Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

La cisέlement

#1
hei buna m-am gandit sa fac si eu un fic sincera sa fiu nici nu stiu de ce il postez deoarece cred ca e o epava dar nu am ce face si sa va zic si ceva despre fic este narat la persoana I personajul principal fiind Tenten poi sper sa va placa sa lasati critici si injurii daca ceva nu e la locul lui :)) poi spor la criticat aveti ce.. a da si titlul se refera logic la Tenten
Disclaimer: nu detin nici un personaj din mangaul/animeul Naruto si nu fac profit de pe urma acestora

La cisέlement


CAP 1 : CEVA NOU

-Hei vezi pe unde mergi!Spune un baiat inalt,cu parul saten si ochii caprui.Pe fata avea niste dungi de culoare mov.Era imbracat in niste pantaloni ,negri simpli,o bluza de aceeasi culoare,doar ca bluza avea la piept un semn hipiot si incaltamintea ninja.Imi cer scuze si merg mai departe.Azi am lovit peste putin cinci oameni si cred,ca ma doare si capul.Acum,am o problema minora ,sau una foarte mare.Nu prea stiu unde imi este clasa ,si in ce clasa sunt.Momentan caut lista cu elevii inscrisi la acest liceu,deoarece este un nou an scolar.Azi este prima mea zi de scoala,si nu numai a mea,a mai multor elevi.Aceasta scoala imi este total straina pentru ca ,clasele I-VIII nu le-am facut aici.Ma indrept spre panoul cu listele elevilor inscrisi.Observ ca sunt in clasa aIX-B de la etajul al doi-lea.Aceasta scoala are patru etaje plus parterul,deci cinci mari holuri.Ma uit si la ceilalti elevi inscrisi care au picat cu mine in clasa si se pare ca sunt numai necunoscuti.Vreau sa plec din acel loc dar,dintr-o data simt ceva lipicios si urat mirositor pe intregu-mi corp.Un baiat reusise sa-mi faca o baie cu suc de zmeura.Urasc gustul si mirosul acestui fruct.Gustul,il simt parca as manca pietre si mirosul este prea dulce incat imi provoaca greata si dureri de cap.Aceste sintome n-au intarziat sa apara,dar am incercat cat de mult posibil sa ma prefac neafectata de asta.Nu stiu cat de bine am jucat dar macar am incercat.Norocul meu este ca port o bluzita roz foarte subtire ,niste pantoloni crem cu nasturi roz la fel de subtiri ca bluza si incaltaminte ninja.Spuneam ca am noroc deoarece avand hainele foarte subtiri si afara fiind foarte cald,va dati seama ca aceatea se vor usca foarte repede si daca tot am inceput sa ma descriu sa va mai dau cateva detalii.Sunt Tenten si am saisprezece ani.Parul meu este saten,ochii ciocolati,chipul alb ca neaua,buzele rozalii si referitor la corpul meu,am forme bine conturate:picioare lungi si subtiri,maini delicate si un mijlocel de viespe.Intru in scoala si observ holurile care sunt albastre si pe mijloc este trasata o linie alba.Pe fiecare perete sunt vreo cincisprezece tablouri cu ramele albe,distanta dintre tablouri nu depaseste patruzeci de cm,ca doar nu or fi lipite unul de altul.Mai merg doi -trei pasi inainte si observ niste mese.Erau albastre si pe fiecare erau fete de masa albe si cate cinci proiecte ,cred ca de la ora de fizica.Cel mai mult mi-a placut "Buchetul lampa".