Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Terminat] Inimile noastre bat acelasi ritm

#7
Onu`. Uite ca trec eu pe aici și sper sa nu fie spam.

Încep cu titlul. Mi se pare puțin cunoscut. O fi din mintea mea. Dar, oricum, îmi place. Descrie tot ficul în câteva cuvinte. E un început bun.
Așezarea în pagina este acceptabila dar ai lăsat undeva, în primul capitol mi se pare, niște goluri enervante.
Citat:,,Draga jurnalule,
Ieri am fost la paul acasa sa vorbim despre lansarea noastra pe piata muzicala .

Pfai … ce mai lansare pe capu’ vostru .

Cred ca nu trebuia sa beau suc concentrat inainte sa vin la el .

Tampitule ! De cate ori ti-am zis sa nu mai bei toate prostiile ?

Am facut caca in baia lui .

Ce frumos din partea ta …


Bine ca avea odorizant d’ala ca ma faceam de cacao .

Ce sa mai zic ? Saraca baia lu’ paul.

Dupa aia , a venit o gagica in camera si mi-a facut cu ochiul . Avea in jur de 19 ani .

Pedofila ! …sa-mi faci cunostinta cu ea .

Cica era verisoara lui . In fine , am mai stat nitel la taclale si m-am carat acasa .

Semnat : SUPER STAR ROCK MIKE .

Aici era. Vezi, nu arata deloc bine. Dacă vrei sa subliniezi o idee [în cazul nostru "pagina de jurnal"] o scrii cu italic și nu lași spațiu intre rânduri. Iar dacă doreai sa faci paragraful sa arate cum ți-ai imaginat îl descrii. În nici un caz nu lași rânduri libere.
Ideea este buna dar nu tocmai originala, am senzația ca citesc același fic pe care l-am mai citit. Oricum, e acceptabil.
Grăbești acțiunea. Ieri a venit Ynaru, azi pleacă. Aveai șansa sa îl mai lași cu Ayu, sau alte încă 1000 de idei. Nu sa îl expediezi asa. Iar acel: " Drumurile noastre, se vor întâlni vreodată..." m-a făcut sa ma întreb unde se petrece acțiunea? In România? In America? Pe Marte? Ai grija la aceste mici detalii, sunt foarte importante.
Descriere lipsa. Ai înecat tot ficul în dialog și asta l-a prăpădit săracul. Încearcă sa descrii sentimentele mai bine, sa îl faci pe cititor sa simtă la rândul lui tot ceea ce i se întâmplă personajului.
Repet, nu mai pune atâta dialog. Iar dacă tot nu poți scăpa de el, maschează-l, adaugă descriere.
Personajele, descrise direct, doar prin fapte nu ajung. Vreau sa ne [vorbesc in numele tuturor cititorilor] scrii cum arata, felul de a gândi și tot ceea ce se poate spune despre ele. Asta din primul capitol. Si cuvintele în engleza nu dau bine deloc! Sa nu mai vad asa ceva fără rost: "-Calm down.M-am plictisit pan’ la lacrimi…"
Ultimul capitol, întradevăr este scurt, chiar sper sa îl compensezi cu un altul destul de lung.

Cam atât am avut de spus. Îți urez succes în continuare și aștept un capitol nou. *hugs*

Ps: sper ca nu am fost prea dura.
[Imagine: 302xdzc.jpg]
Voi, nepasatori de moarte, dispretuitori de viata,
Ce-ati probat cu-avantul vostru lumii pusa in mirare,
Ca din vultur vultur naste, din stejar stejar rasare!



Răspunsuri în acest subiect
RE: [yaoi] Inimile noastre bat acelasi ritm - de Stormrage - 18-12-2011, 11:30 PM
RE: Inimile noastre bat acelasi ritm - de onu' - 12-01-2012, 10:18 PM
RE: Inimile noastre bat acelasi ritm - de Nirv - 13-01-2012, 10:31 AM
RE: Inimile noastre bat acelasi ritm - de Nirv - 21-01-2012, 10:36 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)