Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

вαɴɢ ï¹— Vs. ჩօօო áƒ

#2
Oh, hello. Din lipsa de ocupatie m-am gandit sa trec pe aici : )) Duel nou, de ce nu ? : > Am venit si eu ca musca in lapte sa imi dau cu parerea xD.
So, mai inainte de toate lasati-ma sa va spun ca imi place nespus de mult tema acestui duel. Nu am mai citit astfel de lucruri, legate de ingeri. Mi se pare ceva nou, ceva original si ma bucur ca v-ati gandit la un astfel de duel. De asemenea, nu este o tema usoara. Chiar deloc. Este grea si normal ca ati avut mai multa munca de facut. Va felicit pentru efortul depus ^_^ Se vede ca va straduiti.

Prima lucrare[Doar o inchipuire]: La prima vedere imi place titlul. Este simplu, insa transmite o groaza de lucruri(sentimente). Intai, incep cu greselile pe care le-am observat.
Citat:Imi ating usor zona in care este situata inima, bataile inimii acelereaza , respirand greu ma asez pe pat, inchizand ochii (si) pierzandu-ma in amintiri incoerente ce ma tin in continu deja vu.
Nu stiu de ce, mi s-a parut cam lunguta fraza si greu de citit. Cel putin pentru mine xD. Si in aceasta fraza am vazut cateva greseli. Substantivul "inima" se repeta, iar repetitia nu suna prea bine. Faza e ca intre cele doua substantive se afla doar un singur cuvant. Asta este ceea ce deranjeaza xD Puteai spune pur si simplu " Imi ating zona in care este situata inima, bataile acesteia accelereaza..." . De asemenea, "accelereaza" se scrie cu doi de c. Probabil a fost doar o greseala de tastare : ) Vezi ca am pus acolo un "si" intre paranteze. Cred ca era mai bine daca il adaugai, suna mult mai bine, sau de preferat sa pui o virgula ceva.
Citat:Simt cum o forta imi ia palmele, simtindo usoara caldura care presa peste ele.
Din nou repetitie. Puteai la primul "simt" sa il inlocuiesti cu verbul "a sesiza" sau un alt sinonim. Sau al doilea "simt" putea fi inlocuit cu "a sesiza" o.o Nu stiu..."simt" e cel mai bun, insa pacat de repetitie : )).
Alte greseli:
"copilu"-> copilul
"incontinu"-> incontinuu

Citat:-Acum nu mai trebuie sa-ti fie teama. Imi spune cu o oarecare ezitare.
-Sunt ingerul tau.
Deci, aici cred ca puteai rescrie, astfel incat sa apara asa:
- Acum nu mai trebuie sa-ti fie teama, imi spune cu o oarecare ezitare. Sunt ingerul tau.

Si dupa, bang ! S-a oprit brusc ._. Nu pot sa spun ca imi place aceasta lucrare. Imi place, insa nu intr-un mod deosebit. S-a terminat atat de brusc ! Puteai descrie mai mult sentimentele personajului, prezenta acelui inger cum a aparut asa deodata...de ce pana atunci nu mai aparuse? De ce personajul se simtea lasat singur? Intelegi? Puteai descrie mai mult. S-a incheiat totul asa deodata. Cred ca puteai mai mult, sincer.
Oricum, nu zic ca nu este bine. Mi-a placut totusi cat ai descris, melancolia personajului si vocabularul pe care l-ai folosit. Au fost unele expresii foarte frumoase, deosebite, care m-au facut sa zambesc. Insa, cum spuneam, se putea mult, mult mai bine.

A doua lucrare[O iluzie oarba]: Oh, la fel. Titlul este foarte dragut si mi se pare foarte expresiv. Imi place epitetul metaforic folosit.
Ok, cum am facut si mai sus, o sa incep mai intai cu greselile.
"afară"(casei) - afara
"i-au"(loc)- iau
"înghis" - inchis
"vroiam"- voiam (din cate stiu eu , voiam este forma corecta, s-ar putea sa ma insel, nu sunt sigura de acest lucru. Insa cativa profesori mi-au spus ca vroiam nu exista : )) )
"Pe furiÅŸi"- pe furis
"paru"- parul
"mai mă rugam" - ma mai rugam( mereu verbul reflexim sta inaintea acelui "mai" care am uitat ce parte de vorbire e : )) adeverb? o.o )

Creatia asta mi-a placut foarte mult. Mi-a placut descrierea, foarte expresiva, multe figuri de stil...la unele lucruri trebuia sa stau sa cuget asupra lor pentru a le intelege. Chiar mi-a placut. Foarte frumoasa lucrarea. Mi-a placut subiectul. Acel "tip" chiar era un inger pentru sarmana fata. Pacat ca nu ne-ai spus de ce se afla in acel spital, de ce trebuia sa fie operata. A fost o lucrare plina de mister sa zic asa, iar finalul mi-a placut cum l-ai incheiat.
„Eşti doar o iluzie ce nu poate fi materializată.” - Love that part.
________________________________________________________
Deci, cred ca este evident ca voi alege lucrarea a2a.Sentimentele au fost mult mai bine descrise, mai conturate. Descrierea la fel, a fost mai expresiva ca in prima lucrare. Pacat ca prima lucrare s-a incheiat asa brusc. Nu trebuia sa se fi incheiat acolo. Oricum, felicitari ambelor concurente si fie ca cea mai buna sa castige.

Ps: Va rog sa imi scuzati kilometricul meu mesaj xD. Btw, nu l-am corectat. Sper ca nu sunt prea multe greseli ._.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !




Răspunsuri în acest subiect
RE: вαɴɢ ﹗ Vs. ჩօօო ჩօօო - de βεκi - 07-09-2011, 12:21 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)