“. Era facut din 3 baze de sticla ,fiecare colorata diferit ,una albastra una rosie si una galbena .Bazele,in partea de sus erau taiate in zig – zag asta ii dadea si un aspect de floare iar in partea de jos aveau o gaura prin care intra un fir cu electricitate . Bazele ascundeau in interiorul lor un beculete care erau conectate la firele electrice Aceste fire se uneau intr-unul singur si intra in priza.Deci cu alte cuvinte acesta era “Buchetul lampa “.Dintr-o data aud niste pasi,ma intorc si il vad pe Kakashi sensei.A fost sensei si la fosta mea scoala,de aceea il cunosc.Acesta are parul argintiu facut tepi,ochii sunt negri,si unul dintre ei are sharingan,acest ochi fiind acoperit de bandana satului care poata emblema satului.El este imbracat intr-o bluza bleomarin si peste o veste kaki,niste pantaloni de aceeasi culoare ca bluza si incaltamintea ninja.Ma intreaba ce mai fac si daca m-am inscris la acest liceu.
-Nu prea bine si cred ca am intarziat la ora ,presupun.Aceasta este noua mea scoala.Dumneavoastra ce mai faceti?
-Multumesc, bine!Din cate stiu o sa fiu profesorul tau de practica sau tehnologie.Sigur ai intarziat la ora si Kurenai probabil este foarte nervoasa acum.Mai bine te-ai duce in clasa.
-Da.Multumesc de timpul acordat.La revedere.
Acesta nu zice nimic doar imi face cu mana si intra intr-o clasa.Eu intru sfioasa in clasa mea si acum sunt privita de saptesprezece perechi de ochi.Profesoara ma intreaba de ce am intarziat si imi mai spune sa nu mai intarzi.Imi cer scuze si bruneta,ii spun asa deoarece este bruneta ,parul de lungime medie,ochii sunt asemeni celui mai frumos trandafir ,chipul alb ca spuma laptelui si buzele rozalii.Poarta o rochie alba cu dungi negre stil bandaj,o maneca mai scurta si una mai lunga.Aceasta imi spune ca o sa stau in banca cu Kin pentru ca si ea este o eleva noua in acesta scoala si s-a transferat din satul Sunetului,iar eu ii raspund spunandu-i ca este un nou ninja in acest sat nu numai in scoala.O vad cum se infurie si cred ca asta a fost picatura care a umplut paharul.Incepe sa tipe si sa-mi tina morala de parca ar fi mama si vorbind de mama ea este hokagele acestui sat. Are parul blond prins in doua codite lasate pe spate ,ochii ei sunt asemanatori culorii scoartei copacilor ,chipul ei este putin mai inchis decat al meu,buzele sunt rozalii si are forme bine definite accentuand foarte mult bustul ei .Ea se numeste Tsunade. Poarta o bluza gri cu dungi negre si peste un sacou verde care se asorteaza foarte bine cu pantalonii trei-sferturi negri si sandalele de aceesi culoare.Revenind la profesoara ,este foarte enervanta.Ca incheiere a intregii morale imi spune sa nu mai comentez si sa ma asez langa Kin.
*******************************************************
Stiu ca e scur dar de mi-a venit pe moment si l-am scris imediat scuze pentru greselile de tastare daca am :"> a si era sa uit sa nu va mai obositi voi sa cautati prin dictionar La cisέlement(la cizelmon) = cizelarea
[Imagine: 82s.png]
When you look into my eyes, tell me what you see,
Do you feel my love for you, makes you HAPPY, sets you free?




Răspunsuri în acest subiect
La cisέlement - de Zummy - 02-05-2011, 10:01 PM
RE: Une tache dü chocolat - de Katniss - 02-05-2011, 11:52 PM
RE: Une tache dü chocolat - de Nixu - 03-05-2011, 04:29 PM
RE: Une tache dü chocolat - de hiimera - 03-05-2011, 05:17 PM
RE: Une tache dü chocolat - de Zummy - 04-05-2011, 05:28 PM
RE: Une tache dü chocolat - de hiimera - 10-05-2011, 10:01 AM
RE: Une tache dü chocolat - de Zummy - 13-05-2011, 11:20 PM
RE: Une tache dü chocolat - de hiimera - 14-05-2011, 09:41 AM
RE: La cisέlement - de Zummy - 19-05-2011, 08:01 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)