Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Do you know me?

#5
Capitolul 3: Superstitii

M-am ridicat de jos si mi-am luat geanta in care aveam lucrurile mele. Lucruri gen haine, periuta, prosop chestii daste. Mi-am luat geanta intr-o mana, iar in cealalta telefonul si le-am spus fetelor ca ma duc la baie sa ma spal.
M-am indreptat spre acele scari ce dadeau in hol, si am urcat la etaj.
Am intrat in baie inchizand usa in urma mea. Mi-am dat jos hainele ude cu suc si le-am pus intr-o punga de plastic si le-am bagat in geanta, urmand sa le spal imediat ce ajungeam acasa. Am intrat in cabina de dus si am dat drumul apei. Picaturile de apa ce imi mangaiau corpul ma faceau sa zambesc de fiecare data cand imi atingeau corpul. Iubeam acea senzatie ce imi era oferita de catre un lucru atat de mic, vital pentru cei de statura mea, iar pentru lucrurile minuscule era un lucru ce le putea distruge. As fi stat in cabina de dus inca o ora, daca nu mi-ar fi sunat telefonul. Inchid apa , deschid usa cabinei, imi infasor prosopul in jurul trunchiului, si raspund la telefon. Era mama.
-Da mama sunt inca intr-o bucata. Acum imi faceam un dus.
-Bine Sakura draga, dar nu te-am sunat ca sa te intreb ce faci.
-Bine, atunci de ce m-ai sunat ?
-Te-am sunat sa iti spun ca trebuie sa vi acasa deoarece tatal tau are o intalnire cu un viitor client, foarte important.
-Si daca este un viitor client de-al tatei, de ce trebuie sa vin si eu ?
-Deoarece , acesta a insistat sa ne cunoasca familia, asa ca vino mai repede acasa , pentru ca trebuie sa arati impecabil. Am auzit ca are si un fiu de varsta ta. Oricum ne vedem acasa, pa!
-Pa mama, spun eu si inchid imediat telefnul.
Pun telefonul pe un dulap aflat in baie si ma indrept spre chiuveta. Ma uit in oglinda putin dezamagita deoarece trebuia sa imi abandonez prietenele, penru nu stiu ce client de-al tatalui meu.
Imi i-au periuta de dinti in mana. Pun niste pasta pe ea si incep sa imi frec dintii cu aceasta. Imi clatesc gura dandu-mi la final cu putina apa pe fata. La contactul fetei mele, cu acea apa rece, un gand ma stafulgera. Imi amintisem de acel vis idiot. Nu imi venea sa cred, ca visasem o asemenea idiotenie. Si totusi avand in vedere ca uram lucruile siropoase, o parte din mine, una ascunsa, le placea. Stiu ca am zis ca urasc dulcegariile, dar pana la urma, fiecare om iubeste ceva. Dar pentru ca nu dorim sa se afle, ajungem sa spunem lucruri urate , despre acel ceva, si fara sa ne dam seama incepem sa ne mintim pe noi insine.
Caut in geanta niste haine cu care sa ma imbrac si un elastic de par. Imi gasesc o pereche de pantaloni scurti negri ,un tricou nici prea mulat nici prea scurt, alb, pe care scria ‘Love my attitude’ si o vesta neagra ce avea cateva tinte atasate pe margine. Ma imbrac si imi pun o pereche de sosete albe ce imi ajungeau pana la glezna. Ma uit in oglinda si imi prind parul , inclusiv bretonul intr-o coada de cal la spate. Ma mai uit putin in oglinda pentru a verifica cum arat. I-au telefonul in mana, geanta mi-o pun pe umar si ies din baie, indreptandu-ma spre sufragerie, cu o oarecare urma de tristete pe fata .
Ajungand in incaperea , unde erau si fetele, observ ca ele deja stersesera sucul ce nu ajunsese pe mine ci pe podea. Ma uit la ele cu o oarecare incruntare, spunandu-le ca eu trebuia sa strang sucul varsat, insa ele mi-au zis ca nu era mult suc si oricum era vina lor ca eu rasturnase-m paharele cu suc. Le multumesc si apoi imi amintesc de ce venisem defapt.
-Fetelor eu trebuie sa plec. Au intervenit niste probleme iar parintii mei au nevoie de mine.
Pe fetele acestora se conturara o urma evidenta de tristete.M-au luat in brate, spunandu-mi ca or sa imi simta lipsa , diseara , la maratonul de filme. Le i-au si eu in brate cerandu-mi scuze, dupa care ma incalt cu o pereche de converse negrii si imi scot din geanta o pereche de casti.
Ma indrept spre usa cu prietenele mele. Imi i-au la revedere de la ele, spunandu-le ca mai vorbim, si ies pe usa de metal de la casa lui Ino.
