Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Terminat] Ceea ce zici nu reflecta ceea ce simti

#1
Ceea ce zici nu reflecta ceea ce simti
Cap1 Sunt curios

Nemiscat pe podea. Un tricou vechi, fiecare cusatura pastrand o amintire vie. Un pantalon nou, strain de mine dar care se muleaza pe picioarele mele vrand sa-mi imprime aroma pielii.
Sunt descult. Simt curentul emanat de podea plimbandu-se printre degetele mele ca intr-un labirint. Privesc in gol. Albul tavanului se extinde inaintea ochilor mei. Inghite tot din camera, in jurul meu fiind doar alb. Nimic semnificatic nicaieri.
Ma trezesc din momentul ratacitor clipind brusc. Ochii pictati de mine pe perete ma urmaresc. Am impresia ca-mi masoara fiecare miscare.
-De ce Dumnezeu, oi fi pictand atatia ochi?
O alta intrebare se pierde in marea aceea banala si imbacsita de multe altele. Ma abat soneria apartamentului ma cheama. Deschid plictisit usa de lemn ce-si pierduse luciul cu mult timp in urma.
-Hei Aki! Ce mai faci? e vecinul meu si in acelasi timp colegul meu de facultate.
-Eh...ma uitam la Tv. il mint. Nu era prima oara, recunosc.Dar negam numai chestii banale. Cum ar fi starile mele de depresie din ultimul timp.
-Ma...colegul meu de apartament a plecat cu treaba. Nu vrei sa vi pe la mine? mi-e urat sa stau singur.
Cuget putin la ideea lui si intr-un final ii accept propunerea.
Pasesc in dormitor alaturi de Ryu. Aia era singura camera cu televizor. Stateam cu chirie si trebuia sa ne adaptam conditiilor impuse de gazde.
-Asa spuse el asezandu-se pe podea cu spatele rezemat de marginea patului.
Ii imit pozitia si-l intreb pe unde e colegul lui. Mi se parea ciudat ca nu-l luase si pe Ryu cu el. Ei stateau mult impreuna.
-La servici.
-Super.Si-a gasit de munca.
-Mda daca se poate numi ,,munca".
-Hm?Ce vrei sa zici?
-Hei,draguti pantaloni.Sunt noi?
-Nu schimba subiectul!
-De ce esti atat de curios?
-Sti prea bine ca sunt o fire curioasa.
-Lucreaza intr-un bar numit Ecstasy.
-Si ce-i asa rau in asta?
Ofteaza zgomotos iar pe chipul sau observ resemnare?
-Iti dau adresa si te duci tu singurel sa vezi care-I treaba.
Nu intelegeam. Ce era asa rau?Faptul ca prietenul lui lucra intr-un bar iar el era mahnit din cauza asta, mi se parea o prostie.
[Imagine: tumblrlzv0gahduu1rps1qh.png]
Priveste in ochii mei. Nu poti vedea, am dreptate?
Valul negru atarna greoi peste retina... aparenta... cât de mult timp ti-ai sacrifica sa descoperi esenta?



Răspunsuri în acest subiect
[Terminat] Ceea ce zici nu reflecta ceea ce simti - de onu' - 03-12-2011, 03:18 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)