Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Brokeback Mountain

#1
Brokeback Mountain (2005)

Brokeback Mountain este o poveste de dragoste americana. In peisajul incantator al statelor Wyoming si Texas, filmul spune povestea a doi tineri - Ennis Del Mar (Heath Ledger) si Jack Twist (Jake Gyllenhaal) - care se intalnesc in vara anului 1963, si care vor avea o legatura pe viata, ale carei complicatii, bucurii si tragedii sunt dovada rezistentei si puterii dragostei.

Intr-o zi, in zori, aflati in Signal, Wyoming, Ennis Del Mar si Jack Twist se cunosc in timp ce stau la rand pentru a obtine o slujba la fermierul Joe Aguirre (Randy Quaid). Lumea in care s-au nascut Ennis si Jack este o lume care se schimba rapid si care totusi evolueaza greu. Amandoi par siguri de ceea ce pot obtine acolo, in centrul tarii - o slujba stabila, o casatorie si o familie - si totusi tanjesc dupa ceva ce nici ei nu pot defini. Cand Aguirre ii trimite sa lucreze ca pastori pe maiestuosul Brokeback Mountain, ei devin mai intai camarazi, iar apoi ajung la o intimitate mai profunda.

La sfarsitul verii, cei doi trebuie sa coboare de pe muntele Brokeback si sa se desparta. Ennis ramane in Wyoming si se casatoreste cu iubita lui, Alma (Michelle Williams), cu care are doua fiice. El traieste de pe azi pe maine. Jack, in Texas, se indragosteste de regina rodeo Lureen Newsome (Anne Hathaway) si se casatoreste cu ea. Din relatia lor se naste un fiu. Jack are o slujba, implicandu-se in afacerile socrului sau.

Trec astfel patru ani. Intr-o zi, Alma ii aduce lui Ennis o ilustrata de la Jack, care este in trecere prin Wyoming. Ennis il asteapta nerabdator pe prietenul sau, iar cand Jack soseste in cele din urma, intr-o clipa este clar ca trecerea timpului nu a facut altceva decat sa intareasca atasamentul dintre cei doi barbati. In anii urmatori, Ennis si Jack se lupta sa pastreze vie legatura lor tainica. Se intalnesc de cateva ori pe an. Chiar si cand sunt departe unul de celalalt, se confrunta cu vesnicele intrebari privind fidelitatea, atasamentul si increderea. In cele din urma, singurul element constant din viata lor este o forta a naturii - dragostea.
(sursa: cinemagia)

Tocmai am vizionat acest film - desi incepusem sa il vad acum cateva saptamani, insa il vizionam in compania unei alte persoane care, in cele din urma, nu a agreat ceea ce se intampla si sa zicem ca nu era prea "into gay stuff", though she wouldn't mind if they'd kiss, but they did other stuffs to. So she was off. I was on and I told myself: I ought to see this friggin' movie. Si astazi mi-am amintit de el si de faptul ca il descarcasem acum cateva zile cu gandul de a-l viziona and... I've seen it and damn it was so nice.

First of all, I really like Heath Ledger ( because of 10 things I hate about you and all that shit ) and I really enjoyed his playing si am stat cam tot filmul sa imi amintesc de unde il cunosteam pe Jack Twist ( adica pe Jake Gyllenhaal, al carui nume nu pot sa mi-l amintesc de nicio culoare, like... niciodata or something ) si apoi mi-am amintit, chiar dupa ce s-a terminat filmul si l-am adaugat in lista mea on this site, mi-am amintit ca il vazusem jucand in Love and other drugs, some days ago when I'd watch the movie.
The thing is, I liked him like... somehow, but didn't really love him. I don't DIE for him actually. Like I like Heath Ledger for instance * droll *

In orice caz, a fost prezenta in film si Anne Hathaway desi nu a avut un rol principal, mie mi-a placut ( and now nu sariti sa spuneti ca mie imi place intotdeauna, chiar daca... well, it's right! ) dar mi s-a parut ca si-a jucat bine personajul and it is just me or she plays only the mad/crazy/friggin' hot characters or something? meh, the thing is, she was good as that business type of wife that seems crazy in bed but with a cold heart that's actually a nice(evil)woman who's just a little bit harsh and all. Mi-a placut de ea, de fapt, la finalul filmului cand a vorbit la telefon cu Ennis Del Mar ( I mean, Heath Ledger ! ) si ii spunea despre "cenusa" lui Jack. It was awesome, I guess, I liked her.

