Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Terminat] Inimile noastre bat acelasi ritm

#1
Inimile noastre bat acelasi ritm

Capitolul 1 : Inceputul problemelor

E vineri seara .Ca de obicei stau cu picioarele pe pereti zgaindu-ma la mustele de pe tavan. Mor de plictiseala. Cand , imi vine sclipicita-stiu ca nu exista cuvantul asta-idee sa ma duc la frate-miu in camera sa-l intreb de sanatate . Pasesc alene pe coridor. Aud…liniste ? Ciudat. Cred ca bezmeticul asta nu-I acasa. Intru in camera lui sa ma asigur ca-I plecat. ,,Arunc’’ o privire si da , nu-I acasa . Cand vreu sa ies observ o hartie pe biroul lui . Curios din fire ma duc sa vad care-I treaba.


,,Frate,
Repet cu trupa .
Ciao .’’


Mama , ce lung a fost .

Si care-I treaba cu trupa ? Ca asta-I afon mai rau ca tata in stare de ebrietate .
Eh...din partea mea sa-si faca damblaua, e tanar si prost.
Apropo de prostie.Putea sa-mi lase bilet pe frigider ,ca toti oameni cu ,,scaun la cap’’, nu in camera lui.Probabil a aflat ca de la un timp am obiceiul prost sa vad ce tampenii mai scrie prin jurnal .
Da’ chiar ! Junalul !
Ma indrept spre locul bine stiut de mine sa-l iau .(,,geniul’’ asta il ascunde sub perna de la pat)
Il deschid si parcurg paginile pana la ultima scriere .


,,Draga jurnalule,
Ieri am fost la paul acasa sa vorbim despre lansarea noastra pe piata muzicala .

Pfai … ce mai lansare pe capu’ vostru .

Cred ca nu trebuia sa beau suc concentrat inainte sa vin la el .

Tampitule ! De cate ori ti-am zis sa nu mai bei toate prostiile ?

Am facut caca in baia lui .

Ce frumos din partea ta …


Bine ca avea odorizant d’ala ca ma faceam de cacao .

Ce sa mai zic ? Saraca baia lu’ paul.

Dupa aia , a venit o gagica in camera si mi-a facut cu ochiul . Avea in jur de 19 ani .

Pedofila ! …sa-mi faci cunostinta cu ea .

Cica era verisoara lui . In fine , am mai stat nitel la taclale si m-am carat acasa .

Semnat : SUPER STAR ROCK MIKE .

Incheierea e fatala .

Amuzat bag jurnalul sub perna si cobor in living sa ma uit la TV.
In scurt timp isi face aparitia si Fat-frumos din lacrima . Mai pe inteles : frati-miu.
- Ayu! Sa-ti spun ce mi s-a intamplat.
-Salut si tie . spun eu ironic intinzand bratul ca sa pot da mana cu el .
-Am fost la o vrajitoare…
-Da’n billet scria ca esti cu trupa.
-Taci ma ! Asa…si mi-a zis ca o sa fiu celebru .
-Normal…
-Si mi-a mai zis ca maine o sa intalnesc marea dragoste.
-Aia mica era anemica . spun eu aproape razand . Nu credeam ca Mike chiar ia de bune chestiile astea.
Se aseaza langa mine si face botic . Ii ravasesc parul negru ca pana corbului si incerc sa-l consolez :
-Mikey …
-Nu-mi mai spune Mikey ! Mikey e nume de maimuta !
Dupa ce zbiara la mine ,,cimpanzeul’’ se ridica si se duce la bucatarie .
Ii urmez exemplul pentru ca si nevoile mele se fac simtite .
Isi face un senvis . Hai sa-mi fac si eu unul. ( mda, si eu care il faceam pe el maimuta )
Pun in el sunca , salata si incep sa mananc .
Ochii imi pica pe tembelu’ din fata mea care isi chinuie de zor chifla .
O umple si cu cascaval , maioneza , mustar , ketchup , unt … ho ma ! Ca iar faci indigestie si noi nu aveam odorizant ca a lu’ Paul .
In final se aseaza cu fundul pe masa – vai de capu’ meu- si incepe sa clemfaie cu gura deschisa . Zau ca asta ii mai rau ca un necioplit . Pacat de el . Ca-I baiat bun. Si la suflet si la aspect. Da’ ce zic eu aici ? E fratele meu si punct !

Mike(P.O.V)
Mestec cu gura deschisa. Stiu ca nu-i frumos dar in casa mea fac ce vreau si gata.
Ma gandesc la asta exasperat pentru ca Ayu se uita la mine cu o privire gen: Ce taran esti.
Sa ma lase in plata mea, ca-i mai cicalitor ca mama.Nu face aia , nu zice aia , nu te duce acolo etc etc.Crede ca daca am 16 ani nu stiu sa-mi port singur de grija.Urasc faptul ca e major.Are mai multa libertate ca mine.
Termin senvisul asta nenorocit si ma duc in camera mea.Incep sa ma gandesc la visul ce-l nutresc de cand l-am cunoscut pe Paul.Si anume, sa fiu un star rock.Stiu ca toti plozii din ziua de azi aspira la asa ceva dar eu cred ca noi chiar avem potential.Eu sunt cu chitara,Paul la orga si Rio-un alt bun prieten-la tobe.Ne-ar cam trebui si un bassist si mai ales...un solist!
Ca noi behaim mai rau ca tata in stare de ebrietate.
Of , grea e viata de adolescent.Si dintr-o data ma aud spunand:
-A fi sau a nu fi ?
-Asta-I exclamarea.continua frate-miu din pragul usii.
-Ce puii mei faci aici? Ma spionezi mai nou ?
-Calm down.M-am plictisit pan’ la lacrimi…
-Si ?! Du-te si fa pe fantana arteziana altundeva.
-Ce irascibili suntem azi.
-Tu cum ai fi daca te-ai inscrie la un concurs de talente si ti-ar lipsi bassistul plus solistul?
-Ce probleme existentiale...
-Du-te de aici ca faci misto de mine.spun furios in timp ce cu pasi mari ma apropii de el incercand sa-i trantesc usa in nas.Mai agil decat mine,ma prinde de brat si imi graieste:
-Ai nevoie de un bassist ?
-Io in ce limba am vorbit pana acum?
-Cand e concursul ?
-Miercuri.
-Hmm...e in timpul scolii dar s-ar putea sa mearga.
-Ce sa mearga?imi face cu ochiul si pleaca reducandu-ma la tacere.
Ce naiba a mai fost si asta ? si mai ales ce are de gand?


[Imagine: tumblrlzv0gahduu1rps1qh.png]
Priveste in ochii mei. Nu poti vedea, am dreptate?
Valul negru atarna greoi peste retina... aparenta... cât de mult timp ti-ai sacrifica sa descoperi esenta?



Răspunsuri în acest subiect
[Terminat] Inimile noastre bat acelasi ritm - de onu' - 04-12-2011, 08:27 PM
RE: Inimile noastre bat acelasi ritm - de onu' - 12-01-2012, 10:18 PM
RE: Inimile noastre bat acelasi ritm - de Nirv - 13-01-2012, 10:31 AM
RE: Inimile noastre bat acelasi ritm - de Nirv - 21-01-2012, 10:36 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)