Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

A game of thrones

#1
Bazata pe faimoasa pentologie fantasy de George R.R Martin, A game of thrones promite sa fie o serie exceptionala cu o poveste si niste caractere atat de veninoase incat ar putea sa-i inghita pe Borgia.

Sapte familii nobile se lupta pentru controlul asupra taramului mitic numit Westeros. Intriga politica si sexuala e foarte proeminenta, de multe ori am fost socata de cum se inclina balanta si de natura foarte explicita a lucrurilor. Familiile dominante sunt Casele Stark, Lannister si Baratheon. Robert Baratheon, regele Westerosului ii cere prietenului sau, Eddard (Ned) Stark, sa-l serveasca in pozitia de mana dreapta acestuia, ca cel mai inalt comandant. Fiind avertizat in secret ca fost mana dreapta a regelui a fost asasinat, Ned accepta propunerea cu decizia de a investiga mai adanc circumstantele mortii lui Jon Arryn. Intre timp, familia reginei, Lannisterii, pregatesc un plan de a prelua puterea completa. Pe partea cealalta a marii (the Narrow Sea) ultimii membrii ai fostei familii conducatoare, Targaryenii, de asemenea incearca sa ia in repozitie tronul. Frictiunea dintre aceste clanuri si restul marilor clanuri ramase, anume: Greyjoy, Tully, Arryn si Tyrell, produce un razboi de scala extensiva. In acelasi timp in zona nordica indepartata, o prezenta malefica se trezeste; intre razboi si confuzie politica, un ordin militar format din prizonieri si in general inadaptati ai societatii, Night's Watch, sunt singurul lucru care sta intre taramul oamenilor si ororile inghetate din spatele Zidului (the Wall).

Totul la aceasta serie pare atat de autentic, de la costume, la efecte, la muzica, conceptul de serial de televiziune, fiind dus la extreme. Dintre actori cel mai notabil si cunoscut este Sean Bean (Boromir pentru cunoscatori). Personajele preferate ii includ pe Jon Snow, Arrya Stark, Tyrion Lannister si Daenarys Targaryen.

Momentan citesc si prima carte din serie, A song of fire and Ice, si pot spune ca respecta destul de mult povestea.

Daca introul nu va convinge, atunci nu stiu ce...

[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky



Răspunsuri în acest subiect
A game of thrones - de Lia - 14-10-2011, 08:17 PM
RE: A game of thrones - de Pequax - 31-10-2011, 11:55 PM
RE: A game of thrones - de Schimodie - 17-12-2011, 09:17 PM
RE: A game of thrones - de Lia - 01-01-2012, 11:01 PM
RE: A game of thrones - de Schimodie - 01-01-2012, 11:44 PM
RE: A game of thrones - de Agrona - 29-06-2012, 11:25 AM
RE: A game of thrones - de Crazy~Tenshi - 28-08-2012, 12:59 AM
RE: A game of thrones - de Agrona - 15-04-2013, 07:40 PM
RE: A game of thrones - de CHOCO - 26-04-2013, 11:45 AM
RE: A game of thrones - de DeDal N. - 07-03-2014, 08:51 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)