Mi-a placut enorm povestea prezentata in film, cat si modul cum a decurs totul, cum au evoluat lucrurile si cum a decurs filmul in general, de la inceput pana la final. Mi se pare un film foarte reusit, cu actori ce se potrivesc perfect in rolurile lor si per total a iesit chiar un film ca lumea ( care, presupun, nu este atat de popular din pricina faptului ca este cu homosexuali si oamenii sunt "retinuti" -?- cu privire la acest subiect (?!) or something. but that's quite stupid actually ).
Filmul nu este doar o amestecatura de genuri si chestii fara sens, mai degraba fiecare are sens si are o intensitate destul de remarcabila - poate si datorita actorilor but I'd say the production and all it's really good, I liked it.
Si soundtrack-ul a fost destul de okay.

I'm into Western stuffs sometimes ( one thing I like about Western stuffs and all it's the accent. I mean, ma omor dupa accentul ala si chiar imi place la nebunie, lol, ma repet, in asa fel incat ma prostesc singura prin casa incercand sa il imit, though nu iese nimic bun, I just like the shit ) si povestea centrata in acea perioada mi s-a parut geniala.

Cat despre relatia dintre Ennis si Jack... huh, mi se pare ca este destul de bine, daca nu foarte bine conturata. Au fost multe momente pe care le-am adorat in film. Ca atunci cand erau la inceput si Jack se uita la Ennis ca si cum urma sa sara in orice secunda peste el si sa il manance; se vedea de la un km ca i se scurg ochii dupa el ( chiar daca exprimarea mea scartie de asta data ) iar Ennis avea alte preocupari, desi probabil ca inauntrul lui fiiiierbeeeea. But the characters were different and that's the shit about it, it was gorgeous.
Apoi au fost tot felul de momente faine, cand s-ai vazut ei peste acei 5 ani si au inceput sa se sarute like some madmen and... omfg Ennis's wife saw 'em! it was epic, one of the best moments and I really loved that kiss.
As putea spune ca au avut o relatie intensa si ... dramatica si chiar daca am urat mustata aia pe care si-a lasat-o Jack intr-un anumit moment din film, in rest totul a fost perfect.
Si ce m-a... atins, sa zic asa, a fost partea aceea cand Ennis ii povestea lui Jack ce i-au facut unui homosexual, a thing he'd saw when he was 9 or something si acea scena a fost destul de "marcanta" - i like those stuffs actually, dar ma gandeam ca astfel de lucruri chiar se intamplau in trecut, and that's sad - lol.

In orice caz, au fost si cateva replici dupa care am murit. Actually, am extras 2-3, din cauza faptului ca mi-au placut atat de tare * big smile*

Hell Jack you know me. About the only travelin' I ever done is around a coffee pot looking for the handle

All them things that I don't know about would get you killed if I come to know them
* my favorite *

Why don't you just let me be, huh?
It's because of you, Jack, that I'm like this.


So what we go now it's Brokeback Mountain

You have no idea how bad it gets.
And I'm not you, I can't make it on a couple of high altitude fucks once or twice a year...


I wish I knew how to quit you

Ennis, girls don't fall in love with fun.


Si ce mi-a mai placut a fost cum ii zicea Ennis lui Jack: Jack Fuckin' Twist - it was epic. Si cum spunea "huh" tot timpul, it killed me!

Povestea este foarte frumoasa si trista, I guess, cuz of the ending but it didn't really touch me, I just like it that's all si productia mi se pare foarte buna. Per total, filmul e foarte reusit si entertaining si... people should just see it!

Any of you folks seen it?

Celalalte commuri sunt okay, mai trebuie eu sa mi-l editez si vreau sa postez din nou, but that ain't a problem...



Răspunsuri în acest subiect
Brokeback Mountain - de Teh - 30-06-2011, 07:23 PM
RE: Brokeback Mountain - de DeDal N. - 30-06-2011, 07:51 PM
RE: Brokeback Mountain - de Fiction - 13-08-2011, 03:31 AM
RE: Brokeback Mountain - de Rain - 15-05-2013, 06:54 PM
RE: Brokeback Mountain - de yaoi maniac - 06-07-2013, 10:37 AM
RE: Brokeback Mountain - de Crazy~Tenshi - 19-09-2013, 10:18 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)