Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

The girl from the dark

#11
Vru sa se ia la cearta cu Suruhu, dar simtea cum simturile ii innebunes... Nu mai avea control asupra trupului sau: incet incet, ochii i se impaienjenira, picioarele i se inmuiasera: cazuse jos.

*
Deschise ochii: parea a fi zi; razele soarelui ii atingeau ochii somnorosi.
_Unde sunt? intreba ea cand observa ca nu mai era in camera unde se intalnise cu Suruhu cu o seara in urma.
Privi in jurul ei: statea pe un pat cu asternuturi violet-deschis, intr-un colt cu cateva petale de iris albe; camera parea bine pastrata, curata. Intr-un colt era un dulap - Kotoko banui ca era cu haine - ; alaturi era o masuta mica, transparenta, pe care se afla un Laptop : intr-un colt era un ghiozdan, cu mai multe rechizite in jurul lui.
_Huh? intreba ea mirata cand vazu rechizitele.
Vru sa se dea jos din pat, dar piciorul ii era incurcat in plapuma: cazu jos, lovindu-se usor la cap.
_Sunt bine, se incuraja ea. Kotoko, innebunesti, isi zise ea scurt. Vorbesti singura, Kotoko! se certa ea insasi.
Se duse sa examineze cu atentie ghiozdanul: era negru, cu mai multe fermoare de diferite culori: galben, verde si albastru. Alaturi erau insirate cateva caiete studentesti - matematica, romana - dar privirea ii cazu pe o foaie. Era scrisa dezordonat, probabil in graba.
Draga Kotoko,
Probabil te intrebi cum ai ajuns aici. M-am ocupat eu de toate, nu-ti fa griji. Ti-am luat tot ce ai nevoie pentru prima zi de Liceu.
Am discutat cu Directoarea Liceului Beethirk. A spus ca vei fi la clasa a 10C - am discutat cu ea asupra faptului ca ai 16 ani si ca ai facut deja clasa a 9-a la alt Liceu.
La ora 12 sa fii in curtea Liceului: sa fii cuminte, sa-ti asculti profesorii. Eu vin acasa cam pe la ora 5 : am niste chestiuni personale de rezolvat, dar nu-ti fa griji.
Te voi ajuta sa uiti unele lucruri care nu iti fac bine.
Succes la Liceu.
Te pup, Suruhu

Kotoko reciti de inca doua ori scrisoarea. mai ales partea " Te voi ajuta sa uiti acele lucruri care nu iti fac bine. "
Probabil se referea la acea scoala unde comisese o crima. Ofta adanc dorind sa nu se mai gandeasca la asta.
Se mai uita odata de jur-imprejur: de unde avusese sora sa bani de asa ceva? Probabil era casa lui Suruhu...
Kotoko iese din camera sa: o intampina un hol care era decorat cu un covor rosu - probabil stilul regilor ii fusese pe plac lui Suruhu - : intrase in sufragerie. O camera spatioasa, luminata de soare. Peretii erau vopsiti in galben - un galben palid -. In centrul sufrageriei erau doua canapele grena asezate paralel, intre ele fiind o masa transparenta cu un cos cu fructe. Intr-un colt era un televizor asezat pe o noptiera - probabil nu avusese o masa pentru el-.
Deasupra televizorului era un ceas rotund albastru. Era ora 11 si jumatate. Nu avea o uniforma la indemana. Avea sa isi caute niste haine decente cu care sa-si faca aparitia la Liceu. Voia sa impresioneze dar in acelasi timp sa nu socheze.
Se duse in dormitor si deschise usa dulapului: intr-un colt era o pereche de blugi negri care se dovedira a fi pefecti; lua o pereche de adidasi roz cu dungi gri si o bluza neagra cu maneci albe. Nu arata chiar asa rau ...
Nu avu timp sa se spele pe fata si sa se pieptene: isi puse in cap o sapca rosie pe care o vazuse pe hol si lua pe ea un hanorac verde. Vru sa iasa pe usa dar uita de ghiozdan. Luase in el un caiet unde avea sa noteze orarul, eventual.
Se asigura ca avea tot ce avea nevoie: trase aer in piept si iesi pe usa. Incuie usa cu niste chei pe care le gasise in blugi si incepu sa coboare treptele. Statea la etajul 2.
Ajunsa in fata blocului isi dadu seama ca nu era in orasul unde locuise ea. Pe unde sa o ia ca sa ajunga la Liceu?
In apropiere vazu un baiat cu ochii negrii si parul de aceeasi nuanta cu un ghiozdan pe umarul drept. Fugi catre el: baiatul beli ochii la ea, dar Kotoko il intrerupse.
_Mergi la Liceul Beethirk? intreba ea gafaind.
Baiatul incuviinta scurt din cap.



Răspunsuri în acest subiect
The girl from the dark - de Kali?! - 27-10-2008, 08:22 PM
RE: The girl from the dark - de Kali?! - 01-11-2008, 07:55 PM
RE: The girl from the dark - de Kali?! - 04-11-2008, 09:36 PM
RE: The girl from the dark - de Aly - 04-11-2008, 11:16 PM
RE: The girl from the dark - de ::::yamashita ayumu:::: - 05-11-2008, 09:24 PM
RE: The girl from the dark - de Kali?! - 06-11-2008, 09:17 PM
RE: The girl from the dark - de black_rose - 06-11-2008, 09:52 PM
RE: The girl from the dark - de Kali?! - 07-11-2008, 10:05 AM
RE: The girl from the dark - de Kali?! - 09-11-2008, 04:02 PM
RE: The girl from the dark - de Kali?! - 16-11-2008, 03:23 PM
RE: The girl from the dark - de Kali?! - 17-11-2008, 10:14 PM
RE: The girl from the dark - de Kali?! - 19-11-2008, 09:52 PM
RE: The girl from the dark - de Kali?! - 20-11-2008, 09:59 AM
RE: The girl from the dark - de Child Of Sunset - 21-11-2008, 12:28 AM
RE: The girl from the dark - de Apathy - 21-11-2008, 01:48 AM
RE: The girl from the dark - de Kali?! - 21-11-2008, 10:07 PM
RE: The girl from the dark - de Kali?! - 25-11-2008, 08:29 PM
RE: The girl from the dark - de Izobel-Chan - 29-11-2008, 07:44 PM
RE: The girl from the dark - de Kali?! - 29-11-2008, 08:17 PM
RE: The girl from the dark - de Kali?! - 13-12-2008, 11:19 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)