Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Terminat] Sentiment implicat

#4
Hmm... lectura placuta(sper)

Cap5 Rasturnare de situatie

Relatia mea cu Daniel inbunatatise radical. Incerca din rasputeri sa nu ma mai neglijeze si sa-mi demonstreze cu fiecare ocazie ca ma iubeste. I-am marturist intamplarea dintre mine si Mark, nu puteam pur si simplu sa uit. Desi, incercasem as fi resimtit sentimentul de vinovatie iar toate acele scene fulgerand prin fata ochilor mei, de fiecare data cand m-ar fi atins ori vorbit. E adevarat insa, nu a fost prea incantat de aceasta veste deoarece este o persoana temperamentala, dar a facut un efort de dragul meu ca sa poata intelege cat de bulversat am fost si cat de austera ajunsese viata mea.
Acum nici aerul nu ma putea atinge daca el nu dorea asta, poate parea exagerat. Dar asa ma simteam protejat de catre cel iubit.
Acum ca nu mai aveam secrete si treceam peste toate, bune si rele, de ,,mana", facusem si facultatea. In fiecare zi ma duceam acolo fericit peste masura(stiind cine ma asteapta acasa) de parca eram la intalnire cu Anjelina Jolie sau sa zic Brad Pit?
Insa toata acea bunastare n-a fost sa fie. Parintii mei erau ingrijorati pentru ca aveam douzeci si patru de ani si nici o potentiala iubita, logodnica cum credeau ei. Eu insa stiam ca aveam suprematia pe Daniel. Iar ai mei habar nu aveau. Si nici nu aveam de gand sa le-o zic prea curand.
Asta daca nu ar fi fost acel apel blestemat in care imi comunicau ca mi-au gasit nu stiu ce fata, ca pe vremea lu' bunica. Cedand sub presiune le-am zis ca am deja pe cineva, iar relatia este stabila, chiar definitiva. Eu asa credeam. Fericiti nevoie mare, iar ma vor acasa sa vada despre ce e vorba, despre cine i-am comunicat lui Daniel intreaga convorbire si m-a incurajat, spunandu-mi ca totul va fi bine iar cel mai important- din punctul meu de vedere- eu eram al lui si nimic nu avea sa schimbe asta.

Ajunsi la locul cu pricina, mama mea, femeie ospitaliera, ne intampina cum se cuvine si ne pofteste in casa. Asezat pe canapeaua mica alaturi de Daniel ii priveam cu frica in san pe cei patru oameni din fata noastra. Tata, mama si fratele meu mai mare.
-Si fata und e? Intreaba in cele din urma maica-mea, atat de nerbadatoare.
Eu am tresarit ramanand blocat, nestiind ce sa-I zic sau mai precis cum sa-I zic. Continuam sa ii privesc cu vizibila spaima in ochi. Spre fericirea mea, Daniel preluase controlul.
-Doamna Kamikaze, fiul dumneavoatra este fericit in adevaratul sens al cuvatului. Doar ca alaturi de mine. Ii zise femeii ce ramasese in stare de soc iar el continua sa le tina piept in timp ce eu ar fi trebuit sa fac asta.
Vizibil furios, tatal meu nu a fost de acord.
-Hiro nu-si va petrece intreaga existenta alaturi de un barbat!
-De ce spuneti asta? Pe el l-ati intrebat? A gasit confort in casa mea, protectie alaturi de mine si iubire cu mine.
Accentuase cuvintele ,,iubire" si ,,confort" iar asta imi trimisese fiori si fac pariu ca nu numai mie.
-Tata rosti Rin, fratele meu. Nu cred ca aceasta decizie iti apartine.
Nu intelegeam la ce anume se referea. Adica Rin tinea cu mine?
Mama incepu sa dea frau liber lacrimilor ce se iveau din ochii ei incruntati, prelingadu-se pe obrajii ei rosii de furie si poate dezamagire.
-Rin, se adresa tatal meu parand resemnat. Mult prea resemnat fata de explozia dinainte.
-Hiro? Cu el nu poti avea urmasi. Stii nu?
-Stiu. Si stii si tu ca nu-mi plac copiii. I-am zis incercand sa infiltrez o nota de amuzament in vocea mea. Insa inflexiunile din a lui nu se schimbara.
-E un barbat! Ce dracu' poti vedea la el, avand in vedere ca si tu esti unul?
-Nu te inteleg. Esti fratele meu, ar trebui sa ma sustii daca e vorba de fericirea mea.
-Tocmai! Ca e vorba de tine! tipa ducandu-si mainile la tample, cazand pe ganduri.
Ce se petrecea? Acum cateva minute au fost ca niste vulcani in eruptie si acum parca suntem la priveghi.
-Asculta Hiro, rosti in cele din urma Rin, toata viata ta nu e ceea ce pare. Stii de ce m-am bagat si fac atata scandal? Pentru ca te iubesc ca pe un fiu. Pentru ca esti fiul meu.
Ce?! Ce abera asta?
Daniel se uita sfidator la el, de parca ar fi vrut sa-l ia la bataie chiar acolo, in vazul tututror.
-La saisprezece ani am lasat o tipa insarcinata. A nascut un baiat mi l-a ,,livrat" si am avut grija de el alaturi de familia mea. Ascunzand ,,locul" meu fata de el. Tu esti baietelul ala.
Simteam un glont ce mi-a strapuns pieptul in mai putin de o secunda. Adancindu-se tot mai mult, facandu-mi circulatia sangelui mai slaba. Toata existenta mea de pana acum am trait-o in prisma unei minciuni. Omul care in copilaria se presupunea ca-mi era frate, acum imi era tata.
Daniel m-a luat de mana si condus afara din casa aia. Aerul incepuse a se imbacsii acolo.
Stateam rezemat de capota masinii. Nici fosta sa plang nu mai aveam sau poate nu doream acest lucru. Nu sinteam nevoaia... insa eram ,,ratacit" pe alte ,,meleaguri". Daniel ma imbratisa, consolandu-ma. In subconstientul meu stiam ca nu-mi pasa cu adevarat. Paradoxal... mai mare fusese ,,tragedia" cand am fost infidel fata de Daniel. Stateam si ,,procesam". Aveam sa trec de toate obstacolele ce mi se vor ivii in cale atata timp cat il aveam pe el, pe Daniel.
Exista... sentiment implicat.

Sfarsit

Feeling involved = sentiment implicat

aia mai jos acolo sunt personajele. Cel cu parul negru= Daniel, argintiul=Hiro si castaniul= Mark.
[Imagine: tumblrlzv0gahduu1rps1qh.png]
Priveste in ochii mei. Nu poti vedea, am dreptate?
Valul negru atarna greoi peste retina... aparenta... cât de mult timp ti-ai sacrifica sa descoperi esenta?



Răspunsuri în acest subiect
[Terminat] Sentiment implicat - de onu' - 07-12-2011, 04:41 PM
RE: [yaoi] Feeling involved - de onu' - 11-12-2011, 02:19 AM
RE: [yaoi] Feeling involved - de onu' - 14-12-2011, 05:21 PM
RE: [yaoi] Feeling involved - de onu' - 20-12-2011, 01:59 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)