Iesind din curtea lui Ino, ce era delimitata de niste tufisuri taiate frumos, observ ca ciresul ei, ce era importat din Japonia, era inflorit. Avea o nuanta de roz deschisa si din cand in cand o briza de primavara, ce trecea printre crengiile acestuia, scutura cateva petale ce cadeau pe iarba ce avea un verde crud. Cateodata cand vedeam aceasta imagine,ma apuca o stare de melancolie.De ce ?Deoareca ma gandeam la tara in care am fost creata.La tara pe care nu am apuat sa o vad decat in poze.La tara in care trebuia sa ma nasc daca parintii mei nu trebuiau sa se mute.O ascultam deseori pe mama cum imi povestea ca in perioada asta, aceasta tara era foarte frumoasa,deoarece sakura infllorea,iar locuitorii oraselor se duceau in locuri speciale,doar pentru a vedea acest simbol al tarii,ce le bucurau privirile si le lumina sufletul.
Of !Candva,oricand voi vizita Japonia, pentru a vedea acesti copaci si nu numai.Adica acolo esti in partia animeurilor.Iar ramen-ul este o mancare in care se pune foarte mult suflet,iar sentimentele ce le are bucatarul atunci cand prepara acest fel de mancare,se resimte si de catre cel care o mananca cu fiecare inghititura.
Revenind cu picioarele pe pamant si imi continui plimarea,ascultand muzica.Acum a inceput o melodie noua,ce o canta Miley Cyrus si anume ‘See you in another life’.Imi place melodia asta.Si de asemenea sunt un mare fan Miley,chiar daca a facut ea ce a facut ,iar ziaristii ii fac publica fiecare miscare gresita.Oricum trebuie sa manance si ei.Noroc ca mama nu se ocupa cu scandalurile,altfel ,imi puteam lua adio de la visul meu de a-mi intalni idolul.
Mergand pe strada observ diferiti oameni,care se indreptau in diferite directii.Pe unii dintre ei ii cunosteam asa ca ii salutam,nestiind daca ei ma salutau inapoi ,sau imi adresau un compliment.Deodata,observ un baiat cam de varsta mea,ce avea parul negru.Ma uit la el,si brusc imi amintesc de visul meu.Incep sa studiez acel baiat ce statea sprijinit de un copac cu ochii inchisi si cu castile in ureche.Ma opresc din mers si realizez ca ne despartea o strada,asa ca ma ascund repede dupa un copac si incep sa spionez acel baiat,care arata destul de bine.Era imbracat cu o pereche de blugi neagra,la care erau atasate niste bretele verzi ,ce in mod normal le porti in partea de sus a corpului.In picioare avea o pereche de converse negrii cu cateva linii verzi si cu sireturile tot verzi.Sus avea un tricou negru ce avca un semn al exclamarii verde.Iar in cap avea o sapca, gen cele pe care le poarta 50 cent,neagra.Baiatului astuia ii place mult verdele.Cel putin din aparente. Mai avea cateva pircenguri.Unu in buza,altu in spranceana si cateva in ureche.
Nu stiu de ce statea acolo.Adica zona asta era una in care nu circulau autobuzele.In stanga si in dreapta erau case.Era un cartier in care stateau oameni cu o situatie financiara foarte buna si cateva staruri,ce prefera linistea.
Ma holbam la el intruna spernd ca va face vrun gest, dar in zadar.Am vrut sa ma las pagubasa,insa in acel moment,o fata a venit spre el si i-a sarit la gat.Acesta a luat-o in brate si a starns-o puternic.Aceasta purta o rochie alba cu bretele ,ce era pana la genunchi,in picioare avea o pereche de balerini albi,iar pe umar avea o genta alba.Parul ei era roscat.Avea parul lasat liber si putin cret.
Prima oara am crezut ca sunt frati,insa aceasta varianta mi-a fost stearsa din minte,dupa ce cei doi au inceput sa se sarute.’’Ce cuplu ciudat’’imi spun eu in minte mea.De ce ?Deoarece,din cate lasa sa se vada,el era un mare trist,iar ea era foarte fericita.Ma rog, gusturile nu se discuta.
Am continuat sa ma holbez la ei ca o obsedata.Bine ca nu trecea nimeni in acea clipa pe strada,ca sigur aveau sa ma filmeze.Dupa ce au incetat sa se sarute,acestia s-au despratit.In acea clipa m-am arcuit toata,deoarece tipul urma sa isi deschida ochii.Eram asa de atenta,deoarece,cu ochii inchisi,semana cu Blue,tipul pe care l-am visat.Eu deobicei nu sunt superstitioasa,insa de data asta era altfel.
Acesta si-a deschis ochii uitandu-se la iubita lui.Nu imi vine sa cred...


Bun am adus next-ul dupa foarte mult timp. Scuze :D. Sper insa ca mi-am imbunatatit stilul si doresc in continuare critica :">.

Hello!4



Răspunsuri în acest subiect
Do you know me? - de Lighter - 04-08-2011, 05:22 PM
RE: Do you know me? - de BalonaÅŸ - 04-08-2011, 05:29 PM
RE: Do you know me? - de crazy little red - 04-08-2011, 06:12 PM
RE: Do you know me? - de Lighter - 31-08-2011, 04:53 PM
RE: Do you know me? - de Lighter - 22-09-2011, 11:35 PM
RE: Do you know me? - de i Ramenn. - 26-09-2011, 04:56 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)