Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Nimicuri

#4
Buna! Titlul topicului e exact genul meu, asa ca iata'ma! OK.
Referitor la primul one-shot, andrra a spus cam tot ce cred si eu. As adauga ca unele greseli s'au strecurat si n'ar strica sa te mai uiti peste ele o data. De exemplu:
[quote='ჩօօო ჩօօო' pid='196799' dateline='1309866553']

Acum , stand singură în cameră, apăs încet clapele pianului. Notele exprimă tristeţea şi golul ce îl simt şi mă[B] preseaza încet ...
[/quote]
Asa cred ca ar fi fost mai bine.


Cat despre al doilea, ce pot spune? Mie imi place cum ai narat si descris revederea celor 2, fara amanunte inutile, dar aducand destule argumente care sa sprijine purtarea personajului principal. Acum voi lua la puricat niste greseli. In primul rand, poate ca si tu folosesti (ca si mine, de altfel) apostroful in loc de cratima, insa in scrieri nu da bine. [quote='ჩօօო ჩօօო' pid='196799' dateline='1309866553']I se parea ca timpul s'a oprit ... [/quote], la asta ma refer. Poate a fost o scapare, stiu cum e, dar e de preferat evitarea acestui lucru.
Eu am invatat ca e 'voia', nu 'vroia'. :-?
[quote='ჩօօო ჩօօო' pid='196799' dateline='1309866553']...mai avea sansa de-al strange in brate [/quote] Vezi ce nu'mi place mie aici? Este "de a-l".
[quote='ჩօօო ჩօօო' pid='196799' dateline='1309866553']i separea prea pur sentimentul. [/quote] Suna mai bine " sentimentul i se parea prea pur." Just sayin'.
[quote='ჩօօო ჩօօო' pid='196799' dateline='1309866553']Se ridica de pe banca, cu pasi marunti trecuse pe langa un leaga, ii minte ii veneau amintirile copilariei. [/quote] Ce zici de "Se ridica de pe banca, trecu pe langa un leagan cu pasi mici. Isi aminti de clipele copilariei." Sa'ti explic de ce am scris asa:
1) ai facut o amestecatura de timpuri in prima parte a frazei cu "se ridica, trecuse, veneau"
2) fraza era prea lunga
3) am evitat repetarea de la "minte" si "aminteau"
[quote='ჩօօო ჩօօო' pid='196799' dateline='1309866553'] Se aseza in leagan, isi lua avant , parca zbura, retrai din nou copilaria , dar se opri brusc, auzind cativa pasi , inima nu o insela, era el.
Ii sari in brate fara sa se mai gandeasca , il saruta usor pe obraz. [/quote] E prea lunga chestia asta. Incearca sa o mai imparti cumva si obtii un efect de suspans, daca doresti, la apropierea lui Fat-Frumos
[quote='ჩօօო ჩօօო' pid='196799' dateline='1309866553']- Si eu ma bucur sa te vad. (virgula, apoi litera mica la pronume) Ii spuse el... [quote]
[quote='ჩօօო ჩօօო' pid='196799' dateline='1309866553']Desi i-au despartit acei ani, fara sa-l mai vada, soarta l-a adus inapoi si, desi e ceva nesemnificativ, revederea cu cineva poate insemna totul pentru acea persoana. [/quote]


Done.
Sper sa nu te deranjeze (prea tare) comentariul meu. Nu am intentionat sa te supar, ci sa te ajut. Intelege ca imi plac ideile tale si, cu ceva munca si atentie, totul se rezolva. Good luck! Sa ma anunti cand mai postezi! ;)

"Do you really want me dead or alive/ To torture for my sins? "

Caz inchis, joc terminat, trage-ti fermoarul. Pana si un orb vede asta!
(George Rathbun)

[Imagine: 18m8pl.jpg]



Răspunsuri în acest subiect
Nimicuri - de Otrava - 05-07-2011, 02:49 PM
RE: Nimicuri - de crazy little red - 05-07-2011, 04:15 PM
RE: Nimicuri - de Otrava - 05-07-2011, 08:48 PM
RE: Nimicuri - de Moony691 - 19-07-2011, 07:21 PM


Utilizatori care citesc acest subiect: