Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

A game of thrones

#3
Auzisem de serie, dar până să pun mâna pe ea nu am știut cu ce se mănâncă și așa ar fi rămas de nu ar fi fost Ovidiu care să mă-mpingă s-o consum. Nu aș fi făcut-o, în genere, pentru că nu-s un cinefil, iar consumator de seriale și mai puțin, dar am fost convins, heh, iar de ajungi să mă faci curios de ceva, trebuie neapărat să verific despre ce-i vorba, așa că am... făcut rost de serie în HD și am dat să mă uit. Slavă că m-am apucat într-o zi după care nu urma nici un fel de curs sau activitate ce să-mi necesite prezența, căci nu i-am mai dat drumul până când nu am văzut și ultimul episod din sezon.

Ce pot să spun, e pe felia mea: personaje puternice, poveste complexă și bine spusă, actori ce-și fac treaba ca la carte și-o paletă de culori ce urlă "Autenticitate". Totul se leagă (e și normal, doar e bine înrădăcinat în cartea ce i-a dat numele), iar, cu timpul, vezi cum firele poveștii se îmbin ori se despart, cum personaje de care te-ai atașat mor și cele pe care-ai început să le disprețuiești trăiesc, cum societatea nu-i scufundată-n stereotipii, deci oamenii sunt oameni cu bune și rele. Alt lucru drăguț e că cei de la HBO nu se feresc s-arate cum se-ntâmplă de fapt lucrurile, așa că o să-l vezi pe X cum își face treaba cu N, ahem, prostituate, cum Y e tortuat de Z, cum T e declarat trădător și i se taie capul în fața unei mulțimi în delir printre care e și fiica sa de doar 11 ani. Într-adevăr, poate părea crud, dar astfel de lucruri s-au întâmplat și pe tărâmuri nu atât de pline de magie (la propriu vorbind) și se vor mai întâmpla; prefer acest adevăr, mai crud de fel, unor minciuni siropoase ori ce ar avea darul să mă facă să mă simt comfortabil (get out of the comfort zone!).

În fine, o să-mi cumpăr, neapărat, cărțile în format hardcover, de pe Amazon sau The Book Depository, oi vedea, deși cei de pe TBD au niște variante hardcover de-a dreptul impresionante, deci balanța-i puțin înclinată, cât despre continuare... o să dureze ceva până-n aprilie când o să-nceapă noul sezon corespunzător celei de-a doua cărți din serie, dar merită, iar timpul e justificat de e să ne gândim la volumul de muncă depus pentru a crea doar un episod (costurile per episod ridicându-se la o sumă cuprinsă între 5 și 10 milioane de euro).



Răspunsuri în acest subiect
A game of thrones - de Lia - 14-10-2011, 08:17 PM
RE: A game of thrones - de Pequax - 31-10-2011, 11:55 PM
RE: A game of thrones - de Schimodie - 17-12-2011, 09:17 PM
RE: A game of thrones - de Lia - 01-01-2012, 11:01 PM
RE: A game of thrones - de Schimodie - 01-01-2012, 11:44 PM
RE: A game of thrones - de Agrona - 29-06-2012, 11:25 AM
RE: A game of thrones - de Crazy~Tenshi - 28-08-2012, 12:59 AM
RE: A game of thrones - de Agrona - 15-04-2013, 07:40 PM
RE: A game of thrones - de CHOCO - 26-04-2013, 11:45 AM
RE: A game of thrones - de DeDal N. - 07-03-2014, 08:51 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)