi!Si acum asteapta sa dau un telefon ca sa vina cineva sa iti scrie numele pe banca.spuse tatal ei cu un calm ingroziror pe chip.
-Mersi tati!Te iubesc!spuse fata cu o scipire ciudata in ochii sai.
Dupa ce termina convorbirea la telefon,nu trecu mult timp si un baiat veni in graba sa faca intocmai ce ia spus Franco.Maria zambea pe ascuns pentru ca inca o data ii se satisfaceau placerile,trebuia sa scoata un cuvant si nimic mai mult ca tatal ei ii aducea tot ce dorea,poate ca el se purta asa cu ea din cauza lipsei mamei ei,credea ca o sa-i duca dorul candva si ca sa nu il indeparteze ii lua tot ce vroia,dar Mariei nu prea ii simtea dorul mamei ei,deoarece ea nu prea tinea mai la nimeni si nimic.Doar trei persoane existau pe lumea aceasta la care tinea cel mai mult: propria persoana,tatal si catelusul ei Fufu,bineinteles ca mai existau si pasiuni de care fata nu se putea desprinde:banii,cumparaturile,baietii,bijuteriile etc.In clasa isi facu aparitia acelasi profesor de matematica,dar avu o mare placere sa dea peste tatal fetei pe care a trebuit sa-l asculte cum ii zice sa aibe grija cu Maria pentru ca ea este ca un diamant pretios si daca i se intampla ceva o sa aiba grija personal de el,tragand putin de camasa i s-a putut observa pistolul pe care permanent il tinea cu el,profesorul a inghitit in sec si aproba din cap in semn afirmativ.
I'm not insulting you. I'm describing you.



Răspunsuri în acest subiect
O viata colorata in roz - de Kido - 08-11-2008, 11:05 PM
RE: O viata colorata in roz - de Flash - 09-11-2008, 10:36 AM
RE: O viata colorata in roz - de denisa - 09-11-2008, 11:17 AM
RE: O viata colorata in roz - de Kido - 09-11-2008, 01:44 PM
RE: O viata colorata in roz - de Kido - 10-11-2008, 02:56 AM
RE: O viata colorata in roz - de Kido - 10-11-2008, 07:19 PM
RE: O viata colorata in roz - de Flash - 11-11-2008, 10:27 PM
RE: O viata colorata in roz - de Aly - 28-11-2008, 11:48 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)