Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Is this thread useless?
Yes.
54.55%
6 54.55%
No, I like it!
45.45%
5 45.45%
Total 11 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Lily's anime reviews

#3
Si cica, dupa mult timp am revenit. In fine, acest review poate contine (contine) spoilere, multe...

Gosick
Gosick, poveste unei fete cu ... o pipa?
Acest anime are la baza povestea dintre Victorique de Blois si Kujou Kazuya. Kujou este un tanar japonez, venit tocmai pana in Franta, unde are loc actiunea pentru a-si termina studiile la o universitate foarte renumita. Acolo o intalneste pe misterioasa Vicotrique care este inchisa in turnul bibliotecii si deobicei, nu se arata nimanui. Pe parcursul povestii apar alte personaje cum ar fi Grevil de Blois care este de fapt fratele mai mare a lui Victorique si singura persoana care poate decide daca are voie sau nu sa iasa afara. Pana sa ajungem la adevaratul storyline ne sunt prezentate cateva cazuri pe care tanara impreuna cu obiectul ei de alungat plictiseala (Kujou) le rezolva. Acest lucru mi s-a parut foarte ok din moment ce daca am fi trecut direct la povestea in sine, totul ar fi devenit plictisitor, mai ales ca povestea nu mi s-a parut cine stie ce. Adica? Adevarata poveste este de fapt relatia dintre Victorique si Kujou si cum aceasta incerca sa isi gaseasca mama. Ei, finalul este unul fericit deci nu va spun mai multe...

Poveste 「▶▶▶▶▷」
Povestea adevarata este introdusa treptat pentru a pastra aura misterioasa a animeului. Aceasta este foarte originala si bine realizata iar detaliile sunt foarte bine puse la punct. Misterele sunt si ele interesante si trebuie sa iti pui mintea la contributie daca vrei cu adevarat sa le rezolvi inaintea eroinei.

Grafica 「▶▶▶▶▶」
Pentru acest gen de anime, grafica a fost mai mult decat perfecta. Scenele au fost imbinate foarte bine si felul in care au fost desenate personajele se potrivea de minune cu infatisarea interioara.

Coloana sonora 「▶▶▶▶▷」
Openingurile mi s-au parut cam plictisitoare dar OSTul in sine si tainicele endinguri au fost minunate. Aa pastrat discret atmosfera misterioasa dar au fost si o incantare. Foarte bine alese.

Personaje 「▶▶▶▶▶」
Victorique, Kujou, talal sau, totii au fost foarte bine realizati. Personalitatile lor desii ii puneau in niste ipostaze oarecum caraghioase aceasta inveseleau animeul scotandu-ne putin din aura intunecata, ce-i drept, in majoritatea timpului cu dragalasenia lui Victorique.

Overall 「▶▶▶▶▷」
Un anime excelent pentru amatorii de povesti pline de mister si cu o aura intunecata dar carora nu le lipseste comedia si minunata poveste romantica... Il recomad!
[Imagine: 8x3VTT8.png]
© Hachiyuki - deviantArt



Răspunsuri în acest subiect
Lily's anime reviews - de Liar - 19-11-2011, 07:47 PM
RE: Lily's anime reviews - de BlackER - 22-11-2011, 06:31 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Breakout Anime News: Nihonomaru anime&manga Database! ellymate 0 5.255 15-09-2013, 01:34 PM
Ultimul răspuns: ellymate


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)